Kadın.Net

Eklem Kireçlenmesi Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Eklem Kireçlenmesi Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Eklemin aşınması hastalığına eklem kireçlenmesi denmektedir. Eklemde belli bir kalınlıkta kıkırdak bulunur. Aşağı yukarı diz için söylemek gerekirse 5-6 milim kıkırdak kalınlığı bulunmaktadır. Bu kıkırdak zaman içerisinde harap olmaya, aşınmaya ve incelmeye başlıyor. İnceldikçe bir takım şikayetler ortaya çıkıyor. Kıkırdak inceldikten sonra alttaki kemik açığa çıkıyor.

Eklem Kireçlenmesi Nasıl Önlenebilir? 

Eklem kireçlenmesini önlemek için öncelikle aktif bir yaşantınızın olmasını öneriyoruz. Kilo fazlasının olmamasını, eklemler açısından zorlayıcı olmayan bir spor ile bir yaşam şekli olarak uğraşmayı yani haftanın belli zamanlarında hobi olarak değil de yaşam şekli olarak ilgilenmeyi öneriyoruz. Kilo fazlasının olmaması, düzenli olarak spor yapma, yaralanmalardan, kazalardan korunma, özellikle düşmeler olabilir. Kireçlenme gelişmesinin önlenmesinde çok çok önemlidir.
Eklem Kireçlenmesi Nasıl Bir Rahatsızlıktır

Eklem Kireçlenmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Eklem kireçlenmesi zaman içerisinde yavaş yavaş ilerleyecektir. Ve en sonunda çok aşırı derecede ağrılı, insanın hayatını kısıtlayan kronik bir rahatsızlığa dönüşecektir. Ve bu durumlarda da ameliyat gerekir.

Eklem Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Eklem kireçlenmesi böyle ortaya pat diye çıkabilen bir hastalık değildir. Uzun yıllar içerisinde yavaş yavaş ortaya çıkabiliyor. 60-70’li yaşlarda kendisi bulgu veriyor ama belki 40’lı yaşlarda yavaş yavaş sinsi bir şekilde ortaya çıkıyor. Çünkü bu bir yıpranma sürecidir. Yıllar içerisinde geniş yelpazede bulgular veren bir hastalıktır. O nedenle tedavisi de bir gün iki gün tek bir tedavi değil değişik yöntemlerin kullanıldığı ve yıllara yayılan bir tedavi olması gerekiyor. İlk hastalığın başlangıcında önce sebepleri arıyoruz. Niye eklemler kireçlendi? Normal bir süreç mi, hastanın yaşı uygun mu, ailede genetik faktörler var mı, kilosu fazla mı, romatizmal hastalık var mı? Bunlara bakılmaktadır. Varsa bunlar düzeltilmektedir. Yoksa yani doğal yaşlanma süreciyle ortaya çıkan bir kireçlenmeyse bu sefer öncelikle hastaya kilo verdiriyoruz. Kaslarını güçlendirmesi için düzenli egzersizler yapması gerekiyor. Bu noktada egzersiz oldukça önemlidir. Basit ağrı kesiciler verilmektedir. Kıkırdak güçlendirici bitkisel kökenli ilaçlar verilmektedir. Bunların yeterli olmadığı dönemlerde fizik tedavilere başvurulmaktadır. Eklem içi yapılan iğneler var. Bunlardan yapıyoruz.
 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica