enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Belsoğukluğu

Belsoğukluğu,ivegen sidikyolu ya da dölyolu iltihaplarıyla yansıyan cinsel hastalık. Neisseria gonorfhoeae adlı bakterinin yol açtığı belsoğukluğu , en sık rastlanan cinsel hastalıklardan biridir. Hastalık etkeni bakteri, hastaların büyük çoğunluğunda cinsel ilişki yoluyla aktarılır; ama ender olmakla birlikte, annesinde enfeksiyon bulunan çocuklara, doğum sırasında döl yolundan geçerlerken bulaşabilir. 3-5 gün süren kuluçka döneminden sonra, sidik çıkarırken ağrı ve üreme organlarından akıntı, ilk belirtileri oluşturur. Bununla birlikte, hastalığa yakalanan kadınların yarısından çoğunda hiçbir belirti görülmez. Zamanında tedavi edilirse zarar vermeyen bel soğukluğu , tedavi edilmezse kısırlığa kadar varan sorunlara yol açabilir. Tedavide penisilinlere ve sülfamitlere başvurulur.

belsoguklugu

Diğer Bir Kaynaktan Bilgi

Bel Soğukluğu 
Tıp dilinde Gonore diye bilinen, halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen hastalık, cinsel ilişki ile bulaşan ve genelde idrar yolları, üreme organlarının mukoza kısmına yerleşen bir hastalıktır. Bel soğukluğu hastalığı, ilk önce üreme organları mukoza kısmına yerleşirken zamanla kanla vücuda yayılabilir.
Bel soğukluğu teşhisi koymak için en güvenilir metot irinli akıntıda gonokoklann aranması metodudur. Kişiden akıntı alınır ve lamın üzerinde konularak sabitleştirilir. Ardından akıntı boyanır ve opak olan bir mikroskopla incelenmeye başlanır ve inceleme sonucunda kesin sonuca ulaşılır.
Bel Soğukluğu Sebepleri 
Bel soğukluğu hastalığına kapılmanın en net sebebi hastalığı taşıyan bir kişi ile girilen cinsel ilişkidir.
Bel Soğukluğu Belirtileri 
Bel soğukluğu hastalığı genelde 48 saat ile 72 saat kadar bir sürede kuluçka dönemini atlatır ve klinik belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bel soğukluğu yaşayan kişi siyeğin dış ucunda yanma hissi başlar. Bakıldığında da siyenin ucunda kızarıklık ve şişme meydana gelir. Aradan geçen birkaç saat içinde yeşile kaçan bir renkte irinli akıntı gelmeye başlar. Var olan bu akıntı kendiliğinden de gelebilir veya kişi kendi penisi sıkarsa da gelebilir. Kişi idrarını yaparken yanma hissi duyar ve idrar yapmakta zorlanır. Sürekli baş ağrısından, aşırı yorgunluktan ve halsizlikten şikâyet eder. Bel soğukluğu kadınlarda erkeklere nazaran daha sessiz ilerler. Kadınlarda çok fazla akıntı ile kendi belli etse de kadınlar bunu normal bir durum sayarak önemsemezler. Bel soğukluğu, kadınlarda rahim boynu kanalına yerleşmektedir. Kadınlarda da bel soğukluğu erkeklerdeki gibi yorgunluk ve halsizliğin eşliğinde baş ağrısı ile kendisi gösterebilir. Bunun yanında kadın jinekolojik muayene olduğunda döl yoluna açılmış olan ağzında ödem, kan toplaması, kızarıklıklar ve şişlikler göze çarpar.
Bel Soğukluğu Tedavisi
Belsoğukluğu tedavisinde, günümüzde sülfamitler gibi eski ilaçların yerini artık antibiyotikler almıştır. İlk başlarda etkili olabilen sülfamitler, bazı bakterilerin direnç göstermesiyle tedavi edici özelliklerini zamanla kaybetmiştir.
Hemen hemen bütün antibiyotiklerin tedavide yeterli olduğu gonokok enfeksiyonunda yine dirençli bakteri çeşitlerinin meydana gelmesi ile penisilin kullanımı da azalmaya başlamıştır. Penisilin kullanımı yerine genelde spektinomisin, seftriakson ve sefoksitin gibi ilaçlar kullanılmaya başlanmıştır.
Antibiyotik tedavisinin en olumlu tarafı, bu tedavi yönteminin yeni yakalanılan frengiyi kamufle edebilme olasılığıdır.
Bel Soğukluğundan Korunma Yöntemleri 
Bel soğukluğu bulaşmadan önce veya bulaşma şüphesi olduğu anda antibiyotik tedavisi almaya başlanmalıdır. Cinsel ilişki sonrasında cinsel organ sabunlu su ile iyice temizlenmeli ve enfeksiyon riski azaltılmalıdır.

Ziyaretçilerimizden Seçtiğimiz Yorumlar:

Ahmet: enim penisimin ucunda yalnız iç kısmında 8 ay önce kaşıntı başladı ve şuan iç kısmında içi tahriş olmuş kabuklanma ve yara mı siğil mi bilmiyorum doku da bayağı sertlik oluşmuş ve idrar yolu bayağı daralmış peniste akıntı olmuyor ucunu sıktığımda bazen şeffaf akıntı oluyor ama az miktarda. bakteri ilacı, mantar ve antibiyotik gibi ilaçlar almama rağmen bir çok testler yapmama rağmen bir şey çıkmadı benim hayatımı bayağı etkiliyor psikolojim bozulmuş bana yardımcı olursanız hayatım boyunca dua edeceğim.

Alican: sahilde kız arkadaşımla oturuyordum kasıklarım öle şişiştiki ayağa kalktıgımda birden kasıklarıma sancılar girdi yerimde duramıyordum sancıdan ve daha sonra cinsel isteksizli başladı nedeni ne olabilir?

Çetin: Bir ilişki sonrası yaklaşık bir hafta aradan sonra organımın (kamış içinde)içinde müthiş kaşınma başladığını hissettim.bir akşam bu kaşıntıyı gidermek için ovalamaya başladım bir an açık sıvı halinde sadece bir kaç damla kan geldiğini fark ettim.bu kanama sonrası kaşıntı durdu ama ben bir tür enfeksiyon kapmış olmamdan şüphe ediyorum.çünkü partnerimin akut sistit adında bir tedavisinin olduğunu ama bulaşıcı olmadığını öğrendim. bu ne kadar doğru sağlığımdan endişe etmeli miyim?

Kenan: Ben rusyadayım ve burda partnerimden gonore hastalığı kaptım 10 gün önce birlikte olduk ve üç gün önce belirtiler başladı bu gün doktora gittim bana 4 tane antibiyotik ve bir tane igne yazdı birde temizlik için su.. Şimdi merak ettigim 20 gün kullanıcam ve tekratr kontrole gidicem ama kana bulaşmış ola bilir oral iliskiyede girdik bunun testini yaptırmadım sadece kültür çubuğu testi yaptırdım. Bu ilaçlar ile kanda mikrop varsa onuda atabilir miyim yoksa ayrı bir ilaç mı kullanıcam?

Özgür: Bir arkadaşımla birlikte oldum başta idrar yaparken uc tarafta yanma oluyordu hastaneye gittim muayene oldum lükosit 250 çıktı 4 te erotrosit çıktı fakat üreme saptanmadı dendi ve ilaç olarak……. kullandım fakat meniden akıntı gelmeye başladı sizce hastalığımın adı nedir ve nasıl bir tedavi yada ilaç kullanmam gerekir saygılarımla.

Dilaver: Hocam ben soyle sormak istiyorum kiz arkadasimla iliskiden sonra bel soguklulugu kaptim tabi 3 gun doktora gitmedim gecer diye agrilardan sonra mecbur…. vs antibiyotik verdi gecti ama sonrasinda ne bileyim bazen mastürbasyon cekince yada idrara cikinca sanki penisimde tikaniklik olustu menide azalmalar ve idrardada sanki zorladigimda geliyor ve bu yuzdende kasiklarim gunde 1 defa kesinlikle agiriyor ve bu agri belime atiyor is yerinde bazen oturuyorum kasiklar agirmasi nedeniyle … kullaniyorum aslinda hemen hemen 5 yildir cipro kullaniyorum kasikta agrim olunca kesiyo hemen simdi sorunum bu sizce ben ne yapmaliyim tedavim nedir?

Emre: Iyi günler benimde penisi in ucunda yanma ve akıntı var.2-3 gün oluyor. Ben şu an yurt dışındayım. Benim hangi ilacı kullanmam gerekiyor. 20 gün sonra Türkiye’ye döneceğim. Tedavi için geç kalırmıyım. Prezervatifsiz ilişkiye girmedim. Gene böyle bir durum var ne yapmalıyım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica