Kadın.Net

Ramazan Diyeti

Ramazan Diyeti

Yaz aylarına denk gelen ramazan orucunda hem sahurda yediklerinizle bir yandan oruç tutarken bir yandan da detoks yapabiliriz. Detoks yapılırken vücudu yormadan sıcak yaz aylarında vücudu zinde tutabilirsiniz. Detoks vucüdumuzun zararlı maddelerinin arınması işlemine denilmektedir. Sahurda protein ağırlıklı beslenmek faydalıdır. Bunun yanı sıra içeriğinde bol su bulunduran sebzeleri de tüketmek vücut direnci açısından faydalı olmaktadır.Özellikle sahurda süt, yoğurt, peynir gibi protein içerikli besinlerle beraber yüksek lifli kuru baklagil çorbaları, tam tahıllı yiyecekler ve meyve suyu komposto…vb. içecekler tüketilmelidir. Çok yağlı ve çok tuzlu hazmı zor olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. İftarda da aynı özen gösterilmelidir. Gün boyu aç kalan vücudu yormamak için önce hafif bir çorba ile iftara başlanmalı, sonra kahvaltı tabağı ve bol yeşillikli salata ile oruç bozup aradan bir iki saat geçtikten sonra ana öğün diyebileceğimiz şeyler yemeliyiz.
Ramazan Diyeti
Böylelikle hem metabolizmayı çalıştırırıp hemde boş mideye aşırı yüklenmenin vereceği bazı sağlık sorunlarından uzak durmuş oluruz. Bunun yanında yediklerimizi küçük lokmalar halinde alıp iyice çiğnemek sindirim açısından daha faydalı olmaktadır. Birazda orucun faydalarından bahsedelim. Oruç hem bedenimiz dinlendirmek hem de ruhen arınmak için çok faydalıdır. Oruçla beraber vücudumuzdaki toksin maddelerden kurtulmuş oluruz. Toksin denilen zehirli madddeler aslında yediklerimiz ve içtiklerimiz yoluyla vücudumuza girmektedir.
Bu zehirler organlarımızı yormaktadır. Oruç sayesinde gün içersinde organlarımızı dinlediririz. Oruçla sindirim sistemidinlenir, böylelikle vücut direnci ve vücut enerjisi artar. Bu sayede zihinsel olarak da kuvvetlenmiş  oluruz. Belleğimiz kuvvetlenir ve zihnimiz güçlenir. Sağlıklı bir belleğe ve güçlü bir zihne sahip olurken algımız artar. Ancak oruç tutarken beden sağlığımıza zarar vermemek çok önemli. Özellikle son yıllarda artan kornik kalp rahatsızlığı olanlar ile tansiyon ve şeker rahatsızlığı olanların oruç tutarken dikkat etmesi gerekir. Çünkü gün içinde çok uzun süre aç ve susuz kalmak bazı hastalıklar için kötü sonuç doğurabiliyor.özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için stresli ortamlarda bulunmak bunu daha da tetikliyor. Bu yüzden oruç tutarken ok dikkat etmeli ve uzman görüşlerini dikkate almalıyz. Aksi halde vücut için çok faydalı olan oruç bir anda bizim için sağlığımız bozacak bir duruma gelebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica