enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Zeytinin Bilinen Genel Faydaları

Zeytinin Bilinen Genel Faydaları

Zeytinin Faydaları
Zeytin içeriğinde kansere karşı etkili olan birçok maddeyi içinde bulundurmaktadır. Bu maddelerin yanı sıra içeriğindeki A,D,E ve K vitaminlerinin de kanser tümörlerinin oluşumunu engellediği ve Radyoaktivitece karşı vücudu koruduğu bilimsel olarak doktorlar ve laboratuvar ortamında kanıtlanmıştır. Zeytin karaciğeri korur ve karaciğerin en iyi dostudur.  Zeytinin tüm bunların yanı sıra sindirim sistemine, safra kesesine ve safra kesesinde taşta, bağırsak kanserinde ve sarılık hastalıklarına karşı faydalıdır. Zeytin kalsiyum kaybını engellemektedir. Buda kemiklerin güçlenmesini sağlamakta ve yaşlılarda kemik erimesi (osteoporoz)’u azaltmaktadır.zeytin
Zeytinin yararlarından biri de çocukların kemik ve diş gelişimi açısından çok önemlidir. İçeriğindeki E, A, D ve K vitaminleri çocuklarda sağlıklı kemik ve diş gelişimini sağlamaktadır. Oleuropeitt maddesi zeytin yaprağında, bolca bulunmaktadır. Bu madde zeytin ağacını hastalık ve zararlılardan korumaktadır. Zeytinyağının içeriğindeki E vitamininin insan hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunarak yaşlanmayı geciktirdiği, beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azalttığı, cilt güzelliği sağladığı ve haricen kullanıldığında görünüm olarak parlak saçlar kazandırdığı, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Eski Mısır medeniyetleri Zeytin, Zeytin yağı ve Zeytin yaprağını tüketimin yanı sıra sağlık ve dinsel ritüellerde de kullanmışlardır.
Dünya genelinde Dünya sağlık teşkilatı (WHO) tarafından yapılan bir araştırmada kalp krizi ve kalp hastalıklarına en az Girit Adasında rastlandığı rapor edilmiştir. Aynı zamanda Girit Adasında yaşayanlarda kalp rahatsızlıkları ve kalp riskinin en alt düzeyde olduğu raporda yer almaktadır. Girit Adası M.Ö 3.500 yıllarda bile zeytinyağı ticaretinin merkezi konumunda olduğu unutulmamalıdır. Dünya üzerinde yaşı 2.000den fazla olan çok sayıda zeytin ağacı bulunmaktadır. Yaş olarak başka örneği olmayan bu ağaçlar yapılan bilimsel çalışmalarda uzun ömre örnek teşkil etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica