enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Yeni doğan bebeğin cilt rengi

Yeni doğan bebeğin cilt rengi

Bebek, doğumunun ilk saatlerinde ellerinde ve ayaklarında hafif derecede morluk görülebilir. Bu normaldir. Ancak söz konusu morluk bebeğin dudaklarında ve bedeninin diğer bölümlerde varsa bebek hemen bir doktora götürülmeli ve tedavi altına alınmalıdır. Bebeğin solunumu düzensiz ve tırnakları dahil bütün vücudunda morluklar varsa, hafif hafif inleme sesleri çıkarıyorsa, harekeleri yavaşlamış ise muhtemelen solunum veya dolaşım sistemi ile ilgili bir sorun vardır ve acilen hastaneye götürülmesi gerekir. Bu sebeple bebeğin cilt rengindeki morluk hayati tehlikelerin sinyalini verebileceği için dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Bunun dışında bazı bebeklerde cilt rengi soluk olabilmektedir. Bu durum genelde bebeklerde kansızlık sorunu yüzünden meydana gelir. İç kanamalar, RH uygunsuzluğu, ikiz bebekler arası kan geçisi, bebekten anneye kan geçisi gibi durumlar bebeklerde kansızlık sorununa sebep olabilir. Buda bebeğin cildinin rengini soluk ve hastalıklı gösterir. Ayrıca bebekte var olan ödem, cilt renginin soluk bir hal almasına sebep olur. Tıp dilinde şok adı verilen dolaşım bozukluğu bebeğin soluk benizli olmasına sebep olabilir. Doğum sırasında bebeğin havasız kalması da cilt renginin soluk olmasına neden etkenlerdendir. Altında yatan sebep her ne olursa olsun mutlaka bebek soluk benizli görüldüğünde doktora götürülmesi gerekir.
Bazı bebeklerde cilt rengi koyu kırmızı bir hal alır. Bu genelde kan içinde bulunan alyuvarların fazla sayıda olması sebebi ile gelişir. Ayrıca şeker hastalığı olan bir annenin bebeğinde, doğması gereken günden daha geç doğan bir bebekte cilt renginde aşırı kırmızılık görülebilir. Bu durum kanın damarlar içindeki ilerleyişini zorlaştırır ve sonuç olarak ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu yüzden bebeğinizin cildinde aşırı derecede bir kırmızılık görüyorsanız mutlaka bir hekime gitmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica