enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Evde Bitki Bakımı ile Rahatlama

Evde Bitki Bakımı ile Rahatlama
A+
A-

Birçoğumuz evde çiçek yetiştiriyoruz. Bazı kadınlar aşk acısını bastırmak, bazıları ise aşkın anlamını yakalamak ve aşkını anlatmak için çiçek yetiştirir.  Ancak bazen bazı olumsuzluklarla karşılaşıyoruz. Bu yüzden çok severek aldığımız çiçekler bir süre sonra solup gidiyor. Ya yanlış bir yere koymaktan ya da yanlış bakım uygulamaktan bir süre sonra serada çok güzel duran ve bu güzelliğinden etkilenerek aldığımız çiçeklerimiz yitip gitmekte.
Evde Bitki Bakımı ile Rahatlama
Doğru bakım yaparak onların ömrünü uzatmak mümkün. Öncelikle çiçeklerimize yeterince su vermeliyiz. Halk arasında çiçeğe haftada bir kez su vermenin yeterli olduğu ve fazla suyun zararlı olduğu bilgisi yanlış bir bilgidir. Unutmayın ki çiçekler de canlıdır. Biz nasıl ki her gün suya ihtiyaç duyuyoruz. Bitkiler için de bu durum geçerlidir. Her yeterli miktarda suya ihtiyaç duyar çiçekler. Çiçekli bitkiler diğer bitkilere nazaran ışığa daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bol ışık alan bir ortamda bulunması gerekir. Çiçeklerin yerleri de sık değiştirilmemelidir. Ayrıca fazla sıcak ya da fazla soğuk ortamlarla ani ısı değişikliği de çiçeklerimizi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle çiçekli bitkilerimizin olduğu ortamların ısısını sabit tutmalısınız. Günlük bakım için de haşlanmış yumurta suyu iyi sonuç verir. Sigara külünü saksınızın içine dökerseniz böcekleri yok edersiniz. Ayrıca kül bahçe bitkileriniz için de iyi bir gübre olabilir. Soğuk su bitki köklerini çürüteceğinden bitkilere vereceğiniz su oda ısısında ve kireçsiz olmalıdır.
Eğer evinizde gül yetiştiriyorsanız ve gülleriniz cansız ve boyunlarını bükmüşse önce sıcak sonra soğuk suya batırarak tekrar eski haline çevirebilirsiniz. Bitkileriniz büyüdükçe besin ihtiyacı artacağından onları suladığınız su içine 15 günde bir özel bitki vitamini karıştırmalısınız. Ancak kış mevsiminde bu işlemi ayda bir kez yapmalısınız. Çünkü kış ayları bitkilerin dinlenme ayı olduğunda bu işlem ayda bir kez yapılmalıdır. Eğer soğanlı bitkileriniz çiçek açmıyorsa soğanlarında böcek oluşuyor demektir.
Bu yüzden bu soğanları toprağa ekmeden önce onları unla kaplarsanız Zaralı böceklerden korumuş olursunuz. Hoş kokulu güllerinizi zararlı böceklerden korumak için yanına minicik bir çukur açıp içine bir diş sarımsak gömmelisiniz. Yetiştirdiğiniz bitkinizin yeni açan yapraklarında yanma meydana geliyorsa yanlış bakım uyguluyorsunuz demektir. Bu ortamın kuruluğuna işaret etmektedir. Böyle bir durumda oda sıcaklığını düşürmelisiniz ve yaprakları suyla bol bol yıkamalısınız.
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica