enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Chia Tohumu

Chia Tohumu
A+
A-

Chia Tohumu Zayıflatır Mı?

Chia tohumu yüksek miktarda lif içerdiği için öncelikli olarak midede bir hacim oluşturur. Chia tohumunun kendinin 7 katı kadar su tutma kapasitesi vardır. Yedi katı kadar su tuttuğu için öncelikle midede bir hacim oluşturur ve tokluk hissinin gelişmesini sağlar. Bu anlamda zayıflama diyetlerine yardımcı olur. Aynı zamanda lifli olduğu için kan şekerini düzgün bir şekilde regüle ettiği için acıkmalarında önüne geçer. Ama tek başına Chia tohumu tüketmek zayıflamak için bir etkendir diyemeyiz. Ama zayıflama diyetlerinin içinde yer alması bu süreci kolaylaştırır. Diyete dayanıklılığı arttırır. Aynı zamanda antioksidan özelliği olduğu içinde diyet süresince kişinin bağışıklık sistemini kuvvetli olmasını ve diyete dayanabilme kapasitesini de arttırır.

Chia Tohumunun Besin Değeri Nedir Ve Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumunun 1 yemek kaşığı ortalama 70 kalori kadar enerji içerir. Bir yemek kaşığında; 5,5 gr. Kadar lif, 2 gr. Kadar protein, 4 gr. Kadar yağ ve 6 gr. Kadar karbonhidrat vardır. karbonhidrat kısmının yüksek kısmını lif içeriği oluşturur. Yağ örüntüsü için ise yağ asitleri bakımından Omega 3 yağ asitlerinden zengindir.

chia-tohumu
Tüketiminde ise salatalara karıştırılabilir. Yoğurt ve yulaf ezmesine ya da müsli ile beraber karıştırılarak kahvaltılık gevrek olarak kullanılabilir. Bunun haricinde lif içeriğini arttırmak için Chia tohumunu hazırladığınız sağlıkkurabiyeler içerisine de koyabilirsiniz. Sıvılarla karıştırdığınızda muhallebi kıvamını aldığı için ortalama 2 yemek kaşığı Chia tohumunu 150 ml sıvıyla karıştırdığınız zaman güzel, şekersiz bir muhallebi elde edebilirsiniz.
2 yemek kaşığı Chia ve 150 ml. Laktozsuz sütü karıştırıp buzdolabında beklettiğiniz zaman ertesi gün aldığınızda katı bir muhallebi elde edersiniz. Üzerine biraz meyve doğradığınızda çok sağlıklı bir tatlı elde edersiniz.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Chia tohumunun en önemli özelliği Omega3 ve lif kaynağı olmasıdır. Omega3 kaynağı olduğu için çok ciddi bir antienflamatuardır. Yani enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği vardır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve bununla beraber hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Depresyonlara eğilimi de azaltıcı etkisi vardır.
Lifli olduğu için kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Çok uzun süreler tokluk sağlamaya yardımcı olur. Kan kolesterolünün düşmesine yardımcı olur. Kabızlığa karşı da kuvvetli bir etkisi vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica