enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Grip Aşısı Nedir, Grip Aşısı Kimlere Önerilir?

Grip Aşısı Nedir, Grip Aşısı Kimlere Önerilir?

İnfluenza bizlerin grip dediği durum çok sık karşılaştığımız bir hastalıktır. Bugün için önerilen yılda bir kere Türkiye’de özellikle kasım ayından nisan ayına kadarki süreçte rutin olarak uygulanmasıdır. Eski zamanlarda yumurta alerjisi olanlarda ya da gebelerde grip aşısını yapmaktan çekiniyorduk. Nedeni de grip aşısının canlı bir virüs aşısı olmasıdır. Aynı zamanda da embryonen tavuk yumurtasının içerisinde üretilmesidir. Dolayısıyla ne kadar saflaştırılırsa saflaştırılsın bir şekilde yumurtanın proteinleri aşının içerisinde olabiliyordu. Bugün için geldiğimiz noktada şöyle bir durum var. Rekombinant formu ya da inaktive aşılar geliştirilmiş durumda. Dolayısıyla gebelerde de bugün için rutin olarak influenza aşısı önerilmektedir. İnaktive, influenza aşısı şeklinde gebelerde de rutin kullanmaktayız. Bunun dışında eğer ki yumurta alerjisi olduğu bilinen bir durumda rekombinant teknolojiyle geliştirilmiş olan bir influenza aşısı hangi şiddette olursa olsun yumurta alerjisi olan bir hastaya da rahat bir şekilde uygulanmaktadır. Bunların dışında eğer ki gebelik gibi bir durum yoksa bir alerji durumumuz yoksa aktive, canlı, yaşayan virüs aşıları hastalara uygulanmaktadır. Dolayısıyla gebelik gibi bir durum varsa ya da yumurta alerjisi olan durumlarda kişinin hekime bunu ifade etmesi gerekmektedir.

Grip Aşısı Nedir, Grip Aşısı Kimlere Önerilir

Kızamıkçık Aşısı Nedir, Kızamıkçık Aşısı Kimlere Önerilir?

Kızamıkçık pediatrik dönemde kızamık, kabakulak aşılarıyla beraber yapılmaktadır. MMR ismi ile kısalmaktadır. Erişkin dönemde ise özellikle üreme dönemindeki bayanlarda gebelik öncesindeki kızamıkçık aşısı oldukça şiddetli bir şekilde önerilmektedir.

Grip Aşısı Nedir, Grip Aşısı Kimlere Önerilir (1)

Planlı gebeliklerden öncesinde mutlaka bir gebenin kızamıkçık ile immunize, bağışık olmasını önermekteyiz. Eğer ki gebelik oldu ve kızamıkçığa yönelik bir bağışıklığımız yok. O zaman gebelikten sonrasında, doğumdan sonra, gebelik sonlandıktan sonra tıp merkezinden ayrılmadan önce ve daha sonrasında kızamıkçığa yönelik olarak immunizasyon sağlamak amacıyla aşıyı önermekteyiz. Ayrıca neomisin ve streptomisin etken maddelerine aşırı duyarlılığı olan bayanlar bunları hekimlerine ifade etmeleri gerekmektedir. Neomisin ve streptomisin etken maddelerine karşı olan aşırı duyarlılık aynı şekilde kızamıkçık aşısına karşı da reaksiyon göstermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica