Kadın.Net

Göz Altı Morluğu İçin Maskeler

Göz Altı Morluğu İçin Maskeler

Göz Altı Morlukları Nedir?

Göz altı morluğu ile karşılaşıldığı zaman akla gelen ilk düşünce, karşımızdaki kişinin çok yorgun olduğu yada uykusuz kaldığı yönündedir. Normal şartlarda, bu gibi sorun yaşamayan kişiler bile birkaç gün uykusuz kaldığında yada uzun süre bilgisayar başında oturduğu zaman, belirti ilk olarak gözlere etki etmektedir. Pek çok kişi bu durumdan oldukça şikayetçidir.

Oluşan bu göz altı morluğu, yorgunluk dışı birçok sebepten kaynaklanarak ortaya çıkabilir. Bu durumun sebebi; kalıtsal, göz yapısı kaynaklı yada sadece yaş sebebiyle oluşmaya başlama olabilir. Bu rahatsız edici durum, çaresi olmayan bir durum değildir. Farklı yöntemler uygulanarak bu halkalar azaltılabilir hatta tamamen geçirilebilir.

Göz Altı Morlukları Nedenleri Nelerdir?

Gözaltı morluklarına Kemik Yapısının Etkisi

İçe çökük göz yapısına sahip olanların, kemik yapısı kaynaklı olarak, göz altlarına gölge düşmektedir. Bu duruma, çukur göz ismi verilmektedir. Bu durumdan rahatsız olan bayanlar için, göz altı kapatıcıları kurtarıcı bir görev üstlenmektedir.

Gözaltı morluklarına Uykusuzluğun Etkisi

Yeterli seviyede uykusunu alamayan kişiler ve yeterince dinlenemeyenlerde, yüzün solgunlaşması sebebiyle göz altlarındaki koyuluk daha da dikkat çekmektedir. Böyle durumlarda göz altı morluklarına ek olarak göz torbaları da oluşur. Çok okumaktan yada bilgisayar ekranına uzun süre bakmaktan, gözlerin yorulması sonucu aynı belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Göz Altı Morluğuna Güneş Işınlarının Etkisi

Melanin pigmentleri, vücudun bazı kısımlarını güneş ışınlarının olumsuz etkisinden korumak için görevli olan koyu renkli pigmentlerdir. Bu görevin yanı sıra, güneş altında tenimizin bronzlaşmasını sağlayan pigmentlerde bunlardır. Uzun süre güneş altında kalınması sonucu, bu pigmentler göz altlarında birikebilir ve hoş olmayan bir görüntüye sahip olmamıza neden olabilir. Bu gibi durumlarda; güneşin bol olduğu günlerde, güneş gözlüğü kullanılarak bu durumun oluşma riski azaltılabilir.

Hiperpigmentasyon ( Cilt Lekeleri) ve Göz Altı Morlukları

Melanin pigmentinin, vücutta gereğinden fazla üretilmesi sonucu cilt lekesi olarak tabir edilen; lekeler ve renk koyulukları oluşabilmektedir. Bu pigmentin vücutta neden fazla üretildiği konusunda ise; aşırı güneş ışınına maruz kalınması, genetik faktörler, hormonal değişiklikler yada ciltteki iltihaplanmalar gibi farklı sebeplerden kaynaklanabilir.

Alerji ve Sinüzit Benzeri Hastalıkların Göz Altı Morluğuna Etkileri

Kişide astım hastalığı yada alerji olması sonucu, gözaltı bölgelerinin hassas olmasıyla birlikte, göz altı morlukları oluşabilir. Buna ek olarak; gözleri kaşındıran bir rahatsızlık olan egzama gibi bir durumda, göz altı rengini etkilemektedir.

Göz altını ovalamak ve bu bölgeyi kaşımak morluğun fark edilebilirliğini daha da arttırmaktadır. Kimi zaman alerji kaynaklı göz şişlikleri de göz altında koyu gölgelere sebep olabilmektedir. Sinüslerdeki tıkanıklık yada burun tıkanıklıkları da göz ve burun arasındaki damarların genişlemesine sebep olduğu için, kan toplanmasına sebep olur ve böylece bu damarlar daha koyu bir renk alırlar. Alerji yada sinüzite çözüm bulunmadan, sadece göz altı morluklarına müdahale edilmesi oldukça zordur.

Kötü Beslenmenin Göz Altı Morluğuna Etkisi var mıdır?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için herkesin dengeli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Doğru beslenme sağlanamıyor ise, cildin ve kanın ihtiyacı olan besinleri sağlayamaması sonucu göz altında morluklar ve renk değişiklikleri ile karşılaşılması olasıdır. Vücudun, ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallere ulaşamamasının; vücudun her yerinde olumsuz yansıması olabileceği gibi bu olumsuzluk ciltte de ortaya çıkabilir. Örnek vermek gerekirse; demir eksikliği olan bireylerde cilt rengi daha solgundur. Bunun sonucu olarak göz altındaki damarların koyuluğu daha çok belirginleşmektedir.

Vücudun Su Tutması Göz Altı Morluğuna Neden Olur mu?

Vücut su tutmaya başladığı zaman, damarlar genişler ve damarlarda şişmeler meydana gelir. Böylece, özellikle deri altındaki damarlar daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Fazla tuz tüketimi, yeterince su alınmaması ve stres gibi nedenler vücudun su tutmasına sebep olabilir.

İlaçlar ve Göz Altı Morluğu İlişkisi

Bazı ilaçlar, vücuttaki kan damarlarının genişlemesine neden olduğu için göz altı morluklarına sebep olabilmektedir. Göz altındaki deri, oldukça hassas bir yapıda olduğu için kan akışındaki artış, deri altında görünür haldedir. Bu duruma sebebiyet verecek ilaçlardan biriside, yüksek tansiyon ilaçlarıdır.

Mutlaka önemsenmesi gereken durum, göz altı şikayetlerine dayanılarak doktorun verdiği herhangi bir ilacın bırakılmamsı gerektiğidir. İlaç kullanım sebebiyle göz altı morluğu yaşanması durumunda, mutlaka doktora danışmak suretiyle konuya birlikte çözüm bulunmalıdır.

Kalıtım (Genetik) ve Göz Altı Morluğu İlişkisi

Göz renginin kalıtımsallığı gibi, göz altı morlukları da kalıtımsal olarak aileden kaynaklanıyor olabilir. Anne, baba ya da kardeş gibi en yakınlarında göz altı morluğu olan kişilerin, bu rahatsızlığı yaşaması şaşırtıcı bir durum olmamalıdır. Göz altındaki derinin, vücudun diğer kısımlarına nazaran daha hassas ve ince bir yapıda olması; derinin altındaki kan damarlarının grimsi ya da mavimsi bir renkte gözükmesine sebep olabilmektedir. Cilt ne kadar inceyse bu durum o kadar rahat fark edilebilir olmaktadır. Cilt rengi ve cildin şeffaflığı, aynı göz rengi gibi kalıtımsal bir özelliktir.

Yaşlanma ve Göz Altı Morluğu

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, göz altındaki hassas olan deri daha da hassaslaşmakta ve göz altındaki halkaların daha koyu renkte görünmesine sebebiyet vermektedir. Deri sarkmaları ve kırışıklıklar gölgelenmeyi daha da arttırması sebebiyle, göz altını daha koyu renk gösterir. Yaşlanmanın etkisiyle birlikte, vücudun yapı taşı maddelerinden birisi olan kalojen maddesinin azalması ve yağ kaybedilmesi sonucu olarak, durum daha da kötüleşebilir.

Hamilelik ve Regl Döneminde Göz Altı Morlukları

Bayanların hamilelik sürecinde ya da regl dönemlerinde, cilt renginin solgunlaşmasıyla birlikte göz altlarının koyuluğu dikkat çeker. Solgun görüntüdeki cilt rengi ve göz altındaki rengin farklılığının uyumuna bakıldığında; göz altındaki koyuluk öne çıkmaktadır.

Yaşam Tarzı Göz Altı Morluğuna Sebep Olur mu?

Sağlıklı bir yaşam standardında hayatını devam ettirmeyen, özelliklede alkol yada sigara gibi kötü alışkanlıkları olan kişilerde, göz altı morluklarına daha çok rastlanılmaktadır. Sigara, kandaki oksijen miktarını azaltarak; alkol ise uyku düzensizliğine sebep olarak vücutta sıvı kaybına neden olmasıyla birlikte, göz altına giden kan miktarını olumsuz olarak etkilemektedir. Bunların sonucu olarak göz altı morlukları kaçınılmaz bir sonuç olmaktadır.

Göz Altı Morluğu İçin Maskeler

Bir çok cilt problemi ile karşı karşıya kalan kadınlar için en etkili maskelerden paylaşacağız. Kısa sürede göz altı morluklarınızdan ve eskiden kalma cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

1. Maske

Malzemeler:

Bal kabağının içerisindeki çiğ çekirdeklerden 1 çay kaşığı
1 tatlı kaşığı süt
Yarım çay kaşığı hakiki süzme bal
Hazırlanışı:

Bal kabağının içerisindeki çekirdekleri ölçüsünde bir havan yardımıyla ezin ve içerisine süt ve balı ekleyip karıştırın. Daha sonra 2-3 saat buzdolabında bekletin. Göz altları, cilt lekeleri için birebir. Bal kabağı maskesinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Özellikle cilt lekelerinde ve yerleşmiş eski lekelerin giderilmesinde birebir gelir ve göz altı morlukları için mucize bir maskedir. Bu karışımı isterseniz içebilir ve vücudunuzdan ödemlerin atılmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz buz kalıplarına koyarak göz altlarına sürebilirsiniz.
 

Göz Altı Morlukları İçin Maske

 Cilt Lekeleri için Maske

2. Maske


Malzemeler:

250 gram ahududu(böğürtlen veya çilek de olabilir),
100 gram yoğurt
1 kaşık limon suyu

Hazırlanışı: 

Bütün malzeme bir kabın içerisine alınır ve blenderden  geçirilir. Bu karşımı dolapla beklettikten sonra göz altı morluklarınıza sürebilirsiniz veya isterseniz bu karışımı içebilirsiniz. Sadece yüz için değil bütün vücut için ödem attırıcı özelliğe sahiptir.  Sabah kahvaltısından yaklaşık 20 dakika önce içerseniz ödemlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Göz altı morlukları içinde oldukça etkili bir maske olacaktır. Hem içerek hemde yüzünüze sürerek kullanırsanız etkisini daha kısa sürede görebilirsiniz.  Öte yandan bu karışımın içerisine 1 yemek kaşığı tuz eklerseniz evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir peeling olacaktır. En doğal ve kolay yoldan yapılan peeling sayesinde bütün gözeneklerinizin açıldığını farkedeceksiniz.

3.Maske 

Malzemeler:

1 yumurta akı
1 yemek kaşığı kahve(öğütülmüş)

Hazırlanışı:

Yumurta akını ve kahveyi bir kabın içerisinde karıştırarak iyice çırpın. Hazırladığınız karışımı göz altlarına ve çevresine uygulayın. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Etkisi oldukça fazla olan bu maskeden çok memnun kalacaksınız haftada bir defa uygulamanızda fayda olacak.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica