Kadın.Net

İnme (Felç)

İnme (Felç)

Önemli bir ileri yaş sorunu felç ya da inmedir.

Felç Ya Da Halk Arasında İnme Dediğimiz Hastalık Nedir?

İnme toplumda oldukça sık rastlanan ana sorunlardan bir tanesidir. Ölüm nedenleri arasında da dünyada oldukça ön sıralarda yer almaktadır. İnme dediğimiz zaman beynin beslenme sorunundan bahsetmekteyiz. Bu beyin kanaması ya da beyin tıkanıklığı sonrası ortaya çıkabilmektedir. İnmenin en çok sebebi olarak beyin damar tıkanıklarıyla karşılaşılmaktadır. İnme daha ziyade ileri yaşlarda görülmektedir. 55 yaştan sonra inme riski her 10 yıl için iki kat artmaktadır. İleri yaşlarla birlikte eşlik eden hastalıklar kalp ritim bozuklukları gibi yanı sıra birlikte bulunduğu ve beraberinde yüksek tansiyonun eşlik etme ihtimali arttığı için ileri yaşlarda inmeyle daha sık karşılaşılmaktadır.

İnme Hangi Bulgularla Karşımıza Çıkmaktadır?

İnmeyi daha ziyade beynin hangi bölgesi etkilenmişse o bölgenin fonksiyon kaybı şeklinde görüyoruz. Örneğin konuşma bölgemiz etkilenmişse karşımıza konuşma bozukluğu olarak çıkabilir. Kolumuz, bacağımızı hareket ettiren bölge etkilenmişse o zaman kol ve bacakta kuvvet kaybı şeklinde inmeyle karşılaşılabilir.

İnmenin Sebepleri Nelerdir? İnmenin Kronik Hastalıklarla Bir Bağlantısı Var Mıdır?

İnmede en sık karşılaşılan sebep yüksek tansiyondur. Yanı sıra şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, kalpteki ritim bozuklukları, sigara, fazla miktarda alkol tüketimi yine inmenin sebepleri arasında yer almaktadır.

İnme Tedavisinde Neler Yapılmaktadır? İnme Tedavisinde Meydana Gelen Yeni Gelişmeler Nelerdir?

felc-inme

İnmeyle ilgi burada en önemli şeylerden bir tanesi erken dönemdir. Semptomlar başladıktan sonra en erken dönemde hastaneye başvurmaktır. Çünkü erken dönemde kullanılan bazı tedaviler hastanın bu dönemden sonraki özürlülük durumunu etkilemektedir. Bu durumda erken başvuruyla farklı tedaviler gündeme gelebilmektedir. İnmede esas tedavi kan sulandırıcı ilaçlardan oluşmaktadır. İnme tedavisinde daha çok bilindiği üzere tıkalı damarı açmaktan ziyade hastalığın bir daha tekrarlanmamasını önlemeye yönelik tedaviler veriyoruz. Yani hasta bir daha inme, felç geçirmesin diye buna dair olacak şeylere önlemeye yönelik tedaviler veriyoruz. Bunun içinse tansiyonunu düşürmeyi, kolesterolü yüksekse kolesterolünü düşürmeyi, sigara kullanıyorsa sigara kullanımını kesmesini ve yüksek miktarda alkol tüketimi varsa bunu kesmesini öneriyoruz.

İnme Önlenebilir Bir Hastalık Mıdır? İnmeden Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnmeden inmeye sebep olan faktörleri önleyerek korunabiliriz. Tansiyonumuz yüksekse bize doktorumuzun önerdiği ilaçları kullanıyorsak, sigara içiyorsak kullanımını bırakarak, şeker hastalığımız varsa yine doktorumuz tarafından önerilen ilaçları kullanarak, düzenli spor yaparak inme riskini azaltabiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica