enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Diyette olup kilo veremeyenler dikkat

Diyette olup kilo veremeyenler dikkat
A+
A-

Sağlıklı ve dengeli kilo vermek kişiye özel bir diyetle mümkün olacaktır. Aksi taktirde kilo vermeyi bir yana bırakın daha fazla kilo alabilir ya da bağışıklık sisteminizi çökertebilirsiniz. Size özel yani bünyenize uygun bir diyet yapmıyorsanız o halde istediğiniz kadar çabalayın kilo veremeyeceksiniz demektir. Diyet yaptığı halde bir türlü kilo veremeyenlerin en büyük sorunu doğru diyet ve doğru uygulama olmayışından kaynaklanır. Diyet yapmak aç kalmak ve öğün atlamak algısıyla yapılıyorsa bu sadece metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Ve diyeti bıraktığınız anda çok daha fazla ve hızla kilo almaya başlarsınız. Pek çok insan kahvaltı yapmamak, öğle yemeği yememek ya da vücut için diyet yaparken de dahil her zaman gerekli olan besinleri keserek kilo vermeye çalışır.

Bu asla bir kilo verme yöntemi olamaz bilakis bağışıklığı düşürür ve sizi sağlıksızlaştırır. Uzman bir diyetisyene görünüp size uygun diyet sayesinde vücutta su kaybetmeden, belki yavaş ama etkili şekilde kilo verebilirsiniz. Eğer diyet yaparken kahvaltı yapmazsanız bu size gün boyu kendinizi çok aç hissettirir ve bu nedenle açlığınızı bastırmak için sürekli olarak kilo yapacak şeyler atıştırmanıza neden olur. Oysa sabah protein ve kalsiyum ağırlıklı ama ölçüsünde bir kahvaltı yapsanız uzun süre kendinizi tok hissedebilirsiniz. Diyet sırasında gerekli olan ana besinleri almamak da kilo vereceğiniz anlamına gelmez. Sırf kilo vermek için öğün atlarsanız ve ara öğünlerde aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli gıdalar tüketirseniz bu sizin yoğun bir şekilde kalori almanıza ve bu nedenle de kilo verememenize neden olacaktır.
Diyet süresince hamur işinden ve aşırı yağlı yemeklerden uzak durup, biraz boğazınızı tutmanız gerekecek. Ayrıca üzüm, karpuz, muz ve armut gibi aşırı şekerli meyvelerden diyet süresince zor da olsa uzak durmalısınız. Merak etmeyin en sevdiğiniz meyveleri ömür boyu yemeyeceksiniz demiyoruz, sadece kilo verene kadar. Hatta diyetin belli bir yerinde diyetisyeniniz size belli aralıklarla bu meyvelerde birini yemeniz için izin verecektir. İdeal kilonuza ulaştıktan sonra da eskisi kadar olmasa da yine sevdiğiniz meyvelerden diyetisyeniniz önerdiği ölçülerde ve sıklıkta yiyebileceksiniz. Suyu sakın unutmayın. Su vücudumuz için yaşam kaynağıdır, sadece diyette değil her zaman bol su tüketmemiz gerekir. Diyette bol su tüketmeniz yağ atmanıza yardımcı olacaktır. Besinleri birbirine karıştırmayın bu da kilo almanıza neden olur. Diyetisyeniniz de zaten söyleyecektir, besinleri ayırırsanız bu kilo vermenizi kolaylaştırır çünkü bazı besinler tek başlarına yağ değillerken bir araya geldikleri diğer besinlerle birlikte direkt yağ haline dönüşmektedirler. Örneğin; protein ile nişastanın birlikte tüketilmesinde direkt olarak yağ açığa çıkar.
Diyet süresince sizi umutsuzlaştırıp, motivasyonunuzu düşürecek şeylerden uzak durun. Mesela her gün tartılmak yerine haftada bir ya da on günde bir tartılın. Yoksa bir hevesle başladığınız kilo verme eyleminiz bir anda sizin için hayal kırıklığına dönüşebilir. Ve tartılırken mümkün olduğu kadar hafif kıyafetlerle ya da sadece iç çamaşırınız ile tartılın. O zaman daha objektif bir yaklaşımla tartılmış olursunuz. Ve tabiî ki ayakları yere basmayan hedefler koymayın, haftada 5 kilo vermek gibi bir hedef belirlerseniz bunun gerçeklik payı olmadığı için bu bir haftanın sonunda hayal kırıklığına uğraya bilir, umutsuzluğa kapılarak, vazgeçebilirsiniz. Diyetle birlikte spor yapmak size daha sağlıklı ve daha etkili şekilde kilo verme imkanı sağlayacaktır. Bir fitness salonuna yazılmanız şart değil. Günde yarım saat yürüyerek daha kısa sürede form tutabilirsiniz.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica