Kadın.Net

Kamburluk

Kamburluk

Kamburluk, vücudun öne doğru istemsiz eğilmesi olarak bilinen sırt eğriliğidir. Tıp dilinde kifoz olarak tanımlanan kamburluk, bel kaslarının zayıflaması ve gevşemesi sonucu meydana gelir.
Kamburluk eğer doğuştan değilse, sonradan meydana gelmeye başlamış ise bazı hareketler ile düzeltilebilir.
Kmabur duruş kişi kendi farkında olmasa da dışarıdan çok net görünür. kambur duruş ve kambur yürüyüş kişinin bedenini çok yorar. Bel kaslarının zayıflamasının yanı sıra uzun süre kambur oturma, yürürken kambur pozisyonda yürüme, çalışma masasının göğüs hizasından daha aşağıda olması, koltuğun masadan çok yüksek olması kamburluğa sebep olabilir.
Kamburluk şikayetlerinin önüne geçebilmek için öncelikle kamburluğa sebep olan etkenleri belirlemelisiniz. Kamburluk eğer bel kaslarının zayıf olmasından kaynaklanıyorsa ters mekik hareketi bel kaslarının çalışması için çok etkili bir egzersizdir. Bir gün içinde ters mekik hareketini 1 dk arayla 3 erli etaplar halinde yapabilirsiniz. Bu hareketi belinizin yorulduğunu hissettiğiniz anda bırakıp, sonra tekrar edebilirsiniz.
kamburluk
Bunun yanında kamburluktan kurtulmak için yapacağınız bir diğer etkili yöntem ise günde 15 dakika kollarınızı sırtınıza çekip dirseklerinizden ellerinizle kavrayarak bu pozisyonda yürümektir. Kollarınızı sırtınızda dirseklerinizden yakalayarak 15 dakika yürümeniz sırtınızı dümdüz tutarak kolayca yürümenizi sağlar.
Ayrıca plates omurganın düzelmesi için çok etkili bir yöntemdir. Ancak platesi mutlaka bir uzman öncülüğünde yapmalısınız. Aksi takdirde kamburluğu düzeltemediğiniz gibi bazı sakatlıklara da sebep olabilirsiniz.
Bel kemiğindeki eğriliği düzeltebilen herhangi bir ameliyat şuan için yoktur. Bu sebeple kaburgaların esnekliğini devam ettirmeleri için kasları çalıştıran yüzme koşma gibi egzersizleri düzenli olarak yapmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. nafiz dedi ki:

    İlerle yaslarda cogu kiside olusması muhtemel hastalık gibi duruyor kücük yasta önlemleri alınmalıdır bilgilendirici bir baslık tesekkürlernn1nn1

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica