enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

Menopoz kadındaki yumurtalıklarda yumurta sayısının bitmesi olarak tarif edilebilir. Klinik olarak da eğer kadın 1 seneden fazla adet olmuyorsa artık ona menopozda diyebiliyoruz. Menopozun tanımını bilimsel olarak yapacak olursak menopoz son görülen adet demektir. Son görülen adetten sonraki döneme post-menopoz yani menopoz sonrası dönem, bundan önceki döneme de pre-menopoz yani menopozdan önceki dönem diyoruz.   Menopoz doğal bir durumdur ancak bu doğal durum son iki yüzyılda 20. Yüzyılın başından itibaren ortaya çıkan ve insanlar tarafından tanınmaya başlanmış bir durumdur.

Menopoz Nedir (4)

Çünkü bunun öncesinde insan yaşı ortalaması 35-40 yaş civarındaydı ve menopozun ne olduğunu insanlar bilmiyordu. Bilimin, tıbbın ilerlemesi, kadın yaşı, yaşam süresi uzadıkça menopoz denen durum ortaya çıktı. Günümüzde menopoz yaş ortalaması yaklaşık olarak 50 yaş civarındadır. Ülkemizde de 47 yaş olarak kabul ediliyor. Menopozun ortaya çıkış yaşı toplumdan topluma değişebildiği gibi bireyden bireye de değişebilir. Bunun içinde birtakım genetik faktörler elbette vardır. Çevresel faktörlerde menopozu çok etkiler. Çevresel faktörlerde en önemlisi sigara kullanımı, beslenme, hayat tarzı, spor gibi etkenler menopoz yaşını etkiler. Menopoz Nedir (5)Menopozun en önemli belirtisi adet olmama durumudur. Yani vajinal bir kanama söz konusu değildir. Eğer menopozdan sonra vajinal bir kanama ortaya çıkarsa bu durumun incelenmesi gerekir. Bunun yanında başka semptomlar, belirtiler de vardır. Bu semptomaların içerinde en önemlisi ateş basma durumudur. Ateş basması; göğsün üst tarafında birden bire ter boşalmasıdır. Yine aynı şekilde kemik erimesi çok önemli belirtilerinden biridir. Kalp hastalıkları riskinde artma. Burada artma dediğimiz zaman menopoz öncesindeki kalp hastalıkları riski erkeklerde kadınlara göre iki katı gibidir. Menopozdan sonra bu oran eşitlenmektedir. Yani artıştan kastımız erkeklerle aynı seviyeye gelmesidir. Daha sonra birtakım ruhsal değişiklikler ortaya çıkabilmektedir. Alınganlık, depresyona eğilim, hayattan zevk almama gibi bir takım durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunlarda zaman içerisinde belli bir dengeye geliyor.

Menopoz Nedir (3)

Beslenmeyle Menopuzu Geciktirmek Mümkün Mü?

Menopoz yaşı kişilerin genetik haritasına göre değişmektedir. Bireyden bireye farklılık gösterir. 35 yaş öncesin ve bu civarlarda menopoza girenlere erken menopoz diyoruz. Bu dönemde özellikle menopozun yaşını yani hangi dönemde olacağını besinlerle ertelemek mümkün değildir. Ancak etkilerini azaltmamız mümkündür. Doğru ve dengeli beslenmeyle menopozun vücudumuzda yarattığı sıkıntı, stres, terleme gibi olumsuzluklardan kurtulabiliriz.

Menopoz Nedir (2)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica