Kadın.Net

Hamilelik Döneminde 'Spor' ve Egzersizler Hakkında

Hamilelik Döneminde 'Spor' ve Egzersizler Hakkında

Hamile dönemlerinde rahatlamanıza öncülük edecek en iyi yöntem olarak bilinen sporu en düzenli şekilde yaparak döneminizin biraz daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Sancılı günlerin imdadına koşan düzenli spor hareketleri ile 2 günde bir en az 20-30 dakika yaparak sağlıklı yaşama sahip olabilirsiniz. Egzersiz hareketleri, hamile sancıları, bel ağrıları, uykusuzluk, bacaklarda kasılmalar gibi sorunları en aza indirecektir. Sporu hayatınızın her döneminde yapabilirsiniz, bunun hiç bir sakıncası yoktur. Fakat hamile döneminizde çok daha hassas olmanız gerekmektedir.
hamilelikte spor
Hamilelik döneminde, yapmanız size sakıncalı olabilecek bazı spor dalları vardır. Bunlardan öncelikli olarak top ile oynanan oyunlar (voleybol, basketbol, hentbol); bu sporların size risk taşıması karnınıza sert temas etmesi, olası bir durumda düşme, ağır kaldırma ile karın kaslarına aşırı yüklenme gibi… Özetle şöyle söyleyebiliriz, hamilelik döneminde yapılabilecek ve yapılması durumunda çok tehlikeli olan sporları ikiye ayırabiliriz. Şunu da hatırlatmadan geçmeyelim; spor yapmada bir sakınca olup olmadığını doktorunuzdan öğrenmelisiniz.
Yürümek, yüzme, yoga ve pilates gibi sporlar, vücudunuzun tüm kaslarını aynı anda çalıştırır. Böylece anneye ve bebeğe giden kan akımının ve oksijen miktarının arttırılması dolayısıyla oldukça faydalıdır. Yüzmek özellikle ağırlığı azaltması, anneye keyif verecektir.
Daha detaylı ve resimli anlatımlarlaegzersize başlayabilirsiniz.
Hamilelik Döneminde Yapılabilecek Sporlar


Yapılması Sakıncalı olan Sporlar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica