enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Stresle Baş Edebilmek İçin

Stresle Baş Edebilmek İçin
A+
A-

Hepimizin hayatını olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir stres. Aslında kararında yaşanılan stres insanın verimini arttırırken yoğun yaşanıldığında fiziksel ve ruhsal açıdan kişiyi yıpratarak hayatı çekilmez bir hale sokuyor. Günlük hayatın koşuşturmacası, çocuklar, iş hayatı, evle ilgili işler… vs. gibi stres düzeyimizin gittikçe artmasına sebebiyet veriyor. Uzmanlara göre stres hali iyi kontrol edilirse hayat daha verimli daha üretken ve daha girişken bir hale gelirken aşırı stres durumunda ise bu durum tam aksine bizi bunaltıcı bir duruma sürüklüyor.
Stresle Baş Edebilmek İçin
Aşırı stres durumunda uykusuzluk, sinirlilik, aşırı yemek yeme ya da iştahsızlık, dikkat eksikliği gibi birçok sorunu beraberinde getiriyor. Bu durum ise kişilerin hem beden sağlığını olumsuz etkilerken hem de sosyal hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Uzmanlar yoğun stres yaşayan insanların adrenalin ve stres hormonlarının fazla salgılanmasından dolayı bu kişilerin kalp krizi, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, beyin kanaması gibi sağlık açısından riskli durumlarla karşılaşma olasılıklarının yüksek olduğunu belirtiyor. Özellikle ilk kez karşılaşılan durumların yanı sıra iş değişikliği, ani ölüm, boşanma hamilelik… vs. stres durumunu arttırıyor.
Uzmanlar stresle baş edebilmek için birtakım öneriler sunuyor. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye ve düzenli uyku uyumaya dikkat edin. Eğer kilolu iseniz bu durum hem beden sağlığınızı hem de ruh sağlığınızı olumsuz etkileyeceği için öncelikle bir diyetisyene başvurun ve kilo verin. Beslenmenizde özellikle omega 3 e yer verin. Bunun yanında kırmızı et ve süt ürünleriyle bol lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin. Bol bol balık tüketin. Bol su tüketin. Çünkü stres altındayken fazla terlediğimiz için su kaybederiz. Bu durumu bol su içerek telafi etmelisiniz. Haftanın en az 3 günü yürüyüş yapın. Bu vücudunuzu dinç tutmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca açık havada yapacağınız yürüyüş stres hormonlarınızın azalmasına sebep olacaktır. Düzenli ve kaliteli uyku uyumaya özen gösterin. Bunun için ılık bir duş almalı ya da rahatlatıcı bitki çayları tercih etmelisiniz. Sizi üzebilecek ortamlardan ve kişilerden uzak durmalı ne kadar değer verirseniz verin sevdiğiniz kişinin sizi üzecek davranışlarında ona hayır demeyi başarmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica