enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Zona

Zona hastalığı sinir ucu iltihaplanmasıdır ve durumun ilk işareti olarak deride karıncalanma ve ağrının ardından etkilenen bölgede su çiçeğine benzer kırmızı döküntülerdir. Zona hastalığında en çok etkilenen bölge göğüs ve karındır fakat vücudun her hangi bir yerinde de görülebilir. Bu bölgeler bacaklar, kollar, yüz bile olabilir. Kızarıklığın ortaya çıkmasından önce zona hastalığı bir ile dört gün içinde bazı erken belirtiler verir. Bu belirtiler kas ağrısı deride yanma, kaşınma, karıncalanma, uyuşma, yüksek ateş, yorgunluk ve hastalık hissi. Fakat herkeste erken belirti görülmez. Özellikle ateş erken belirti olarak çok nadir görülür. Zona hastalığında ağrı dayanılmaz boyutlardadır. İlk olarak atşe ve kaşıntıyla başlayan semptomlar yerini çok ciddi bir ağrıya bırakacaktır. Hatta o kadar ki zona olmuş bölgede adeta bıçak saplanıyormuşçasına dayanılmaz bir ağrı hissedilir.
zona
Ağrı genç, sağlıklı kişilerde daha az görülür ve çocuklarda nadirdir. Döküntü başlamadan önce bir haftadan daha uzun sürebilir. Önce ağrı başlar, birkaç gün ya da bir hafta içinde de döküntüler meydana gelir. Döküntü vücudun bir tarafında görünür ve döküntü etkilenmiş sinirlerin olduğu bölgede görülür. Su çiçeğini andıran döküntülerle başlayan kızarıklık bir anda çoğalmaya başlar. Kızarıklık baloncuklar halindedir ve kızarıklıklar kabarcık şeklinde meydana gelir, içleri de su doludur. Bir kaç gün içinde sönen ve sarı renge dönen kabarcıklar zona hastalığı tedavisi süresince kuruyarak dümdüz olur. Fakat yeni oluşan kızarıklıklar kırmızıdır ve içi su dolu kabarcıklar halindedir. Tedavi sonunda bazen bu kabarcıklar lekeler bırakabilir. Döküntülerin tamamen geçmesi iki ile dört haftaya yayılır.

Zona belirtileri genellikle hafif olarak başlar kısa sürede artış gösterir. Belirtilere bakarak kendiniz hastalığı kestiremezsiniz. Mutlaka doktora başvurmalısınız. Zona hastalığında erken teşhis ve tedavi belirtilerin şiddetlenme ve komplikasyonların gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Yani zona hastalığında erken teşhisin ve tedavinin hayati önemi bulunmaktadır. Eğer aşağıdaki belirtilerden her hangi biriyle karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
Zihin bulanıklığı
Hafıza kaybı
Şiddetli baş ağrısı
Görme kaybı
Yüksek ateş
Zona hastalığı bağışıklık sisteminin düşmesiyle ya da aşırı üzüntü nedeni ile görülebilir. Hastalık ani üzüntü ve stres yaşama durumunda bağışıklık sisteminin etkilenmesini fırsat bilerek hemen kendini göstermeye başlar. Zonadan korunmak için henüz geliştirilmiş bir kür bulunmamaktadır. Fakat erken belirtiler bu hastalığın tedavisini kolaylaştıracaktır ve hastalığın daha hafif geçmesini sağlayacaktır. Eğer sizde de zona döküntüsü meydana gelirse:
Belirtilerin oluştuğu bölgeyi temiz ve kuru tutarak bakterilerden koruyun, bu döküntünün yayılmasını azaltacaktır
Bol giysiler giyin

Yapışkan antibiyotik kremler kullanmayın çünkü pansumanı yenilerken, deriye yapışmış gazlı bez bölgeyi büyük oranda tahriş ederek, tedaviyi başa döndürebilir, size korkunç bir ağrı verebilir ve tedavi sürecinin uzamasına neden olabilir
Tedavide yapışmayacak pansuman malzemeleri ve pomatlar kullanın ve bol kıyaftler giyinin Kalamin losyonun cilt üzerinde yatıştırıcı, soğutma etkisi vardır ve kaşıntıyı rahatlatmak için kullanılabilir fakat her zaman söylemiş olduğumuz gibi ilaç ya da pomat kullanımı mutlaka doktor tavsiyesinde olmalıdır.

Bu ilaç genellikle alerji tedavisinde kullanılır ve gece rahat uyumak için kullanılır. Doktor tavsiyesinde alacağınız bu ilacın mutlaka prospektüsünü okuyun ve kullanım şeklini eczacınıza sorun. Zonanın dayanılmaz ağrısı karşısında doktorunuzdan uygun bir ağrı kesici de isteyebilirsiniz. Bir çok farklı ağrı kesici ajanlar zona hastalığının dayanılmaz ağrısını azaltma konusunda etkilidir. En sık kullanılan ağrı kesici reçetesiz olarak alınabilen parasetamol adlı ağrı kesicidir.

Doktorunuzun uygun gördüğü dozda alacağınız parasetamol ağrınızı büyük oranda dindirecektir. Gençlerde daha düşük dozlarda kullanılan ağrılar, ilerleyen yaşlarında zona hastalığına yakalanmış kişilerde çok daha yüksek dozlarda verilir. Eğer doktorunuzun yazdığı ve uygun gördüğü ağrı kesici size fayda etmiyorsa o halde bir anti depresan ilaçla tedavi desteklenebilir. Antidepresan sizi rahatlatır ve sakinleştirir. Bu da tedaviyi hızlandırarak, daha çabuk iyileşmeyi sağlar. Zona hastalığı çok ağır semptomlarla başlamaz ama her geçen dakika çok daha artar bu da sizi depresif yapabilir. Bu nedenle anti depresan size büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Ve zonadan korunmak için aşırı üzüntü ve stresten lütfen kaçının.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica