enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Sırt Neden Ağrır?

Sırt ağrısının en büyük nedenlerinden bir tanesi duruş ve pozisyon bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Ama sırt ağrıları genelde yanlış yapılan sporlardan, oturma bozukluklarından, birtakım genetik hastalıklardan veya birtakım dahili problemlerden dolayı ağrıyabilecek nedenler arasında sayılabilir. En büyük neden pozisyon bozukluğudur. Postür bozukluğunu düzelttiğiniz zaman çoğunlukla sırt ağrılarının önüne geçme şansınız olacaktır.

Sırt Ağrısını Engellemek İçin Egzersizin Önemi Nedir?

Sırt ağrısındaki en büyük neden postür bozukluğudur. Postür bozukluğunu yendiğiniz takdirde sırt ağrılarınız daha az gözükmeye başlayacaktır. Tamamen geçmeyecektir. Nedendi ise; sırt ağrıları zaman içerisinde birtakım kireçlenmeler, vücudun yıpranması ve yaşlanması nedeniyle zaten beklenen şeylerden birisidir. Ama siz genel anlamda oluşan kas ağrılarını veya bu kireçlenmenin vereceği etkileri uzun dönemde daha ileri atabilmek için egzersiz yaptığınız takdirde özellikle sırt kaslarınızda boynunuzdan, kalçanıza kadar olan kaslarınızı güçlendirdiğinizde ve dik durmanıza yardımcı olduğu zaman birincisi; sırt ağrıları daha az gözükecektir. İkincisi ileride yaşayacağınız problemleri daha da ileriye atmaya yardımcı olacaktır. Yani sağlıklı bir yaşlanmaya neden olacaktır. O yüzden egzersiz mutlaka yapılması gereken şeylerden bir tanesidir.

Sırt Ağrısında Teşhis Nasıl Konur?

Sırt ağrısında teşhisin en önemli özelliği muayeneden geçmektir. Çünkü tetkiklerden önce muayenesini yapmanız gerekiyor ki sırt ağrısındaki esas nedenin ne olduğunu ortaya koyabilmeniz lazım. Muayene sonucunda çıkabilecek şeylerden bir tanesi bazen romatolojik problemler çıkabiliyor. Bazen sadece basit bir kas ağrısı çıkabiliyor bazen omurganızdaki eğrilikler çıkabiliyor. Ama basit bir kas ağrısı teşhisi koyduğunuz zaman tetkikler yaptığınız zaman bu tetkiklerde hiçbir şey çıkmıyor. Burada en önemli şey muayene olmaktır.
Sırt Neden Ağrır

Sırt Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sırt ağrısının tanısı konduktan sonra eğer altta yatan başka bir hastalık yoksa bu problemin omurgadan veya kas grubundan kaynaklandığını düşünüyorsanız ilk başta postürü düzeltmek, sıcak uygulamalar yapmak, gerekiyorsa yanında birtakım medikal tedaviler verilerek yapılmaktadır. Ama postürünüzü düzelttiğiniz zaman şikayetler biraz uzun sürmekle birlikte beraber yaklaşık 2-3 haftalık bir süreçte toparlamaya gidecektir.

Sırt Ağrısı Şikayeti İçin Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

Sırt ağrısı şikayeti için doktora başvuru süresi genellikle ikinci, üçüncü günden sonra olması gerekmektedir. Nedenine bakıldığı zaman insanların sırtı yanlış pozisyonda durmaktan, yanlış oturmaktan, yapacağı ters bir hareketten veya hafif bir rüzgar aldığı zaman kas spazmı nedeniyle 2-3 günlük ağrılar beklenebilen ağrılardır. Eğer bu ağrı 2-3 günden fazla sürüyorsa, şiddeti gittikçe artan pozisyonda olmaya başlıyorsa o zaman doktora başvurmak gerekecektir.
 
 

Yorumlar

  1. blank Serdar dedi ki:

    benim hem vücudumun her noktasında gevşeklik ve yumuşama var.kaslarımın eridiğini düşünüyorum.ayrıca sırtımda ve göğsümde ağrılar var ama doktora gittiğimde basit bir siyah-beyaz film çektirip baktı ve bişy yok. ama akciğerimde veya yakın bi organda kesin olarak bişyler. kas sorunum için ayrıca ayak bileği ile diz arasındaki bacak bölgesinde yolda yürürken artık çekilemiyor ağrısından..lütfen yardım edin.artık muhatah bulamadığımdan kendimi kaderime bıraktım…

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica