Kadın.Net

Safra Kesesi Taşlarında Uygulanan Tek Port Cerrahi Nedir?

Safra Kesesi Taşlarında Uygulanan Tek Port Cerrahi Nedir?

Safra kesesi taşlarında uygulanan tek port cerrahisinde göbeğe yapılmış olan bir kesi ile bu iş için geliştirilmiş olan özel portlar yerleştirilir. Bu port tek bir port olup birkaç giriş deliği vardır. Bir deliğinden karbondioksit gazı verilerek laparoskopik cerrahideki gibi karın şişirilir. Diğer üç delikten ise kamera ve diğer el aletleri kullanılarak laparoskopik safra kesesi ameliyatı gerçekleştirilir. Tek port cerrahisinin en önemli avantajı ameliyat sonrası kesi izinin olmamasıdır. Bunun nedeni göbek içerisinden girildiği için göbek içerisindeki o kesi zaman içerisinde iyileştikten sonra görünmeyecek ve hasta aynaya baktığı zaman karnında hiçbir iz görmeyecektir.

Tüm Safra Kesesi Taşları İçin Tek Port Cerrahi Uygulanabilir Mi?

Tek port cerrahisinin uygulandığı ilk yıllarda safra kesesinin iltihabı ya da çok şişman hastalarda tek port cerrahisi uygulanamaz denilse de zaman içerisinde becerinin artması ve teknolojinin yardımıyla artık günümüzde safra kesesi iltihaplarında da, aşırı şişman hastalarda da tek port cerrahisi kolaylıkla uygulanmaktadır.

Safra Kesesi Taşlarında Uygulanan Tek Port Cerrahi Nedir

Safra Kesesi Taşları İçin Uygulanan Tek Port Cerrahisinde Ameliyat Süresi Ne Kadardır?

Safra kesesi taşları için uygulanan tek port cerrahisinde ameliyat süresi günümüzde yarım saate kadar düşmüştür. İlk uygulandığı dönemlerde normale göre biraz daha uzun olmak ile birlikte artık deneyimin artmasıyla günümüzde çok kısa sürelere düşmüştür. Ortalama yarım saatte bitmektedir.

Safra Kesesi Taşları Uygulanan Tek Port Cerrahiden Sonra Yara İzi Kalır Mı?

Safra kesesi taşlarının tek port ile tedavisinde en önemli avantaj yara izi olmamasıdır. Bunun nedeni ise göbek deliğinin iç kısmından girildiği için ameliyat sonrası dönemde dikilmiş olan o bölge görünmeyeceği için ameliyat sonrasında bir yara izi görünmemektedir.

Tek Port Cerrahide Hangi Gazlar Kullanılır; Bunların Yan Etkisi Var Mıdır?

Safra kesesi taşları için uygulanan tek port cerrahisinde kullanılan gaz standart laparoskopik cerrahiden farklı değildir. Aynı gaz kullanılmaktadır. Yani karbondioksit gazı kullanılır. Karbondioksit gazı son derece ucuz, yanıcı olmayan, patlamayan ve bu işlem için en uygun gazdır. Hastaya da hiçbir yan etkisi yoktur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica