enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Diyet Planlama

Diyet Planlama
A+
A-

Muayene Olmadan Ya Da Tetkik Yaptırmadan Diyet Programı Uygulamanın Vücuda Zararları Nelerdir?

Muayene olmadan ya da tetkik yaptırmadan diyet yaptırmak birtakım dengelerin bozulmasına yol açabilir. Vücutta yağ, kas oranı belli genetik kodlamalarla dağılmıştır. Bunun dışında yaşam tarzınızla birlikte bu dengelerde bozulabilir. Ayrıca hastalıklarda bunu bozabilir. Siz eğer bir ön değerlendirmeden geçmeden diyete başlarsanız böyle bir problem varsa diyetin sonucu yağ ya da kas dengesinin bozulmasıyla birlikte birtakım hastalıkların tetiklenmesine yol açabilir. Ayrıca diyetin doğru yapılıp yapılmaması da ön değerlendirmeler sonrasında belirlenebilir. Çünkü bazı hastalıklarda diyette ön plana çıkarılan gıda grubu farklı olabilmektedir. Burada önemli bir nokta; kişilerin tek tip diyetlere başvurarak vücut dengelerini bozmalarıdır. Bunların sonucunda da hepsi mutlaka metabolik hastalıkla sonuçlanmaktadır. Bunlar ardışık olarak diğer hastalıkları tetiklemekte ve sonuçta sadece kilo vermek için çıkılmış bir yolda birtakım hastalıklarla karşı karşıya kalınmaktadır.

diyet-planlama

Muayene Olmadan Ya Da Tetkik Yaptırmadan Diyet Programı Uygulamak Doğru Mudur?

Muayene olmadan diyet programı uygulamak pek doğru bir yaklaşım değil. Çünkü; belli bir diyete başladıktan sonra kilo verememe gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Her ne kadar kişi kendini sağlıklı görüyorsa altta yatan başka bir problem onun uyguladığı diyetle yeterince kilo vermesini engelleyebilir. Özellikle şeker hastalığı olanlar, tiroid hastalığı olanlar, daha önce geçirdiği örneğin; böbrek üstü bezi, hipofiz bezi hastalığı gibi birtakım hastalığı olanlar diyetisyene gitmeden önce mutlaka hormonal değerlendirmeden geçirilmelidir ki altta yatan hormonal dengesizlik varsa bu çözülsün. Yine özellikle kadınların önemli bir problemi olan polikistik over sendromu gibi tablolarda da diyetisyene başvurmadan önce mutlaka bir endokrinolojik değerlendirmeden geçirilmelidir. Çünkü bu kişilerde beslenmenin kontrolüne, harekete rağmen kilo vermeyi engelleyebilecek birtakım mekanizmalar devrededir. O mekanizmaları ilaç tedavisiyle ortadan kaldırmadan sadece diyetle yeterli sonuç almak mümkün değildir.

Diyet Öncesi Yapılması Gereken Tetkikler Nelerdir Ve Neden Önemlidir?

Diyete başlamadan önce mutlaka bazı tetkikler yapılması gerekir. Çünkü kilo almanın nedeni altta yatan herhangi bir hastalık olabilir. Bu durumda da o hastalığı aydınlatmadığınız sürece yaptığınız diyetten verimli sonuç alamazsınız. Diyet kararı almış herkes öncesinde mutlaka hekime başvurmalıdır. Genellikle bu konu ile ilgilenen branş endokrinoloji hekimleridir. Onun için bir endrokronoloğa gitmeli ya da gerekli kan tetkikleri yapılmalı. Gerekiyorsa daha ileri değerlendirmeler yapılmalı ve kişi sadece beslenme düzenlenmesiyle kilo vermeye uygunsa ondan sonra beslenme uzmanına başvurmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica