Kadın.Net

Koltuk altı kararması

Koltuk altı kararması

Koltuk altı kararması genelde çoğu kadının cilt şikayetleri arasında yer alır. Bir çok farklı sebebe bağlı olarak gelişen koltuk altı kararmasının sebeplerine ve çözümlerine değinmek istedik bugün kü yazımızda.
Koltuk altı kararmasının sebepleri arasında ciddi bir hastalık olan böbrek üstü bezlerinin çalışmaması yatıyor olabilir. Tıpda addison hastalığı olarak bilinen bu hastalık ile kişinin koltuk altı kararması sorununun yanında, meme uçlarında, avuç içlerinde, göbek çevresi, kasık gibi bölgelerde kararma görülür. Böyle bir şüpheniz varsa doktora giderek gerekli böbrek testleri ve filmlerini çektirerek böbrek üstü bezlerinde bir sorun olmadığını öğrenebilirsiniz.

koltuk-alti-kararmasi
Bunun yanında çok fazla terleyen kişilerde bakteriyal enfeksiyon sebebiyle gelişen koltuk altı kararması ortaya çıkabilir.
Bunun yanında gebelik döneminde değişen hormonlar sebebiyle de geçici koltuk altı kararması görülebilir.
Ayrıca tıraş, sir ağda, epilatör gibi epilasyon yöntemleri koltuk altını yıprattığı için deride kararmaya sebep olabilir. Bu sebeple koltuk altını tahriş etmeden epilasyon yaptırmaya özen göstermek lazım. Ayrıca en iyi yöntem lazer epilasyondur. 2ayda bir yapılan lazer epilasyın yapıldığı için cilt derisi zarar görmez.
Koltuk altına kullanılan bazı rolonların içindeki kimyasal maddeler koltuk altı kararmasına sebep olabilecğei için, rolon alırken güvenilir bir markadan almaya özen göstermek gerekir.
Koltuk altı kararmasından kurtulmak için öncelikle kilo vermek, şeker oranınızı dengede tutmak, böbrek sağlığınıza dikkat etmek, epilasyon yöntemi olarak lazer epilasyonu tercih etmek, kimyasal peeling uygulamak, baharatlı gıdalar tüketmemek, terlemeyi artıran sentetik giysilerden uzak durmak etkili tedavi yöntemleri olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica