Kadın.Net

Biyotin

Biyotin

Biyotin B grubu vitaminlerinden suda çözünen bir vitamindir. B7 vitamini olarak da adlandırılır. Besinlerle aldığımız karbonhidrat ve yağın enerjiye dönüşmesindeki süreçte metabolizmada yer alır. Buradaki yer alması enzimlerin yapısına girerek yer alır. Tırnak ve saç yapısının güçlü olmasını sağlar. B12 vitamini, folik asit ve pantotenik asit gibi B vitaminlerinin vücutta kullanılmasını kolaylaştırır.

Biyotin Almak İçin Hangi Besinleri Tüketebiliriz?

Biyotin almak için yumurta sarısı, karaciğer, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar; et, balık, peynir ve süt gibi hayvansal kaynaklı besinler tüketilebilir. Bira mayası ve tam buğday ekmeği de biyotin kaynakları arasındadır. Beslenmenin haricinde bağırsaklarımızdaki bakterilerde biyotin üretimine katkıda bulunurlar. Burada altını çizmek istediğim nokta özellikle yumurta sarısındaki biyotinden yararlanmak için yumurtanın pişmiş olarak tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü çiğ yumurtada bulunan avidin biyotinin bağlanmasını ve bundan yararlanmamamıza neden olur. Bunu engellemenin yolu da yumurtayı pişirerek tüketmektir. Yine biyotin yetersizliğini engellemek için biyotine katkıda bulunmak isteyen kişiler bu kaynaklar içerisinden karaciğer tüketimine odaklanırlarsa burada dikkat etmeleri ve kendilerine sormaları gereken soru acaba bir kolesterol problemim var mı olmalıdır. Eğer kolesterol problemi varsa bu kişilerin karaciğer yerine diğer kaynaklara özellikle ceviz tüketimine önem vermeleri uygun olabilir.

biyotin-nedir

Biyotinin Saça Ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Biyotin; saç bakımı ve ve cilt bakımı açısından da önemi çok fazladır. Saç ve cildin yapısını güçlendirir. Saçlarda özellikle yıpranmalara, incelmelere ve kopmalara karşı korur. Ancak saç dökülmesinin önüne geçer derken buradaki dökülmeden kastımız çevresel etmenlerle ortaya çıkan dökülmedir. Yani yetersiz beslenmeyle alınan biyotine bağlı olarak ya da sigara kullanımının getirdiği yetersizliğe bağlı olarak bir saç dökülmesi varsa bunu engelleyebilir. Ancak genetik bir saç dökülmeniz varsa maalesef burada olumlu bir etki gerçekleştirmez. Cilt üzerinde ise cildin elastikiyetinin korunması ve cildin parlak gözükmesini sağlar. Buradaki etkisini de cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak ortaya çıkarır. Sağlanma noktasında da etkisi cilt hücrelerinin yenilenmesi aşamasındaki enzimlerin yapısına girdiği içindir. Özellikle cilt sağlığına ve saç sağlığına önem gösteren kişiler beslenmeyle biyotini sağlamakla beraber kullandıkları kozmetik ürünler özellikle şampuan, kremler gibi… Bunların içinde biyotin olmasına dikkat ederlerse o kişiler için daha faydalı olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica