Kadın.Net

Yüz Felçlerine Karşı Dikkat!

Yüz Felçlerine Karşı Dikkat!

Yüz Felci Nedir?

Yüz felci en sık sebebi bilinmeyen nedenlerden kaynaklanmaktadır. Toplumda 100 binde 10 ile 15 kişide idiyopatik yüz felci görülmektedir. İdiyopatik yüz felçleri kadın-erkek cinsiyet ayrımı göstermez. Daha çok 15-65 yaş arasında sıklıkla gözükür. 15 yaşın altında veya 65 yaşın üstünde çok nadir görülür.
Yüz Felci
Özellikle sebebi bilinmeyen yüz felçleri genellikle hamileliğin yaklaşık son 3. ayında da sıklıkla görülmektedir. İdiyopatik yüz felcin dışında tümörlere, ciddi ağır enfeksiyonlara, yüzünün kulak iltihaplarına bağlı olarak görülen yüz felçleri de olmakla birlikte bunlar son derece nadir olarak görülür. İdiyopatik yüz felçlerine halk arasında şoför hastalığı veya çamaşırcı hastalığı denmektedir. Bunun sebebi daha çok şoförlerin camlarını açarak seyahatleri esnasında yüzün rüzgara mazur kalan bölgesinde ortaya çıkması veya terli terli balkona çamaşır asmaya çıkan insanlarda terle rüzgarın teması sonucu yüzün o kısmında soğumasıyla ortaya çıkabilmesidir. Bu tip yüz felçlerinde en sık oluş sebebi vücut direncinin düşmesi, başlangıçta bir viral enfeksiyonun olması, yüz sinirinin bulunduğu bölgenin soğukla veya rüzgarla cereyana maruz kalmasıdır.
Man with blue eyes, 2009

Yüz felcinin Belirtileri Nelerdir?

Yüz felcinin felç oluşmadan önce çoğunlukla ön bulguları vardır. Bunlar, felç olacak kısmın yüz tarafında hafif hafif karıncalanmalar, batmalar, çekilmeler, yanmalar, o tarafın kulağında hafif ağrılar şeklinde olabilir. Bazen çok özel bir yüz felci olan zostere bağlı yüz felcindeyse o taraftaki yüzümüzde kalın kalın kabarcıklar oluşmaya başlayabilir.
zonaa
Bunlar öncü bulgulardır. Öncü bulgulardan sonra hastaların ilk olarak hissettiği istemli hareketlerinde yavaşlama şeklindedir. Tam yüz felci oluştuğu zaman ise etkilenen kısımdaki istemli yüz hareketlerini hastanın yapamadığı görülür. Islık çalamaz, gözünü kapatamaz, dudağını büzemez, kaşını kaldıramaz, yanağını oynatamaz, bazen de şikayetler ile kendini belli eder. Yüz, insanlarla iletişim kurduğumuz en önemli sosyal yönümüz olduğu için bazen hasta kendini fark etmeden diğer insanlar tarafından da yüzdeki hareket azlığı fark edilerek hasta uyarılabilir.
Yüz Felci Neden Olur

Yüz Felci Neden Olur?

Başta viral enfeksiyon olmak üzere birden çok sebebi vardır. Bunları doğuştan ergenlik çağına kadar ayırmak uygun olur. Doğuştan genetik hastalıklarda çocuklar yüz felci olarak doğabilirler. Zor doğuma bağlı olarak travmaya bağlı yüz felçleri olabilir. Bunun dışında ileri yaşlarda özellikle akut veya kronik orta kulak iltihaplarına bağlı olarak yüz felçler oluşabilir. Akut orta kulak iltihapları daha çok 5 yaşına kadar olan çocuklarda görülür.
Çocuklarda Orta Kulak İltihabı
Kronik yani akan kulağa bağlı olarak oluşan yüz felçleri ise daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkarlar ve tedavi yöntemlerinde cerrahi yöntemler gerekebilir. Bunun dışında bazı beyin rahatsızlıkları, bazı metabolik rahatsızlıklar, özellikle diyabetik rahatsızlıklarda da oluşabilmektedir. Yine ileri yaşlarda beyin tümörüne veya yüz silinin kendi tümörüne bağlı olarak da yüz felçleri görülebilir. Bunların hepsi nadir olarak görülmektedir.

Soğuk Isırması Hakkında Bilgi Almak İçin: Soğuk Isırması

5/5 (1 Review)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica