Kadın.Net

Kahvaltının Önemi

Kahvaltının Önemi

Kahvaltı her zaman en önemli öğünlerden birisidir. Özellikle yaz aylarında da dikkat edilmesi gereken kahvaltı insanların bütün gün durumlarını belirleyen bir sınırdır. Her ne kadar diyet listelerin de şu kadar kahvaltı yapın, bunu yiyin, bunlardan uzak durun gibi listeler olsa da sizin yapmanız gereken sağlıklı ama sağlam bir kahvaltı yapmak olsun. Yaz aylarında özellikle çocukların, yaşlıların ve hamilelerin kahvaltı öğününe dikkat etmeleri gerekmektedir.
Peki kahvaltılarda sağlıklı ve sağlam bir doygunluk için nasıl bir seçim yapılmalıdır. Öncelikle az yağlı peynir, zeytin ve taze sebzeler kesinlikle bulunmalıdır. Bu seçimler hem hafif hem de dikkat edilmesi gereken kahvaltılıklardır. Çünkü yapacağınız sağlam kahvaltının yanı sıra sağlıklı kahvaltı yapmanızda çok önemlidir. Kahvaltılıklara önem verilirde içecekleri göz ardı etmek yanlış olur. Kahve tarzı içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Taze sıkılmış meyve suyu, ıhlamur, adaçayı, kuşburnu gibi bitkisel çaylar tercih edilmelidir.
Kahvaltının Önemi
Normal zamanlar da bile sağlıklı bulunmayan kızartmalar, yağ deposu yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız kahvaltılarda. Özellikle yaz aylarında yağlı yiyeceklerden kaçıp bol vitamin, protein taşıyan sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz. Bunlara dikkat etmeniz vücut drencinizi artıracaktır.
Şekerli yiyeceklerden ve şeker tüketiminden uzak durmalısınız. Bunlar özellikle yaz aylarında sıcaklarda kan şekerinizi yükseltir ya da düşürerek sizi gün boyunca rahatsız eder. Bunların yerine makarna, bulgur, kepekli ekmek gibi yiyeceklere yönelebilirsiniz. Tatlı ihtiyacınız için ise dondurmalar ve sütlü tatlılara yönelin.
Yaz aylarında dikkat etmeniz gereken bir başka durum ise yediklerinize dikkat etmenizdir. Nerden aldığınıza ve aldığınız ortama önem verin. Özellikle açıkta satılan yiyeceklerde bozulma tehlikesi gıda zehirlenmesine neden olabilir.
 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica