Kadın.Net

KANSERDEN KORUNMA

KANSERDEN KORUNMA

Kanserden Korunmak İçin Yapılacak Yaşam Tarzı Değişiklikleri Nelerdir?

Kanserden korunmak için öncelikle düzenli egzersiz yapmak,  ideal kilomuzu korumak ve besinlerimize özen göstermemiz gerekiyor.  Besinlere özen göstermemiz gerekiyor derken bizim çok şanslı bir coğrafyada yaşadığımızı akılda tutmamız lazım. Çünkü kanserden koruyucu olarak verilen diyet aslında “Akdeniz Diyeti”. Bu diyet bol miktarda sebze, meyve, zeytinyağlı yiyecek, salata ve balığın tüketilmesiyle gerçekleşir. Bu diyeti uyguladığımız, düzenli egzersiz yaptığımız takdirde ve ideal kilomuzu koruduğumuz takdirde önemli oranda çevresel faktörleri belirlemiş oluyoruz.

Kanserden Korunmada Beslenmenin Rolü Nedir?

Beslenmeyle alakalı iki yanlı düşünmemiz gerekir. Birincisi; kanser yapıcı olduğunu bildiğimiz gıdalardan ve yapıcı faktörlerden uzak durmamız gerekir. Örneğin; sigara içmemek, alkolü fazla tüketmemek, çok tuzlanmış gıdalardan uzak durmak, işlenmiş gıdalardan uzak durmak, beyaz şekeri çok fazla tüketmemek, hayvansal yağlardan uzak durmak ve Akdeniz Diyeti’ne yönelme yapmamız lazım. Akdeniz diyeti derken kastettiğimiz şey de bildiğiniz gibi bol miktarda sebze, meyve, salata, zeytinyağlı yiyecek, balık tüketilmesidir. Bunlar zaten bizim mutfağımızda olan şeylerdir. Eğer bunlara özen gösterirsek kanserden koruyucu bir diyet yapmış oluruz.

Kanserden Korunmada Sporun Rolü Nedir?

Egzersiz ve ideal kilonun korunması son yıllarda kanserden korunmada giderek önem kazanıyor. Bununla alakalı n önemli bilgiler meme kanserli hastalarda düzenli egzersiz yapmanın ve ideal kiloyu korumanın kanserin nüks riskini azaltacağı yönünde yapılan klinik çalışmalardır. Ama biz bugün bütün kanser türlerinde (sindirim sistemi kanseri, prostat kanseri, meme kanseri) biliyoruz ki düzenli egzersiz yapmak vücudun bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirerek kansere karşı koruyucu etki yapıyor. Düzenli egzersiz yapmak derken de kastettiğimiz şey; günde en az 30-40 dakika tempolu yürüyüş yapmak, haftada bir ya da iki gün bundan daha yoğun olarak çalışmak. Eğer bunu düzenli yaşam tarzı haline getirirseniz kanserden koruyucu önlem almışsınız demektir.

Kanserden Korunma

Kanserin Erken Belirti Ve Bulgularını Bilmek Kanserden Korunmada Etkili Midir?

Kanserin erken belirti ve bulgularını bilmek elbette kansere karşı bir koruyuculuk sağlar. Ama bundan daha önemli bir şey var. Hiçbir belirti ve bulgu olmaksızın tarama programlarına gitmek. Eğer siz kanserin belirti vermesini beklerseniz zaten gecikmiş olabiliyorsunuz. Bu nedenle hiçbir yakınmanız, şikayetiniz yokken tarama programlarına girmeniz gerekiyor. Örneğin; 40 yaşındaki bir bayanın mutlaka mamografisini çektirmesi gerekiyor. Cinsel aktif dönemdeki her bayanın mutlaka jinekolojik muayenelerini yaptırmaları gerekiyor. 45-50 yaşındaki her erkeğin prostat açısından takip edilmesi gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica