Kadın.Net

Parfüm Nedir? Koku Nedir? Parfüm ve Koku Farkları Nelerdir?

Parfüm Nedir? Koku Nedir? Parfüm ve Koku Farkları Nelerdir?

Koku dediğimiz zaman bir duyudan bahsediyoruz. Bildiğiniz gibi beş tane temel duyumuz vardır. Koku da bu duyulardan bir tanesidir. Dolayısıyla koku kelimesini kullandığımı zaman bir şemsiye kavramından bahsetmiş oluyoruz. Parfüm de bu şemsiye kavramının içinde yer alan bir unsurdur. Parfüm kelimesi aslında kokunun nasıl oluştuğunu açıklıyor. Çünkü parfümün dumanla yükselen isle yükselen demektir. Dolayısıyla bu işin ilk başlarına döndüğümüz zaman kokulu maddelerin ateşe atılması ve ısınmayla birlikte çıkan koku moleküllerin havaya karışması söz konusudur. Ama bugüne geldiğimiz zaman bu koku moleküllerini biz ateşle veya dumanla taşımıyoruz. Alkol ortamında taşıyoruz. Bu şekilde de üretilmiş bir kokudan istifade etmiş oluyoruz.

EDT Nedir? EDP Nedir? İkisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Edt dediğimiz zaman eau de toilette kavramını kastediyoruz. Edp dediğimiz zamansa eau de parfumü kastediyoruz. Aslında bugünkü algımız çok doğru olmayaraktan ikisinin arasında bir konsantrasyon farklılığına işaret ediyor. Yani edp dediğimiz zaman daha konsantre, alkolün içinde daha fazla koku konsantresi varmış gibi algılıyoruz. Doğalı bu değil tabii. Edp ya da edt’nin kullanışış yeri ve zamanları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla birtakım seçkin markalara gittiğimiz zaman edp ile edt arasında sadece konsantrasyon farkı yok formülasyon farkı da var. Edp’ler daha güçlü daha oryantal diyebileceğimiz birtakım formülasyon özelliklerine sahiptir.

Parfüm Nedir, Koku Nedir, Parfüm ve Koku Farkları Nelerdir (1)

Edp ile edt arasında tabii birtakım kalıcılık farkından da söz edebiliriz. Konsantre daha fazla olduğu için tendeki kalma süresini daha fazla uzatma şansı var. İyi bir parfümün göstergesi kalıcılık değildir. Kalıcılık daha çok parfümün ekonomisini ilgilendirir. Bir de parfümü estetiği vardır. parfüm çok hoşunuza gidebilir, çok da kalıcı olmayabilir. Bu onun çok başarısız olduğu anlamına da gelmez. Edp daha kalıcıdır demiştim ama kalıcılık sadece konsantrasyonu arttırmakla da değişen bir şey değil. Onun için sadece şansını yükseltir diye bir tanım yapmıştım zaten. Eğer çok hafif, çok çabuk uçan moleküllerden oluşmuş bir parfüm yapıyorsanız eau de parfum değil eau de parfumün iki misline dahi çıkarsanız belli bir kalma süresini aşmanız imkansız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica