enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mıdır?

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mıdır?

Hızlı kilo vermek kesinlikle sağlık açısından çok zararlıdır. Zira hızlı kilo vermeye yardımcı olan diyetle çoğunlukla az kalori aldıran, çok fazla egzersiz yaptıran, çok fazla efor sarf ettiren bir yöntem üzerine kuruludur. Alıştığınız yaşam tarzından, alıştığınız yemek düzeninden çıkarak, çok az kalorili yemekler, çok fazla efor isteyen egzersizler yüzünden bütün bünyeniz alt üst olur.Uzmanların önerisi haftada yarım kilo ila 1 kilo arasında arasında zayıflama yönünde. Fakat bir çok kişi bu oranları çok az bulduğu için daha fazla kilo verebileceği yöntemlere başvururlar.Bu aşamada unutulamaması gereken konu şudur ki yaklaşık yarım kilogram 3500 kalori ile eşdeğerdir. Bu yarım kiloyu 1 haftada yakmak isterseniz 3500 kaloriyi bir hafta içinde yakmanız yani günde ortalama 500 kalori yakmanız gerekir.

Hızlı kilo vererek zayıflamak her zaman vücuttaki fazla yağı atmak anlamına gelmez. Zira yağ kalorisini yakmak çok zordur ve kişi genelde fazla kiloyu kaslardan ve bedendeki sudan kaybeder. İşte bu sebeple hızlı ve fazla kilo vermek genelde mineral ve elektrolit dengesizliğine, safra taşı sorunlarına, kalp ritim bozukluklarına, kan basıncında değişimlere, kan şekerinin düşmesine sebep olur ki bunlar ciddi sağlık sorunlarıdır.
Hızlı kilo vermenin sonunda, hızla aynı kiloları hatta daha fazlasını geri almak tartışılmaz bir gerçektir. Vücut alışık olmadığı bir sistemle hızla kilo verir ve metot sona erdiğinde normal hayat düzenine, normal yeme düzenine döner ve beden hızla verdiği kiloları geri alır.

Hızlı kilo verme sırasında kan şekeri devamlı olarak düşük seyreder ve bu da kişiyi sürekli kızgın, sinirli, yorgun bir ruh haline bürünür. Bu ruh hali, dikkat isteyen bir işde çalışanlar için son derece tehlikelidir. Açlık derecesinin artması, kan şekerinin düşmesiyle kişinin kendini halsiz hissetmesine, baş dönmesi yaşamasına hatta bayılmasına sebep olur.
Bunun yanında hızlı kilo verme saç dökülmesine sebep olmaktadır. Hızlı kilo veren, ağır diyetler yapan kişilerde aşırı saç dökülmesi yaşanır. Tırnaklarda kırılmalar, cilt renginde solgunluk, el titremeleri yoğun diyetler sonucunda ortaya çıkan sorunlarıdır. Bütün bu sebepleri göze alarak kilo vermek için mutlaka bir uzmana görülmeli ve uzman kontrolünde sağlıklı ve dengeli kilo verilmelidir.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica