Kadın.Net

Çocuğumun Ne Kadar Uyuması Gerekir ? Uyku Düzeni Çocuğun Zekasını Nasıl Etkiliyor ?

Çocuğumun Ne Kadar Uyuması Gerekir ? Uyku Düzeni Çocuğun Zekasını Nasıl Etkiliyor ?

Kaliteli uyku 0-3 yaş arasındaki çocuklarda gelişimi etkileyen önemli bir faktör olmakla birlikte hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Çocuklarda fiziksel büyümeyi etkileyen hormon en çok uyku esnasında salgılanmaktadır. Bu açıdan düzenli uyku uyuyan çocukların gelişimi de düzenli olarak devam eder. aksi olursa eğer büyüme hormonu eksik salgılanır ve çocukların pek çok organı , kas ve kemikleri gelişme açısından dejavantajlıdır.
Bebeğin doğumunun  ilk yılında , 10-12 saati gece olmak üzere toplamda günlük 13-14 saat uyku ihtiyacı var. Yaşamın ikinci yılında toplam uyku ihtiyacı, 1 saat kadar azalsa da 4-5 yaşında bile ortalama 11-12 saatin altına düşmemelidir. Eğer çocuğunuz yeterli uyumuyorsa zihinsel gelişim ve fiziksel büyümeyle alakalı problemler yaşayabilirsiniz. Uyku sorunu sadece büyüme hormonu üzerinde değil diğer hormonlar üzerinde de olumsuz etki yaratabilir. Bundan sebep çocuğunuz olması gerekenden daha az yiyor ve yüksek kalorili faydasız yiyecekleri tercih edebiliyor. Açlık duygusunu daha az hissedip iştahsızlaşıyor. Uyku eksikliği bunların yanı sıra becerilerini ve dikkat kapasitesini de düşürebilir bunun  sonucunda davranış problemleri ve öğrenmede gerilik meydana gelebiliyor.
Çocuklarınız sizin tahmin ettiğinizden daha fazla uykuya ihtiyaç duymaktadırlar. eğer çocuğunuzun uykusuz olduğunu anlamak istiyorsanız bunun belirtileri gün içinde huysuzluk ve huzursuzluk yaratmasıdır. Arabada uyuya kalma gibi durumlar da bu belirtilere örnek gösterilebilir. çocuğunuza iyi uyku alışkanlıkları kazandırabilirsiniz. Bu sayede yeterli uyuduklarından ve sağlıklı büyüdüklerinden emin olabilirsiniz.
bebeklerde uyku düzeni

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica