enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Aşkınızın Meyvesi Çocuk

Aşkınızın Meyvesi Çocuk
A+
A-

Çok severek evlendiğnizi ve tutkuyla aşık olduğunuz insandan dünyaya getirdiğiniz bir varlık çocuk. Pek çok insanın dediği gibi aşkınızın meyvesi olan çocuk. Hepimiz bir zamanlar çocuktuk. Oyun oynamak, yaramazlık yapmak hepimiz için eğlenceliydi. Ancak büyüyüp yetişkin bir insan olunca hele de anne babaysak eğer çocukların bu halleri bize çekilmez gelir. Sanki bir zamanlar biz aynı şeyleri yapmamışız gibi. Bu yüzden çocuk yetiştirmek emek isteyen zor ve zahmetli bir iştir.
Aşkınızın Meyvesi Çocuk
Her şeyden önce çocuğunuzun da bir birey olduğunu unutmayıp onun düşüncelerine saygı gösterin. Onu yargılamadan dinleyin. Çocuklar anne babalarının her zaman mükemmel olduğunu düşünürler. Bu yüzden ona doğru bir örnekler olmaya özen göstermelisiniz. Sizler çocuklarınız için en iyi modelsiniz. Çocuğunuza sevginizi gösterin. Ancak bunu yapmak demek onu şımartmak demek değildir. Sevginizi gösterirken ona neyi yapıp neyi yapmayacağı konusunda ona sınırlar koymayı ihmal etmeyin.  Kurallarınız iyi belirleyin ve sizde bu kurallara uymayı ihmal etmeyin. Çocuğunuza seni seviyorum demeyi ihmal etmeyin.
Bu davranış  sevildiği ve değer gördüğü mesajını verir. Ayrıca sevdiği söylemek ve belli etmek çocukta özgüven gelişimi için de önemlidir. Çocuğunuza özür dilemeyi öğretmek istiyorsanız bunu öncelikle siz yapmalısınız. Hepimiz insanız. Çocuğunuza karşı hatalı davranışlarınız olabilir. Böyle bir durumda özür dilemeyi acizlik olarak görmeyin. Siz ondan özür dileyin ki o da özür dilemeyi öğrensin. Ona bu konuda model olmalısınız. Çocuklarınızda sorumluluk duygusunu geliştirin. Bunun için ona yapabileceği ufak tefek işler verin. Şunu unutmayın vereceğiniz iş hem bulunduğu yaşa hem de fiziksel durumuna uygun olmalı. Eğer bu duruma aykırı bir görev verirseniz doğal olarak çocuk bunu yapamayacağından çocukta yetersizlik duygusu ve özgüven eksikliği gelişir.
Yalan söyleme, etrafa zarar verme…vs. gibi konularda net olmalısınız. Bu konuda koydunuz kurallar açık olmalı. Yani çocuk, yaptığı davranışın nasıl sonuçlanacağını bilmelidir. Yemeğe mutlaka ailece oturun. Çocuğuna ne kadar sinirlenmiş olursanız olun asla ona bağırmayın. Bir müddet bekleyin ve sakinleşin. Çocuklarınızın uyku saatine dikkat edin. Belirli bir saatte uyumayı bilmelidir. Bunun için uyumadan yarım saat önce televizyondan uzaklaştırmalı ve ona kitap okumalısınız. Onunla güzel, kaliteli, verimli ve hoşça vakit göstermeye özen gösteriniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica