enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Uykusuzluğun Getirdiği Sorunlar

Uykusuzluğun Getirdiği Sorunlar
A+
A-

Yaşam koşullarının, iş hayatının ve sosyal hayatın değişmesi ile beraber hareketli bir tempoda yaşamak zorunda kalıyoruz. Bu düzene ayak uydurabilmek ve günlük işlerimize daha fazla zaman ayırabilmek için daha az uyuyoruz. Oysaki az uyumak sağlık açısından bazı sorunlar yaratabiliyor. Bunların başında ise vücutta daha fazla toksin birikmesi geliyor. Vücudumuzdaki bazı toksin maddelerin uykuyla temizlenmesi gerektiğini belirten uzmanlar az uyku uyuyan ve uykusuzluk çeken kişilerdeki toksin madde yani zehir miktarının uykusunu alan ve yeterli miktarda uyku uyuyan kişilere oranla iki kat daha fazla olduğunu belirtiyor.
Ayrıca uykusuzluk fiziksel sağlığımızı tehdit etmesinin yanında ruhsal sağlığı da tehdit eder bir boyuta ulaşıyor. Yeteri kadar uyumayan kişilerde depresyona yatkınlığın daha yüksek olduğu ve vücudun savunma mekanizmasını bozduğu için bir takım hastalıklara yakalanma riskinin arttığı da kanıtlandı. Bunların yanında kalp damar hastalıklarına yakalanma riski, sinirlilik, dikkat eksikliği, halsizlik ve baş dönmesi gibi çeşitli hastalıklara da davetiye çıkarmış oluyoruz. Ayrıca kalitesiz uyku uyuyan kişilerde zararlı gıdaları tercih etme oranı da yüksek.
Uykusuzluğun Getirdiği Sorunlar
Günde yedi saatten az uyku uyuyan kişilerde kilo alımı artıyor. Çünkü uyku esnasında doygunluk hormonları artıyor. Uykusuzluk çekenlerde ise bu durum tam tersi bir şekilde işliyor. Açlığı arttıran hormon seviyesi uykusuzluk halinde yükseliyor. Bu nedenle uykusuzken daha çok yiyip kilo alınıyor. Ayrıca uykusuzluk diyabet hastalığını da tetikler durumda.  Kadınlarda ise kalp krizi riskini artırıyor. Günde beş saatten az uyuyan kadınlarda kalp krizi riski artıyor. Uykusuz kalmak tansiyonu yükselterek hipertansiyona neden olabiliyor. Uzun süre uykusuzluk çeken ve düzensiz uyku uyuyan kişilerde depresyona yatkınlık artıyor. Yine uykusuz kişilerde dikkat eksikliğine bağlı olarak trafik kazası yapma riski artıyor.
Uykusuzluk hali denge kaybına ve dengesizliğe neden oluyor. Geceleri sık sık uyanan kişilerin denge sağlama olasılıkları ve düşme riski artıyor. Ayrıca az uyuyan çocuklarda çeşitli davranış bozuklukları ve hiper aktivite daha sık görülürken aynı zamanda çocuklarda sinirlilik ve iştah kaybı gözlenebiliyor. Az uyku uyumak erken ölüme de neden olabiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica