enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Yiyecekler Hakkında Bilinmeyenler

Yiyecekler Hakkında Bilinmeyenler
A+
A-

Yediğimiz besinlerin çoğu kez ne işe yaradığını bilmiyoruz. Bildiklerimiz de çok sınırlı. Bu nedenle bazen yediklerimiz bizde kilo alımına hatta besin zehirlenmesine kadar neden olabilmektedir. Burada bazı besinlerin ne işe yaradığını ve hangilerinin fazla tüketildiğinde zararlı olabileceğinden bahsedeceğiz. Süt hem kilo vermenize hem de uzun süre formunuzu korumanıza yardımcı olan bir besindir. Sütte bulunan şeker acıkmayı geciktiriyor ve böylece uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermenize yardımcı oluyor. Sabah ve akşam birer bardak içilen süt acımayı geciktiriyor.
Sabah saatlerinde içilen süt gün içersinde ağır yemeklerden ve kızartmalardan uzak durmayı sağlarken akşam yemeklerinden sonra içilen bir bardak süt ise gece acıkmayı önlüyor. Bunun yanında uygun koşullarda muhafaza edimeyen süt ve süt ürünleri de gıda zehirlenmesine neden olabilmektedir. Yine uygun koşullarda saklanmayan ve pişirilmeyen tavuk ve kümes hayvanları da yine zehirlenmelere neden olabiliyor. Bayat yumurta ve çiğ tüketilen yumurtanın da yine zehir saçtığı bilinen bir gerçek. Kabuklu deniz hayvanları da denizin dibinde yaşadığı için ağır metaller içerir.
Yiyecekler Hakkında Bilinmeyenler
Bu nedenle kabuklu deniz hayvanlarını sık sık tüketmek zehirlenmelere hatta ölümlere de neden olmaktadır. Patates de yine zehirlenmenize neden olabilir. Bu size biraz garip gelebilir. Ancak patates, toprağın altına geçebilen bir madde nedeniyle özellikle yıkanmadan fırında pişirildiğinde zehir saçabiliyor. Bu nedenle belirli bir ısının altında pişirmemek lazım. Kırmızı ette de durum farklı değil. Çiğ halde bir çok parazit bulunduran kırımız et pişirlildiğinde bu parazitler gidiyor. Ancak az pişmiş et tüketmek zehirlenmelere neden olabiliyor.
Ayrıca et kestiğiniz tahtayı ve bıçağı da daha sonra muhakkak deterjanla yıkamalısınız. Aksi halde etteki parazitler diğer gıdalara bulaşabilir. Yeşil yapraklı sebzelerin faydaları herkesce malum. Özellikle formunu koruyanlar ve sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişilerin daha çok tercih ettiği yeşil yapraklı sebzeler iyi temizlenmediğinde zehir etkisi yaratabiliyor. Bu nedenle aldığınız yeşil yapraklı sebzeler yıkanmış dahi olsalar tekrar yıkayarak dezenfekte etmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica