enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Çikolata Yemenin Yararları Var Mıdır?

Çikolata Yemenin Yararları Var Mıdır?
A+
A-

Diyet yapanların ve diyet önerenlerin ilk söyledikleri çikolatan uzak durmanız olur. çikolatanın kilo aldıran ve sağlık açısından zararlı olan bir besin olduğu söylenir. Ancak bu yanlış bir düşüncedir vücudun her şeye ihtiyacı olduğu gibi çikolataya da vardır. Ancak yapmanız gereken, dikkat edeceğiniz asıl önemli konu ise çikolatayı ne kadar ve nasıl yediğinizdir. Bunun ayarını ve kontrolünü yapıyorsanız çikolata yemenin size bir zararı yoktur.
Yapılan araştırmalara göre çikolata aslında kalbe ve mutluluğa iyi gelen bir besin kaynağıdır. Yüksek kakao orantılı bitter siyah çikolatanın aslında çok güzel ve iyi bir antioksidan kaynağını olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Doktorlar tarafından da önerilen çikolata kalbe iyi gelerek insan da mutluluk verici maddelerin salgısını arttırdığını göstermiştir.
Çikolatayı genelde kadınlar adet döneminden önce oldukça fazla yemek isterler. Bunun sebebi ise çikolatanın özellikle kadınların adet öncesi döneminde, içerdiği yüksek magnezyumdan dolayı faydasının olması ve yemek isteklerinin olmasıdır. Çünkü magnezyum ödeme ve kas kramplarına karşı yararlıdır. Adet döneminde de kadınlarda kas kasılmalarının oldukça fazladır. Bu nedenle pek çok kadın kasılmalarının ve ödeminin arttığı bu dönemde çikolataya karşı koyamaz ve sürekli bir tatlı çikolata tüketme isteği olur.
Çikolata Yemenin Yararları Var Mıdır?

Çikolata yerken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar ve püf noktalar. Çikolata yemek istediğiniz zaman tercih etmeniz gereken çikolataya dikkat edin. Sütlü ve ekstra fıstık, fındık gibi katkılı çikolataları değil, genel de bitter çikolatayı tercih edin. Çünkü sütlü ve fıstıklı tarzı çikolatalar size kilo aldırabilir.
Çikolata yemek istediğiniz zamanlara dikkat edin. Çikolatanın asla tok karnına yenilmeyeceğiniz bilmeniz gerekiyor. Öğlen ve akşam yemeği arasında kalan zamanlarda çikolata tüketmeniz sizin için sağlıklı olacaktır. Tok karnına yenilen çikolatanın faydası olmayacağını bilin.
Çikolatayı yerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise hızlı bir şekilde yememeniz gerekmektedir. Yavaş yavaş ve emerek tüketilen çikolata sizin için daha faydalı olacaktır. Hızlı çikolata yiyorsanız bu huyunuzu düzenlemeye çalışın. Ayrıca yediğiniz çikolatanın bitter olmasına özen gösterin. Bununda kakao oranının yüksek olmasına çok önem verin. Hem kilo aldırmaz, sağlık açısından zararlı olmaz ve ihtiyacınızı karşılar.
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica