DOLAR
17,9630
EURO
18,3925
ALTIN
1.024,94
BIST
2.655,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
29°C
İstanbul
29°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Açık
30°C
Perşembe Az Bulutlu
31°C
Cuma Az Bulutlu
30°C
Cumartesi Az Bulutlu
30°C
Depresyon

Depresyon Nedir Ne Demektir

Depresyon; kişinin çevresel, hormonel ya da genetik bozukluklardan ötürü yorgunluk, mutsuzluk ve isteksizlik gibi ruh hali değişiklikleri yaşaması olarak tanımlanabilir. İnsanın normalde yapmaktan zevk aldığı şeylere karşı isteksizlik göstermesi, kendini toplumdan dışlanmış hissetmesi, hayal kırıklığı ve mutsuzluk depresyonun belirtilerindendir. Her insan belli bir dönemde bu ruh haline kapılır ve her şeye olumsuz yönlerinden bakmaya başlar.

Hiçbir şey kişiyi mutlu etmeye yetmez, geleceğe karamsarlıkla bakmaya başlar. Umut onun için anlamsız bir kavramdır. Etrafıyla ilişkileri bozulur, kendini soyutlama çabasına girer. Hayat kişi için tamamen anlamsızdır. Hiçbir şeye odaklanamaz ve başarısızlığa sürüklenmeye başlar. Her çöküntüyü depresyon olarak değerlendirmek yanlış olur. Depresyon bu ruh halinin belirli bir süre devam etmesi durumudur. Depresyon teşhisi için en az 2 haftalık bir süre gerekir.

depresyon belirtileri
Depresyon Belirtileri Nelerdir

Depresyonun çeşitli belirtileri vardır. Bunlar;

 • Hobilerin artık cazip gelmemesi, bunları yapmaktan zevk alamamak
 • Gençlerin ruh hallerinde ve hislerinde dalgalanmalar görülmesi ve ani tepkileri
 • Uzun süreli mutsuz ve kendini ezik hissetme hali
 • Az, sık ya da bölük pörçük uyku halleri
 • Konsantrasyon bozukluğu ve buna bağlı huzursuzluk durumu
 • Kendini faydasız ve değersiz görmek ve sürekli ölümü düşünmek
 • Vücudun işlevini yavaş yavaş kaybetmesi, çeşitli yorgunluk ve cinsel isteksizlik durumu
 • Geçmişinden ve geleceğinden ötürü karamsarlık yaşama ve kendini olası tüm sorunlardan sorumlu hissetmek
 • İntihar yöntemlerini düşünme ve uygulama isteği

Bütün bu belirtilerin bir hastada olması gerekmez. Bu belirtilerin bir kısmının en az 15 gün süreyle hissediliyor olması depresyon teşhisi için yeterli olabilir. Çocukların bu belirtilerin yanı sıra okul hayatında da büyük aksaklıklara neden olur. Çocukların başarısız olmasına, aşırı sinirli olmaları ve sosyal ilişkilerinin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca ders esnasında aşırı sessiz ve yalnız kalma eğilimleri artar. Eve gelince kendini odaya kapatmaya başlar. Derslerden kaçma, bağımlılık yaratıcı madde kullanımı ve kötü arkadaşlıklar da baş gösterebilir. Bunlar depresyonun ruhsal boyutudur. Bir de fiziksel boyutu vardır. Bunlar sindirim sistemi bozukluğuna dayalı hastalıklar, cinsel sorunlar, kalp rahatsızlıkları, yorgunluk, kas ve baş ağrıları gibi rahatsızlıklardır.

Depresyon Nedenleri  ve Bu Hastalığına Sebep Olan Etmenler

Depresyonun ortaya çıkmasında çeşitli etmenler vardır. Buna ölüm, ayrılık, evlilikte çeşitli sorunlar, işsizlik, maddi sıkıntılar, sorunlu bir çocukluk yaşama gibi sebepler neden olabilir. Bu sorunlar her zaman depresyona neden olmayabilir, ya da bu sorunları yaşayanlar depresyona girmek zorunda değildir. Yapılan araştırmalarda depresyonun kalıtsal bir rahatsızlık olduğu gözlenmiştir. Ailesinde depresyon rahatsızlığı geçirmiş olan kişilerin depresyona daha meyilli olduğu saptanmıştır.

Depresyon Türleri (Çeşitleri)

Depresyon kendi içinde çeşitlilik gösterir. Tipik, atipik, mevsimsel, melankolik gibi türleri vardır ve insanların yapısına bağlı olarak belirtilerini gösterir. Her insan aynı depresyon tipine sahip olmayabilir. Bu depresyon tiplerinin farklı farklı belirtileri vardır. Tipik depresyonda iştahsızlık ve uykusuzluk halleri oluşur. Ayrıca enerji kaybı ve yorgunluk hat safhadadır. Atipik depresyonda ise aşırı uyku ve iştah artışı gözlenir. Mevsimsel depresyon her mevsim tekrar eden ve aynı belirtileri veren depresyon şeklidir. Melankolik depresyonun belirtileri ise mutsuzluk, yapmaktan zevk aldığı şeyler karşı ilgisizlik, bıkkınlık ve bitkinliktir.

Depresyona Karşı Alınması Gereken Önlemler

Depresyon oldukça yaygın olan ruhsal bir problemdir. Her insanda belirli bir dönemde oluşabilecek bir problem olduğundan çok büyütülmemesi gereken bir şeydir. Eğer kişi depresyona yakalandığınızı düşünüyorsa doktoruna başvurarak uygun bir tedavi yöntemiyle bu sorunu rahatlıkla atlatabilecektir. Depresyona yakalanan kişiler genellikle zayıf olduklarından değil de genetik olarak bu hastalığa meyilli olduklarından yakalanırlar.

Depresyonu atlatmanın en önemli yöntemi sizi mutlu etmeye yarayacak şeyler yapmaktır. Mutlu olmak adına arkadaşlarınızla ve çevrenizle daha fazla vakit geçirebilir, güzel şeyler paylaşabilirsiniz. Çeşitli sportif aktivitelerde bulunabilirsiniz. Spor ve yürüyüş hem daha sağlıklı olmanızı hem de daha mutlu olmanızı sağlar.

Seçtiğiniz film ve müzikler de ruh halinizi etkileyeceğinden, korku ve dramatik filmler yerine komik filmleri; acıklı dramatik müzikler yerine daha neşeli ve hareketli müzikleri dinlemek sizi depresif eğilimlerden az da olsa uzak tutacaktır. Sizi üzebilecek olaylardan uzak durmanız oldukça önemlidir. Olabildiğince gülümsemeye çalışmak eski neşenizi tekrardan kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Depresyon Tedavisi

Depresyon birçok hastalığa göre tedavisi oldukça kolay bir hastalıktır. Duygusal bozukluğu olan hastalarda tedavi sonrası iyileşme %70 gibi yüksek bir orandır. Tedavi insanların hayata bakış şeklini değiştirebiliyor. Ölme isteği ve intihar meyli yüksek insanlar bile tedavi sonrası hayata daha olumlu ve umut dolu bakabiliyor. Depresyon tedavisinde öncelik terapiye verilir.

Hastalarla ilk etapta psikoterapi denilen yöntemle müdahale edilir. Eğer hastalık psikoterapiğe cevap vermeyecek kadar ileri seviyedeyse ilaç tedavisine başvurulur. Psikolog ya da psikiyatrla olan ilk görüşme tedavinin seyrine karar verecektir. Depresyonun ileriki safhalarında antidepresan adı verilen ilaçlar kullanılır ve bu ilaçlar vücuttaki bazı hormonların üzerinde etkisini göstermektedir.

Depresyonda ilaç tedavisiyle eş zamanlı yürütülecek psikoterapi hastaların iyileşme sürecini ilerletmek ve daha az zaman kaybı sağlamakla birlikte stres faktörlerinin ortadan kalkmasına da yardımcı olacaktır. Tedavinin ilerleyen aşamalarında hislerdeki değişiklik hem kişi tarafından hem de bilimsel olarak fark edilecek derecede değişecektir. Uzmanlar depresyon tedavisi konusunda görüş birliğine sahipler. Tıpkı diğer hastalıklarda olduğu gibi depresyonda da erken müdahale önemlidir. Bu yüzden hiç zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Başka kaynaktan bilgi:

DEPRESYON: Sık görülen ruh hastalığı. Baş­lıca belirtileri, çökmüş ve hüzünlü bir ruh­sal durum, rahatsız vücut, düzensiz uyku­dur. Bu hastalık dış etmenlere bağlı olan­lar ve herhangi bir görünür nedeni olma­yanlar (manik-depressif hastalık) biçimin­de ikiye ayrılırlar. Şok tedavisi, antidepresan verilmesi ve psikoterapi, genellikle ba­şarılı sonuç verir.

Depresyon Hakkında Bilmedikleriniz

Hormonal ve genetik anlamda bozukluk yaşayarak hiçbir şeyden zevk almamaya başlamak ve ruhsal anlamda çöküntü yaşama durumuna depresyon denir. Depresyona giren bireyler üzgün ve endişelidir. Olumlu olayları bile olumsuz olarak görür. Geçmiş onlar için büyük bir hatadan ibarettir.

Tüm bu durumları olayları düşünmek istemese bile zihninden bir an için çıkmaz. Gelecek onlar için karanlık ve umutsuz günlerden ibarettir. Kendini aciz ve hiçbir şeye gücü yetmeyecekmiş gibi hisseder. Hayat anlamsız bir şaka gibidir. Bu belirtilerin hepsi olabilir ama yinede buna depresyon diyemeyiz. Depresyon diyebilmemiz için bu durumun en az son iki haftadır devam ediyor olması gerekmektedir.

Depresyon Kendini Nasıl Belli Eder

Bireyde şu değişiklikler gözlemlenir:

 • Önceki yaşamınızda zevk alarak yaptığınız işlerden veya uğraşlarınızdan mutluluk duymama,
 • Hızlı duygu değişiklikleri özelliklede hızlıca sinirlenme,
 • Üzgünlük ve çökkünlük hatta bitmişlik hali,
 • Az veya çok uyuma sürekli uykudan uyanma bu nedenle yorgun hissetme,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • İşe yaramaz ve önemsiz bir insanmış gibi hissetmek,
 • Yorgunluk ve cinsel isteksizlik,
 • Ölümün çok cazip gelmesi,

Tüm bunların yanında fiziksel alamda ve metabolik olaylarda askatlıklar sorun çıkması da depresyonun belirtileri içerisindedir. Çocuklarda tüm sayılanların üstüne bir de okul hayatındaki başarısızlık ve iletişim sorunu da kendisini gösterir. Arkadaşlarıyla konuşmaz ve içine kapanık aşırı sinirli bir çocuk haline gelir.

Depresyona Girilmesinin Nedenleri Nelerdir

Depresyona karşı yatkınlığı olan kişiler vardır. Normal olarak düşünülürse eğer insanların hayatlarında yaşamış oldukları bazı durumlar ve travmalar vardır. Sevdiğiniz birinin ani ölümü, evlilik sorunları, sorunlu bir çocukluk, maddi ve manevi sıkıntılar kişiyi depresyona sürükleyebilir. Ama bahsedildiği gibi bazı kişilerde yatkınlık vardır. Bu da genelde depresyon hastası olan kişilerin daha sonra ki kuşaklara bu rahatsızlığı aktarmasıyla oluşur.

Aynı zamanda geçirilen bazı rahatsızlıklarda bu hastalığı tetikler. Bunların başında beyin ve kalp hastalıkları gelir. Tiroid bezinde oluşan bir sorun da depresyona itecek duyguları yaşamanıza neden olabilir. Tüm bunların yanında bazı kişilik özellikleri vardır ki bu özelliğe sahip kişiler depresyona meyillidir. Örnek verecek olursak eğer çok duygusal ya da mükemmeliyetçi olan insanlar veya sıkıntılarını belli etmeyen insanların sorunlarını sürekli içine atması depresyona neden olabilir.

Depresyon Türleri

Herkes aynı şekilde depresyon hastalığına yakalanmaz. Kişiye ve bulunduğu çevreye göre bile değişir. İşte birkaç depresyon çeşidi:
Tipik depresyon: iştah ve uykuda azalma görülür.
Atipik depresyon: uykuda ve iştahta artma görülür. Tipik depresyonun tersidir. Enerjide azalma yorgunluk görülür.
Mevsimsel tipte depresyon: mevsimsel olarak görülen bir depresyon halidir. Bahar aylarında yorgun hissetmek gibi.
Melankolik tipte depresyon: çökkünlük, bitkinlik ve tatsızlıkla bir güne başlanır.

Depresyonda Yapılması Gerekenler Nelerdir

Saydığımız belirtiler sizde 15 günden fazla varsa depresyona girmiş olma ihtimaliniz vardır. Kendinizi aciz hissetmeyin emin olun ki sizin gibi depresyonda olan çok fazla insan var. Onlar sadece farkında değiller. Siz bir adım daha öndesiniz. Zor olacak ama gülmeye çalışın. Gülmenin verdiği pozitif enerjinin önemini zamanla kavrayacaksınız. Sosyalleşmeye çalışın.

En basitinden dışarıya çıkıp bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bir süreliğine üzüntüden ve üzüntüyü doğuracak olan olaylardan uzak durun. İnsanların içine karışın. Onlara kendinizi gösterin varlığınızı belli edin. Belki de ihtiyacınız olan tek şey yeni bir uğraş veya yeni bir hobi edinmektir. Unutmayın ki toplumda herkes hayatında bir kere bile olsa muhakkak depresyona girmiştir.

Depresyon Tedavi Edilebilir Mi?

Uygun şartlar altında tedavi ve kontrol altına alınan depresyon tedavi edilebilir. Depresyon bir hastalıktır. Çeşitli uygulamalar ile bunun üstesinden gelebilirsiniz yeter ki bu durumdan kurtulmayı isteyin. Depresyondan kurtulan insan sayısı çok fazladır. Psikoterapi yöntemi hastalar üzerinde olumlu sonuçlar vermektedir. Bunu yanında bir psikolog veya psikiyatriste başvurmanız önemlidir.

Takviye olarak size antidepresan hapları verilebilir. Bu haplar sizin hormonlarınızı kontrol eder ve iyileşme sürecinizi hızlandırır. Bu tarzda bir tedaviyi kabul ettiğinizde zaman içerisinde hayata bakış açınızdaki olumluluğu ve gelecekte ki umutlu günleri fark edebileceksiniz. İlginizi Çekecektir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica