Kadın.Net

Bebeklerde Kusma Hastalık Habercisi Mi ?

Bebeklerde Kusma Hastalık Habercisi Mi ?

Kusma

Bebeklerde kusma durumu genelde bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir rahatsızlığı bulunmuyorsa eğer doğumdan sonraki ilk günlerinde yuttuklarını çıkarması ya da gazı çıkarılmadan yatırılmasından sebep yediklerinin bir kısmını çıkartması normal kabul edilir. İshal, bağırsak, kabızlık ve sindirim enfeksiyonları ya da mide rahatsızlıklarından dolayı bebekte kusma görülebilir. Ayrıca bebeğin strese maruz kalması ,ilgisiz bırakılması ve yediği yiyeceklere hassasiyetinin olması da kusma nedenleri arasında sıralanabilir.
Bebeğin kusma durumunda yapmanız gerekenler hem rahatlığı hemde sağlığı açısından önem taşımaktadır. Kusma anında yapılacak ilk iş bebeği yan yatırmaktır ve ağzının içindekileri temizlemektir. Böylece solunum yollarının tıkanma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Kustuktan sonra bebeğinizin ellerini ve yüzünü yıkamayı ihmal etmeyin eğer ateşi varsa ılık bir banyo yaptırabilirsiniz. Sık sık anne sütü verip ya da kaynatılmış su vererek midesinin boş kalmasını engelleyebilirsiniz. Kusma durumu eğer  iki günden fazla ve sıklıkla devam ederse doktorunuza başvurun bu bir hastalığın habercisi olabilir.
Kusma problemli bebeğin beslenmesine dikkat etmeniz gerekecektir. Süt ile beslenme döneminde sağlıklı ve gelişmeye yardımcı olan laktoz oranı azaltılmış ya da laktozsuz mamalarla hazmını kolaylaştırabilirsiniz. Bu mamalarda yağ ve karbonhidratların bileşiminin dengeli olmasına bebeğinizin sindirim sistemi için dikkat etmeniz gerekmektedir.
bebeklerde kusma
 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica