enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Hızlı Kilo Vermeyin!

Hızlı Kilo Vermeyin!
A+
A-

Unutkanlık ve alzheimer, diyabet, kolestrol, hipertansiyon, obezite benzeri bir çok hastalık egzersiz fizyolojisi bu konuda oldukça büyük önem taşımaktadır.
Bu gibi hastalıkları olan kişilerin beslenme ve ilaç kullanımı dışında onlar kadar etkili olan en önemli faktör egzersizdir bu sebeple bu gibi ciddi hastalıklara sahip olanlara uzmanların verdiği günlük egzersiz listesiyle daha sağlıklı yaşam için uygulamaları gereklidir. Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Egzersiz Fizyolojisi Polikliniği hekimlerinden Uzm. Dr. Nilay Ergen, “Yaşla beraber insanların kas ve kemik ağırlıklarında, kas kuvvetlerinde azalma meydana gelir. Düzenli spor sayesinde kas kuvveti artırılıp, kemik erimesi önlenebilir. Bunun yanında yaş ilerledikçe vücudumuzun kullandığı maksimum oksijen kapasitesi azalır. Düzenli spor yapmak maksimum oksijen tüketimini de artırarak, genç ve zinde kalmaya yardımcı olur” diyerek öemli açıklamalarda bulundu.
 
Oksijen kullanımının artması yaşlanmanın gecikmesi anlamanına da gelmektedir. 50 yaşında spor yapan birisiyle 35 yaşındaki insanın tükettiği oksijen aynı orandadır. Uzm. Dr. Ergen, “Maksimum oksijen kullanımını artırırsak yaşlanma yavaşlayabilir. Bir insanın yaşlanmasını belirleyen faktörlerden biri de maksimum oksijen tüketiminin azalmasıdır. Düzenli spor yaparak hem kas kitlemizi, hem kullanılan oksijen miktarını artırabiliriz” ifadelerini kullandı.
Bir çok yöntemleri uygulayarak kısa sürede kilo veren insanlar gerçekten sağlıklı olarak kilo veremedikleri için vücudun yağ dokusunun erimediği için diyet bittikten sonra hızla verilen kilo fazlasıyla geri alınır. Dr. Ergen, “Sağlıklı kilo vermek yağ oranının azaltılması ile olur. Tek tip beslenme, aşırı sıkı bir diyet ile sadece vücuttan su kaybı, kas kaybı olur. Bu durum sağlıklı olmadığı gibi insanın gerçekten kilo verdiğini de göstermez. Her kilo verene gerçekten zayıflamışsın denilmez. Kas iskelet sistemini koruyarak, yeterince kalori alıp, spor yaparak kilo verilmeli. İnsanlarda ani kilo vermek ciddi kas yıkımı, halsizlik, yorgunluk, kemik erimesi ve su kaybı olur.
Bunların sonucunda enfeksiyondan kansere kadar pek çok hastalığa yakalanmada ciddi bir eğilim gözlenebilir” diye konuştu.
Spor yapmak artık güümüz koşullarıda oldukça kolay hale gelmiştir. Spor salonuna yazılmanıza gerek yok sadece doğru hareketleri bilin ve düzenli olarak yürüyüşe çıkın parklarda kaldırımlarda her adımda belediyelerin kurduğu spor aletleri görmeniz mümkün. Spor yapmak günün erken saatlerinde havanın en temiz olduğu saatlerde çok daha verimli olarak yapılmalıdır. Sabah erken saatlerde yapamayanlar gün içerisinde fırsat buldukça bu parkları aletleri kullanabilirler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica