Kadın.Net

Omuz Artroskopisi Nedir?

Omuz Artroskopisi Nedir?

Artroskopisi denilen işlem aslında birçok ekleme uygulanabilen ve genel adı endoskopi olan mümkün olduğu kadar normal dokulara zarar vermeden mevcut problemin giderilmesi için uygulanan cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde çok özel kameralar ve eklem içine sokulan özel aletler sayesinde bu işlem gerçekleştirilebilir. Çok küçük kesilerden bunlar yapılabiliyor. Bu sayede hastanın normal dokularına mümkün olduğu kadar az zarar veriliyor. Bu az zarar verme sayesinde de hastalarımızın daha başarılı tedavi ve ameliyat sonrası dönemlerinin konforlu bir şekilde iyileşme kalitelerinin arttırılarak yapılmasını sağlayan bir yöntemdir. Omuz artroskopisi de ortopedi ve travmatolojinin son dönemde oldukça hızlı gelişen bir yöntemidir. Sıklıkla, gün geçtikçe daha fazla uygulanabiliyor. Omuzun önemli sayıdaki problemleri bu yöntem sayesinde kolaylıkla tedavi edilerek hasta sağlıklı bir yaşama başlayabiliyor.

Omuz Artroskopisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Omuz eklemi vücudun en çok çalışan en çok hareket eden eklemi ve hayatımız boyunca oldukça fazla kullandığımız bir eklem. İstirahat halinde dahi omzun bazı adaleleri oldukça fazla çalışırlar ve hayat boyunca bu aşırı kullanım nedeniyle de birçok problem ortaya çıkabilir. Bunun dışında birçok yaralanmaya bağlı veya spora bağlı yaralanmalar olabilir. Özellikle çıkıklar sonrası tekrarlayan çıkıklar, omuzdaki yırtıklar, kıkırdak problemleri yine köprücük kemiği problemleri oradaki eklemlerin sorunlarının hepsi artroskopik yöntemle yapılabilir. Hatta ileri seviyedeki uygulamalarda omuz ekleminin içinde, kemik içindeki kitleler veya eklem içi kitleler dahi bu yöntemle çıkartılabilir.
Omuz Artroskopisi

Omuz Artroskopisi Kimlere Yapılır?

Omuz artroskopisi her yaştaki insanlara yapılabilir. Çocukluk yaş grubunda, bebek denilecek yaş grubunda bazı doğumsal sinir problemleri ile ilgili omzu ilgilendiren problemlerde dahi artık günümüzde yapılabiliyor. Bu tekniğin gelişimiyle beraber herhangi bir yaş sınırı olmadan omuz artroskopisinin içine giren onun yapılabileceği yani omuz artroskopisiyle yapılabilecek her türlü pataloji rahatlıkla her yaşta yapılabilir. Genel olarak bakıldığında iki büyük grup vardır. Omuz eklemin çıkıkları veya kaymaları şeklinde ortaya çıkan durumlar ve omuz eklemindeki adale yırtıkları en çok omuz artroskopisinin uygulandığı alanlardır.

Omuz Artroskopisi Sonrası İz Kalır Mı?

Omuz artroskopisi sonrası küçük kesiler kullanıldığı için yara izi oldukça az kalır. Bu kesilerin daha iyi dikiş yöntemleri kullanılması sayesinde oldukça az yara izi kalır.

0/5 (0 Reviews)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica