Kadın.Net

Bayramda Tatlı Tüketimine Dikkat

Bayramda Tatlı Tüketimine Dikkat

Her bayramda olduğu tatlı tüketimi diğer günlere oranlara 3-4 kat artıyor. Şeker ve tatlı tüketmek sağlıklı yaşamada yeri olmayan besin türüdür. Özellikle oruç tutan kişiler bayramda bu işi oldukça abartıp tatlı ve şeker komasına girecek kadar tüketebiliyorlar. Oruç  tutanlar tatlı tüketimine Ramazan ayı boyunca susatmaması için ara vermelerinden dolayı bayramda tatlı yeme ihtiyacı duyabilir. Tatlı tüketirken kesinlikle abartmadan tadımlık lokmalar alınmalı aksi takdirde kısa sürede çok fazla miktarda alınan tatlı vücut dengesini bozar ve hızlı kilo alınmasına neden olur.
Bayram'da Tatlı Tüketimine Dikkat
Sağlıklı ve formda bir yaşam için tatlı tüketimi kesinlikle doğal yollarla alınmalı ve ağır şerbetli tatlıları fazla yemek yerine bolca doğal şeker bulunan meyvelerden yenilmelidir. Tatlı yemeden önce yapmanız gereken mutlaka bol miktarda meyve yemektir. Bol miktarda meyve yediğiniz zaman vücudun ihtiyacı olan şeker doğal yollarla karşılanmış olacağı için tatlı tüketiminiz doğal olarak daha az olacak. Şerbetli tatlılar yerine hafif sütlü tatlıları tercih etmelisiniz. Sütlü tatlılarıda mutlaka az tüketmelisiniz. Herşeyin fazlasının zarar olduğunu bildiğimiz gibi şeker tüketiminin azı da zarardır. Bu nedenle sadece canımız çektiği zamanlarda çok az porsiyonlarda tüketebilirsiniz. Günlük yemek porsiyonlarınızı da mutlka çok daha küçük hale getirin. Bu size doğru yemek yeme alışkanlığı kazandıracaktır ve zamanla mideniz belli saatlerde belli miktarda besin alarak doyacaktır.
Herşeyden önemlisi tatlı tüketimi insan sağlığını tehdid eden kalıcı hastalıklara sebep olur. Direk mideye ulaşan tatlı önce burada tahribatlara yol açar ve daha sonra dağılarak bütün vücuda yayılır. Günde 1-2 dilim şerbetli tatlı veya küçük bir kase sütlü tatlı yemeniz yeterlidir. Bu oran sağlık sorunları olan kişilerde doktorun tavsiyeleri üzerine değiştirilebilir. Sağlık sorunları olan kişilerde uzmanlar hayatından tatlıyı çıkarmasını tavsiye ederken bazı diyet tatlıların tüketilmesine izin verebilmektedir. Tatlı tüketimini doktorunuz sizin hastalığınıza göre söyleyecektir. Bayramlarda bol bol sıvı tüketimi iyi gelecektir. Özelliklede yeşil çay ve papatya çayı tüketebilir ve gelen misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Siyah çaydan çok daha faydalı ve yanında tatlı isteği olmayan içeceklerdir.
 
 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica