Kadın.Net

Kişiye Özel Diyet Uygulanmalı!

Kişiye Özel Diyet Uygulanmalı!

Her diyet herkese göre uygun olmadığını günümüzde bilmeyen yoktur. Diyet konusunda son derece önemli isimlerden biri olan Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi Yrd. Doç. Dr. Fatma Çelik bu durumu çok açık dille anlattı.
Diyet uygulaması mutlaka vücudun sağlık durumuna bakılarak yola çıkılmalıdır. Çelik çok net olarak açıklamasında diyet kişinin günlük yemesi gereken ölçünün vücudun ihtiyacı kadar olanı belirlemek olduğunu açıkladı. Diyet sadece kilo vermek için değil kilo almak için ve hasta olan kişilerinde diyet yaptığını belirterek diyetin sadece günlük alınması gereken besinlerin belirlenmesi olduğunu açıkça anlattı. Kişilerin olur olmaz kulaktan dolma bilgilerle diyet yapmamasını dile getiren Çelik diyetin önemini bildirdi. Diyet bir tavsiye işi değildir bir kişiye iyi gelen diyet başkasına iyi gelemez.
 
Çelik bu konu hakkında şu açıklamayı yaptı:
“Onlara iyi geldiği için başkasına da öneriyorlar. Her diyet herkese iyi gelmez. Kısıtlama herkes için doğru değildir. İlaçlar bile herkese göre farklılık gösterir. Herkesin kilosu, boyu, cinsiyeti, yemek kültürü ve yaşadığı coğrafya aynı değildir. İnsanlar birbirinden çok farklıdır. Bu kadar farklılığın olduğu bir yerde aynı diyetin herkesi zayıflatacağı düşünülemez.
Biz aç kalarak mı yoksa beden ve akıl sağlığımızı koruyarak mı zayıflamak istiyoruz, öncelikle bunu belirlememiz lazım. Akıl ve beden sağlığımızı korumamız için kendimize uyan zayıflama diyeti uygulamalıyız. Kendi başına zayıflama diyeti uygulanamaz. Böyle diyenler insanları dolandırıyor. Herkesin diyeti kendine göredir. İnsanı zayıflatabilecek mucizevi bir besin yoktur. Yok lahana, yok karpuz diyeti… Bunlar insanı zayıflatmaz. Doğru olan az ve sık, her türlü besini almaktır.”
Bu konuda uzman olan kişilerin yardımına ihtiyacımız olduğunu unutmayalım ve olur olmadık beslenme programlarıyla hareket etmeyelim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica