Kadın.Net

Bitki Çaylarının Faydaları

Bitki Çaylarının Faydaları

Bitki çaylarının şifalı olduğu hepimizce bilinmektedir. İlaç sanayinin ham maddesi olan bitkiler vücudumuz için yararlı şeyler barındırırlar. Bunun yanında bazı insanalr kilo verip zayıflamak için bitiki çaylarından faydalanır. Bazen sıkı yapılan bir diyetin parçası olabilmektedir. Bitkisel çaylar birçok derde deva olmaktadır. Aslında insanoğlu yüzyıllardır bitkiler üzerinde çalışmakta ve bu bitkilerden birtakım karışımlar elde ederek kendisine şifa yaratmaktadır.
Bitki Çaylarının Faydaları
Burada sizlere bazı bitkilerin neye iyi geldiğinden ve bu bitkilerle nasıl şifalı çaylar yapılacağından bahsetmek istiyoruz. Ihlamur çayı öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelmenin yanı sıra kan dolaşım bozukluğu ve spazm için de kullanılmaktadır. Ancak geceleri aşırı tüketmek uykusuzluğa neden olabilir. Isırgan çayı mide, barsak ve romatizmaya iyi gelir gut hastalığının tedavisinde de kullanılır. Biberiye çayı da çok faydalıdır. Bu şifalı bitki astım hastalığına, kan dolaşımı hastalığına, mide hastalıklarına karşı iyi gelir. Yemeğin hemen ardından içildiğinde ise hazmı kolaylaştırıcı ve mideyi yatıştırıcı etkisi var. Rezene çayı özellikle gazlı bebekler için ideal bir çaydır. Ayrıcı mide bulantısı idrar yolu rahatsızlıkları ve öksürüğe de iyi gelmektedir.
Kurutulmuş elma parçalarından yapacağınız bitki çayı da yine barsak temizler, uyku verir, romatizmal hastalıklara ve baş ağrısına iyi gelir. Böğürtlen çayı diş etleri ve boğaz iltihaplarını iyileştirici özellik taşır. Dağ çayı iştah açar, rahatlatır ve sinirleri yatıştırır. İdrar söktürücü özelliği de vardır. Kuşburnu çayı özellikle göz sağlığı açısından çok faydalıdır. Adeta gözlerin dostudur. Kanı temizleyip raşitizm hastalığına iyi geliyor. Barsak kurtlarının düşürülmesine ve basur tedavisine yardımcıdır.
Melisa çayı özellikle öğrenciler için faydalıdır çünkü hafızayı güçlendirir. Hazımsızlığı gidererek baş ağrısına iyi gelir. Papatya çayı herkesin bildiği yatıştırıcı özelliğinin yanında idrar söktürücü ve iştah açıcı özelliği de var. Civanperçemi çayı yumurtalık iltihaplarında, menopoz döneminde etkilidir. Kan yapıcı etkisinin yanında kan dindirici özelliği de bulunmaktadır. Ebegümeci çayı üst solunum yolu enfeksiyonlarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır. Öksürük kesici özelliği de bulunmaktadır. Karabaş otu çayı damar tıkanıklığını gidererek kan dolaşımını hızlandırır. Bunun yanında hafızayı güçlendirici ve sinirleri yatıştırıcı etkisi de vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica