Kadın.Net

Brokoli ile Sağlık

Brokoli ile Sağlık

Sebzelerin faydalarını saymaya ve yazmaya kalksak tek makaleye sığdırmamız imkansız olacaktır. Özellikle diyet yaparken tüketilen sebzelerin kesinlikle iyi bir vitamin kaynağı olması gereklidir. Bununla birlikte kalorisi çok çok az olmalıdır. Bazı sebzeler vardır bir çok gerekli vitamini içeriğinde barındırır. Borkolide bunlardan biridir. Brokoli’nin faydalarıda oldukça fazladır ve kalorisi inanılmaz derece azdır. Brokoli yiyerek hem bazı günlük vitaminlerini almış olursunuz hemde çok az yok denecek kadar az bir kalori ile de sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olursunuz. Brokoli muhteşem görüntüsünün altında çok zengin bir besin kaynağıdır. O minik ağaçlar vücuda oldukça yararlı ve diyet için en uygun salata, yemek, atıştırma şeklinde her öğünde yenebilecek bir sebzedir. Brokolinin en önemli 6 faydasını sizin için sıralamak istedik.
Fresh green vegetable, isolated over white
Brokoli yerken kalorisini düşünmenize hiç gerek yoktur. 150 gram brokoli 40 kaloriye sahiptir. 150 gram brokolide yaklaşık dört çiçeğe eş değer.
A ve C vitamini açısından oldukça zengin olan brokoli bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük fayda sağlar.
Brokoli içeriğindeki glikozinolat sayesinde vücudun iltihaplanmasına karşı koruyucu kalkan görevi görür.
Brokoli içeriğindeki A ve K vitamini sayesinde birleşerek D vitaminin emilimine fayda sağlar ve emilimini kolaylaştırır.
Brokoliyi tüketirken mutlaka besin değerinin kaybolmaması gereklidir. Brokoli hazırlarken kesinlikle 5 dakikadan fazla haşlamamalısınız. Özelliklede brokoli kaynayan suyun buharında pişirilmelidir. Yemesi zevkli olan brokoli haşlanmadan da atıştırmalık muhteşem bir lezzete sahip bir bitkidir.
Bağırsak sağlığı için en etkili olan diyet lifi 10 gramlık brokolide 2.5 gram diyet lifi bulunmaktadir.
Saymakla bitmeyen faydalı bitki olan brokoli mutlaka diyet listenizde olması gereken ve haftada belli oranda tüketilmesi gereken bir bitkidir. Brokoli tüketirken pişirmeden tüketmek çok önemlidir. İçeriğinde bulunan faydaların vitaminlerin gitmemesi için kesinlikle sadece buharda 5 dakika bekletmelisiniz. Brokoli bu kadar sağlıklı bir besin kaynağı için çiğ olarak tüketmesi çok daha lezzetli olmaktadır. Brokoliyi yıkadıktan sonra elinizin altında bir yerlerde bekletirseniz daha kolay tüketmiş olursunuz. Özellikle dolaba koymadan günlük bir kaç çiçek ayırın ve sürekli olarak elinizin altında yemeniz için bulundurun. Diyet yaparken brokoli size çok yardımcı ve zengin besin kaynağı çok az kalorili yiyecek olacaktır.
 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica