Kadın.Net

Ayak mantarı

Ayak mantarı

Ayak mantarı bulaşıcı ve inatçı bir deri hastalığıdır. İnsandan insan bulaşabileceği gibi bir ayaktan diğer ayağa da bulaşmaktadır. Hayat şartları nedeni ile uzun mesailerden dolayı ayağın sürekli olarak ayakkabı içinde kalması ve hava alamaması mantarı tetikleyen ve mantar oluşumuna neden olan faktörlerden biridir. Hava almayan ayak, nem yaptığı için mantarın oluşması için en iyi zemini hazırlar. Parmak aralarında, ayak altında ya da topuk kenarlarında oluşan mantar tahammülü çok zor bir kaşıntıyı da beraberinde getirir ki kaşıntıya ne kadar direnirseniz direnin bazen çıldırma noktasına gelir ve dayanamayıp mecburen ayaklarınızı kaşımak zorunda kalırsınız. Ayaklarınızı şiddetli kaşıntı nedeni ile kaşımak size parmak aralarınızda tahrişten ötürü sulanma, kanam ve yarılma şeklinde dönecektir.
ayak mantarı
Kaşıntı nedeni ile ayağınızın sulanması da mantarın daha çok yayılmasına neden olacaktır. Çünkü daha öncede belirttiğimiz gibi mantar nemli ortama bayılır ve nemli ortamda çok daha kolay ürer. Mantar hastalığından korunmak için kimsenin çorabını giyinmeyin, yıkanmış bile olsa. Başkalarının terlik ya da ayakkabılarını kullanmayın. Yere çıplak ayakla basmayın çünkü ayağında mantar hastalığı olan birinin dökülmüş deri kalıntısı nedeni ile mantar size de bulaşır. İşten eve geldiğini zaman hemen çoraplarınızı çıkarın ve ayaklarınızın hava almasını sağlayın. Ayaklarınızı sabunla yıkamayın çünkü bu da mantara neden olacaktır. Ayaklarınızı eczaneden çok uygun bir fiyata alacağınız özel ürünlerle yıkayın ve ayaklarınızı yıkadıktan hemen sonra sakın çoraplarınızı giymeyin. Çünkü ayaklarınızı yıkadıktan sonra ne kadar havluyla kurutsanız da hemen kurumaz ve nemli kalır.
Bu nedenle ayaklarınızı yıkadıktan ya da duştan hemen sonra, ayaklarınızın yeteri kadar kuruduğundan emin olmayana kadar kesinlikle çorap giymeyin. Bu önlemler sayesinde ayak mantarından mümkün olduğu kadar uzak durabilirsiniz ama asla mantara yakalanmazsınız demek doğru değildir. Her an ayağınızda mantar hastalığı oluşabilir. Ayak mantarını doğal bir yolla evde uygulayacağınız yöntem sayesinde yok edebilirsiniz. 2 litre ılık suyun içine bir yemek kaşığı tepeleme karbonat döküp ayaklarınızı 20 dakika bekletin ve çıkardıktan sonra iyice kurulayın. Bu işlemi on gün boyunca her gün yapın ama karbonatı eczaneden almaya özen gösterin. Karbonat mantarı tedavi eden etkili ve doğal bir üründür. Ayak mantarınızın tekrar etmemesi için de size önerdiğimiz noktalar dikkat edin. Ayağınız tamamen iyileştikten sonra dilersiz haftada bir ya da iki gün karbonatlı suyu yineleyebilirsiniz. Hiçbir sakıncası olmayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. nevzat dedi ki:

    Bazen kasımaktan cıldırıcak gibi oluyorum

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica