enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Prostat Kanseri Nedir; Nasıl Belirti Verir?

Prostat Kanseri Nedir; Nasıl Belirti Verir?

Prostat kanseri her erkekte bulunan, prostat dediğimiz organda bulunan bir kanserdir ve erkeklerde yüzeysel deri kanserlerinden sonra görülen en sık kanser türüdür. Prostat kanseri erken evrede genelde hiç bir belirti ve bulgu vermezken, ileri evrelerinde idrar çıkışındaki engellemeye bağlı olarak idrar yapmada güçlük, kesik, kesik işeme, idrarda yanma, idrarda kanama gibi belirtiler verebilir. Daha ileri evrelerde yaygın kemik metastazları nedeniyle kemik ağrıları gibi semptomlarla karşımıza çıkabilir.

Prostat Kanserinde Erken Tanının Önemi Nedir?

Prostat kanseri belli bir yaşın üzerindeki erkek hastalarda görülen, erken tanındığında da neredeyse tamamen tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bunun için gerekli testlerin yapılması çok önemlidir. Prostat ile ilgili  ve prostat kanseri ile ilgili şu an doktorların elinde olan en önemli belirteç prostat spesifik antijen denilen ve kandan bakılan bir testtir. Bu testle beraber prostat kanseri artık daha erken aşamalarda farkedilip tedavi edilmektedir. Bununla ilgili yapılan tarama çalışmaları göstermiştir ki, erken aşamalarda bu hastalığı yakalamak mümkündür. İlerleyen aşamalarda gene tedavi olmakla beraber hastalık çevre dokulara yayıldığında ve özellikle kemiğe yayıldığında artık hastalık, tedavi edilmesi daha zor bir aşamaya geçmektedir. Dolayısıyla erken aşamada bu hastalığı yakalamak için, Psa taramaları ve düzenli üroloji muayeneleri yapılmalı ve bu muayenelerle organa sınırlı olduğunda, bu hastalık yakalandığında neredeyse yüzde yüze varan tedavi imkanları da mümkün olmaktadır.

Prostat Kanseri Nedir; Nasıl Belirti Verir

Prostat Kanseri Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Prostat kanseri tedavisinde uygulanan yöntemler, tamamen hastaya göre bireyselleştirilmelidir. Bu kriterler arasında hastanın yaşı, hastanın eşlik eden diğer hastalıklarının durumu, hastanın mevcut yaşındaki yaşam beklenti süresi, hastalığının derecesi, evresi ve mevcut tümörün prostata sınırlı olup olmama durumudur. Bu kriterler sonucunda seçilebilecek tedavi alternetifleri aktif izlem olabilir. Hastaya cerrahi yedavi uygulanabilir ya da radyoterapi tek başına ya da hormon tedavisiyle beraber uygulanabilir.

Prostat Kanserinin Görülme Sıklığı Ve Toplum Sağlığı Açısından Önemi Nedir?

Prostat kanseri batılı toplumlarda her yıl, her yüz bin hastanın iki yüzünde artan görülme sıklığıyla ortaya çıkan ve en fazlada yetmiş yaş üzeri hastalarda görülen bir kanser tipidir. Bu kanser kabaca, her yedi erkeğin birinde görülmekle beraber, prostat kanseri olan her otuz erkeğin biri de hayatını bu hastalık nedeniyle kaybetmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica