enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

El ve Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

El ve Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

Günlük yaşamımızda çeşitli sebeplerle yorulan ve yıpranan el ve ayakların bakımı hem estetik açıdan hem de sağlık açısından oldukça önemlidir.

Eller, yüzden sonra vücudun en çok dış etkilere maruz kalan bölgelerindendir. Bu nedenle yüze uygulandığı gibi ellerin de belli aralıklarla yapılacak bitkisel bakımlara ihtiyacı vardır. Ellerde de bakım gerektiren cilt ve tırnak dokuları bulunur. Hem estetik hem de hijyen bakımından önemli olan el tırnakları pek çok hastalığın taşıyıcısı olabiliyor. Ayrıca ellerin estetik açıdan cerrahi yollarla gençleştirilmesi mümkün olamadığı için el bakımı daha çok önem teşkil ediyor. Ellerin bakımında her gün düzenli olarak nemlendirici kullanmak, bakımlı görüntüyü korumanın ötesinde sıcak, soğuk, güneş, deterjan, sabun gibi dış etkilere karşı ellerin dayanıklılığını arttırır. Ayrıca haftalık olarak uygulanacak peelingler, ellerdeki ölü hücreleri temizler ve güneşten ya da yaşlılıktan oluşabilecek lekelenme riskine karşı önler. Yaz aylarında yüze uygulandığı şekilde güneş koruyucu uygulanması, ellerin yaşlanmadan korunması için oldukça önemlidir. Ellerin üzerinde, parmak uçlarında ve avuç içlerinde oluşabilecek nasırlaşmalar ve keratinleşmeler medikal el bakımında uygulanan özel yöntemlerle yok edilebilirler. Ayrıca yine uzmanlar tarafından tedavi edilen bölgenin korunması için özel ürünler önerilir ve uygun aralıklarla kontroller sağlanması gerekir.

el bakımı

Tırnaklar da ellerimizde özel bakım isteyen yerlerimiz arasında yer alır. Tırnakların doğru şekilde kesilmesi, tırnak kenarındaki etlerin kesilmeden temizlenmesi, hem görüntü hem sağlık açısından oldukça önemlidir. Hatalı yapılan manikürlerde, tırnak kenarlarında doğal olarak bulunan ve tırnağın canlı bölümünü dış etkilerden, enfeksiyonlardan koruyan et daha derin olarak alınabiliyor. Bu durum, tırnak yatağının ve buna bağlı olarak bir süre sonra uçtan derinlere doğru parmağın her türlü dış etkiye açık hale gelmesine neden oluyor. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen medikal el bakımında, bu et bölümü kesilmeden geriye doğru itilir. Tırnak üzerinde kalan partiküller de özel uçlar yardımıyla temizlenir. Tırnak kenarındaki etlerin kesilmemesi ve her seferinde daha derinlere doğru işlem yapılmaması, uzun süre manikür yapılan tırnaklardaki pençeleşme görüntüsünü de önler.

el ayak bakımı

Genellikle ayak tırnaklarında görülen bazı problemler el tırnaklarında da oluşabilir. Tırnak batması, mantar oluşumu, deformasyonlar ve tırnak kalınlaşması el tırnaklarında da görülebilen problemler arsında yer alır. Elde oluşan bu problemlerin giderilmesi ve tekrarının önlenmesi için medikal el bakımı gerekir. Günlük bakımların yanı sıra, uygun aralıklarla medikal el ve ayak sağlığı bakım merkezlerinde, uzman kişiler tarafından, hijyenik ortamda, steril cihazlarla, uygun ürünlerle yaptırılan el bakımları sağlıklı sonuçlar verir.

Vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların bakımı ise insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Gün boyu hareket halinde olan ayakların bakımı medikal olarak ayak sağlığı ile ilgilenen Podiatri uzmanlarınca yapılmalıdır. Özellikle diyabetli kişilerde ayaklarda his kaybı görülmesi ve his kaybından dolayı taşınan riskin büyük olması, diyabetik ayaklarda özel podiatri bakımlarının önemini artış göstermiştir . Günlük hayatın ve sosyal çevrenin beraberinde getirdiği giyim tarzı, belki de en sık ayakları etkiliyor. Sert zemin, dar, sivri burunlu ayakkabı ve yüksek topuklu ayakkabılar, bilinçsiz uygulanan pedikür, yapısal olarak da eğer bir soruna yatkınlık varsa, büyük problemler olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar ortalama her yüz kişiden 85’inde bir ayak problemi olduğunu gösteriyor. Zaman içinde değişime uğrayan ayaklarda, kemik ve eklem deformasyonları, nasır, siğil, tırnak- deri mantarı ve terlemeye bağlı oluşan çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ancak günümüzde ayaklar, tüm bu olumsuzluklardan medikal bakımlar ile korunabiliyor ve oluşmuş problemler yine bu bakımlarla giderilebiliyor

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica