enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ara Adet Kanaması Nedir, Neden Olur?

Ara Adet Kanaması Nedir, Neden Olur?

Adet kanamasının arada olması yani normal adet gördü, 1 ay sonra bir adetini görecek. Bu arada 14-15. Günde adet kanaması zaman zaman hastalarda görülmektedir.bu adet kanamasının temel sebebi aslında yumurtalıklardaki yumurtlama ile ilgilidir. Yumurtlayan kadınlarda yumurtlama esnasında bazen hormonlarda az miktarda düşme olmaktadır. Bu düşmeye bağlı olarak da rahim içerisindeki endometrium dokusu hormon desteğini kaybedince leke tarzında ara adet kanaması olmaktadır. Çok fazla endişelenmemek lazım. Ancak hastalarda bu kanama miktarı rahatsızlık veriyorsa ve tekrarlıyorsa bir doktor muayenesinde geçmesinde fayda var.

Ara Adet Kanaması Durumunda Doktora Gitmek Gerekir Mi?

Ara adet kanamaları yumurtlama döneminde olduğu için yumurtlamaya bağlı fizyolojik bir kanama olduğu için hasta eğer daha önceden muayene olmuşsa doktora gitmesine gerek yoktur. Doktorda bunu görüp, bunun yumurtlama kanaması olduğunu izah etmişse hastaya gerek yoktur. Ancak hasta hiç muayene olmamış jinekolojik muayenelerini düzgün yaptırmıyorsa bu kanamaların sebebinin mutlaka patojenik bir sebepten olup olmadığının ayırt edilmesi lazım. O nedenle hastanın rahim ağzına bakılması, smear testinin yapılması ve endometriumla ilgili bir patojenik problem var mı yok mu ayırt edilmesi lazımdır. Eğer hasta doğum kontrol hapı kullanıyorsa bunun doğum kontrol hapına bağlı olup olmadığının ayırt edilmesi gereklidir.
Ara Adet Kanaması

Doğum Kontrol Hapları Ara Adet Kanaması Yapar Mı?

Doğum kontrol hapları kullanırken zaman zaman kanamalar olabilmektedir. Leke tarzında, süresi ve nedeni belli olmaksızın kanamalar görebilmekteyiz. Özellikle de bu son dönemde çıkan yeni jenerasyon doğum kontrol haplarının içerisindeki hormon miktarları az olduğu için leke tarzında kanamalar olabilmektedir. Bu ara adet dönemine de rastlayabilir, bunun dışında da olabilir. Eğer hastada bu tür kanamalar varsa düzensiz lekelenmeler tarzında doğum kontrol hapına yeni başlamışsa çok fazla endişelenmesine gerek yok. Hapı kesmeden devam etmelidir. Ancak bu kanamalar birkaç ay sonra hala devam ediyorsa doktoruyla konuşup hapı değiştirebilir. Gerekirse bir muayeneyle hastada patojenik bir problem var mı yok mu diye ayırt etmek gerekebilir.

Ara Adet Kanaması Hastalık Belirtisi Olabilir Mi?

Düzenli adet gören hastalarda iki adetin ortasında lekelenme tarzında gördüğümüz adet kanamaları genellikle yumurtlamayla ilgili olan kanamalardır ve tedavi genellikle gerekmez. Ancak bu ara adet kanaması dediğimiz kanama miktarı fazlaysa veya hasta tam zamanını bilemiyorsa kanamanın ne zaman olduğunu veya hastanın yaşı 35’i geçiyorsa bu hastalarda mutlaka bir jinekolojik muayene gereklidir. Çünkü bu hastalarda zaman zaman başka patojenik faktörler söz konusu olabilir. O nedenle öyküsünün jinekolog tarafından düzenli bir şekilde alınması, hastanın kanama paternini çıkartılması ve yapılacak olan bir jinekolojik muayene ile rahim ağzından veya rahim içi dokulardından olabilecek bir patojenik kanama bu iyi huyluda olabilir, kötü huyluda. Ayırt edilmesi önemlidir. O nedenle ara adet kanaması da olsa tekrarlıyorsa ve hasta endişe ediyorsa mutlaka bir jinekolojik muayene gereklidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica