enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İnsülin Direnci Nedir, Sağlık İçin Neden Önemlidir?

İnsülin Direnci Nedir, Sağlık İçin Neden Önemlidir?

Temel anlamda söylemek gerekirse insülin direnci, insülün hormonuyla ilgili bir bozukluktur aslında. İnsülün hormonu bir anabolizan madde ve çok önemlidir. Eksikliğinde birçok hastalık meydana gelebilir. Hatta insülin eksikliğinde bir tedavi gerçekleşmezse ölümler dahi meydana gelebilir. Bunun tam tersi olarak insülin varlığında, insülin etkisiz ise bu duruma insülin direnci denir. Aslında insülinin pek çok etkisi vardır. Bunlardan bir tanesi şekeri kontrol etmektir. Şekeri kontrol eden basamaklarda, mekanizmalarda, enzimlerde, moleküllerde, bir ya da birden fazla eksiklik meydana geldiğinde insülin şekeri kontrol etmek noktasında yeteneksiz hale geliyor. Bu durumun ismine insülin direnci denilmektedir. Etkin olduğu hastalıklar aslında çok sayıdadır, sadece bilineni diyabet olabilir ama daha çok hiper tansiyon, obezite, karaciğer yağlanması, lipit bozuklukları, bir takım damar sertlikleri, kanserler, insülin direnci sendromunun aslında başlattığı hastalıklar olarak söylenebilir.

İnsülin Direnci Nasıl Kontrol Altına Alınabilir?

İnsülin direncinin oluş mekanizmaları aslında çok açık değildir. İnsülin direncinin nasıl geliştiğine dair,  günümüzde devam eden daha önceden var olduğunu bildiğimiz birçok bilimsel sonuçlar vardır. Ama henüz tam mekanizma bilinmemektedir. Bu nedenle mekanizması tam bilinmeyen bir konuda bunun nasıl kontrol altına alınacağı hakkında açık ve net fikirler henüz bilinmemektedir. Ama iyi bilinen bir şey varsa eğer, kişi iyi bir spor yaparsa, tuz alımını kısarsa, bir beslenme programı uygularsa insülin direncini kırabilir. Tabi uyguladığı beslenme programının kalorisi düşük olmalı, özellikle karbonhidrat içeriği düşük olmalıdır. Karbonhidratların da glisemik indeksi yüksek ve düşük olmak üzere iki ayrı alt grubu vardır. Eğer glisemik indeksi yüksek karbonhidratları tanıyıp beslenmeden uzaklaştırıp, iyi bir spor ve tuzu kısarsanız insülin direncini kırarsınız. Bunun yanı sıra bazı ilaçlarda vardır, ama ilaçlarda tek başına bir beklenti çok azdır. Bütün bu hayat tarzı değişikliklerini yerine koyup eğer başarılı olunmazsa ilaç tedavisi de eklendiğinde insülin direncini kırma konusunda başarılı olabilirsiniz.

İnsülin Direnci Nedir, Sağlık İçin Neden Önemlidir

İnsülin Direnci Tedavi Edilmezse Nelere Yol Açar?

İnsülin direnci tedavi edilmezse pek çok önemli hastalıklara yol açar. İnsülin anabolizan bir hormondur, vücuttaki tüm sentezleri arttırır. Özelliklede büyüme hormonudur aslında, hücreleri tetikleyen, hücrelerin bölünmesini, parçalanmasını ve çoğalmasını tetikleyen bir hormondur. İnsülin normal düzeylerdeyken bu özelliği aslında gizlidir. Ama insülin direnci demek insülin düzeyinin çok yüksek olması demektir ve bu hücreyi tetikleyen onun çoğalmasına yol açan, büyüten etkinlik çok ön plana çıkar. Dolayısıyla hastalarda çok önemli kanserlere yol açabilmektedir. Erkeklerde kalın bağırsak, prostat, pankreas kanserleri. Kadınlarda meme ve rahim kanserleri insülin direncinin tetiklemiş olduğu kanserlerdir. Bunun yanı sıra karaciğer yağlanması, karaciğer sirozuna doğru gidiş, bir takım damar hastalıkları, damar sertlikleri, diyabet, hiper tansiyon, obezite, safra kesesi hastalıkları, bir takım pıhtılaşma kusurları gibi çok önemli hastalıkları tetikleyen faktörlerin içinde yer alan bir faktördür insülin direnci.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica