enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Yemek Borusu Kanseri

Yemek Borusu Kanseri

Yemek Borusu Kanseri Nasıl Belirti Verir?

Yemek borusu kanseri olan hastalar genellikle yutma güçlüğüyle doktora başvururlar. Yutkunma şu demek; normalde biz yutkunurken yutkunduğumuzu hissetmeyiz ama eğer bunu hissediyorsak bu ağrılıysa o zaman bu duru yutma güçlüğüdür. Bu tip şikayeti olan hastalarda mutlaka yemek borusunun incelenmesi gerekmektedir. Yemek borusu kanseri olan hastalar yutma güçlüğünün yanı sıra bir takım belirtilerle de doktora başvururlar. Bunlar; aşırı kilo kaybı, beslenememe ve kusma şikayetleridir. Bu şikayetleri olan hastalardan da yine yemek borusu kanserinden şüphelenmek gerekir.

Yemek Borusu Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Yemek borusu kanseri tanısı konduktan sonra genellikle endoskopiyle tanı konulup parça alınır. Bu parça sonrasında tanı konmuş olunur. Tümörün cinsine göre tedavi seçenekleri vardır. İlk olarak tümör cinsi belirlendikten sonra tümörün yayılımı ve başka bir organ tutulumu var mı yok mu bu araştırılır. Bu araştırıldıktan sonra tedaviye başlanır. Genellikle yemek borusu kanserlerinin tanısı koyulduktan sonra maalesef ileri evrededirler. Çoğunlukla ilk tedavi seçeneği ışın ve ilaç tedavisi olmaktadır. Ama erken evre yemek borusu kanserlerinde ilk tedavi seçeneği cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavide yapılan işlem yemek borusunun hepsinin çıkarılmasıdır. Hepsinin çıkarılmasının sebebi yemek borusu kanserlerinde yayılım yemek borusunun bütün uzunluğu boyunca olmaktadır. Dolayısıyla tüm yemek borusu mutlaka çıkarılmalıdır. Yemek borusu çıkarıldıktan sonra bu bölgeye mide getirilir. Mide tüp şekline getirildikten sonra boyna doğru çekilip burada gırtlağın alt kısmına dikilmektedir. Böylece yol tamamlanmış olur. Hastalar bundan sonraki hayatlarında bu şekilde beslenmeye devam ederler.

Yemek Borusu Kanseri (2)

Yemek Borusu Kanserinden Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yemek Borusu KanseriYemek borusu kanserinden korunmak için birtakım alışkanlıklardan vazgeçmek gerekiyor. Bunlardan en önemlisi sigara tüketimidir. Sigarayı mutlaka bırakmak, alkolü azatlamak ve mümkünse bırakmak gerekiyor. Bunların dışında beslenme alışkanlıkları önemlidir. Meyve tüketimi riski azaltmaktadır. Birtakım sıcak gıdaların hızlı bir şekilde yenmesi riski arttırmaktadır.  Yemek borusu kanserinin diğer bir nedeni reflü hastalığıdır. Reflü hastalığının ileri dönemlerinde yemek borusundaki iltihap sonrası meydana gelen kanser riskini azaltmak için mide koruyucu ilaçlar kullanılması önerilir. Eğer ciddi bir yemek borusu iltihabı varsa bunun tedavi edilmesi gerekir. Yemek borusunu korumak için mide asidini azaltıcı birtakım ilaçlar vardır. Bu ilaçların mutlaka kullanılması gerekir ya da hastaların ameliyatla reflü hastalığından kurtulması sağlanır. Böylece hastalar yemek borusu kanserinden korunmuş olurlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica