enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Yüz Felçlerine Karşı Dikkat!

Yüz Felçlerine Karşı Dikkat!

Yüz Felci Nedir?

Yüz felci en sık sebebi bilinmeyen nedenlerden kaynaklanmaktadır. Toplumda 100 binde 10 ile 15 kişide idiyopatik yüz felci görülmektedir. İdiyopatik yüz felçleri kadın-erkek cinsiyet ayrımı göstermez. Daha çok 15-65 yaş arasında sıklıkla gözükür. 15 yaşın altında veya 65 yaşın üstünde çok nadir görülür.
Yüz Felci
Özellikle sebebi bilinmeyen yüz felçleri genellikle hamileliğin yaklaşık son 3. ayında da sıklıkla görülmektedir. İdiyopatik yüz felcin dışında tümörlere, ciddi ağır enfeksiyonlara, yüzünün kulak iltihaplarına bağlı olarak görülen yüz felçleri de olmakla birlikte bunlar son derece nadir olarak görülür. İdiyopatik yüz felçlerine halk arasında şoför hastalığı veya çamaşırcı hastalığı denmektedir. Bunun sebebi daha çok şoförlerin camlarını açarak seyahatleri esnasında yüzün rüzgara mazur kalan bölgesinde ortaya çıkması veya terli terli balkona çamaşır asmaya çıkan insanlarda terle rüzgarın teması sonucu yüzün o kısmında soğumasıyla ortaya çıkabilmesidir. Bu tip yüz felçlerinde en sık oluş sebebi vücut direncinin düşmesi, başlangıçta bir viral enfeksiyonun olması, yüz sinirinin bulunduğu bölgenin soğukla veya rüzgarla cereyana maruz kalmasıdır.
Man with blue eyes, 2009

Yüz felcinin Belirtileri Nelerdir?

Yüz felcinin felç oluşmadan önce çoğunlukla ön bulguları vardır. Bunlar, felç olacak kısmın yüz tarafında hafif hafif karıncalanmalar, batmalar, çekilmeler, yanmalar, o tarafın kulağında hafif ağrılar şeklinde olabilir. Bazen çok özel bir yüz felci olan zostere bağlı yüz felcindeyse o taraftaki yüzümüzde kalın kalın kabarcıklar oluşmaya başlayabilir.
zonaa
Bunlar öncü bulgulardır. Öncü bulgulardan sonra hastaların ilk olarak hissettiği istemli hareketlerinde yavaşlama şeklindedir. Tam yüz felci oluştuğu zaman ise etkilenen kısımdaki istemli yüz hareketlerini hastanın yapamadığı görülür. Islık çalamaz, gözünü kapatamaz, dudağını büzemez, kaşını kaldıramaz, yanağını oynatamaz, bazen de şikayetler ile kendini belli eder. Yüz, insanlarla iletişim kurduğumuz en önemli sosyal yönümüz olduğu için bazen hasta kendini fark etmeden diğer insanlar tarafından da yüzdeki hareket azlığı fark edilerek hasta uyarılabilir.
Yüz Felci Neden Olur

Yüz Felci Neden Olur?

Başta viral enfeksiyon olmak üzere birden çok sebebi vardır. Bunları doğuştan ergenlik çağına kadar ayırmak uygun olur. Doğuştan genetik hastalıklarda çocuklar yüz felci olarak doğabilirler. Zor doğuma bağlı olarak travmaya bağlı yüz felçleri olabilir. Bunun dışında ileri yaşlarda özellikle akut veya kronik orta kulak iltihaplarına bağlı olarak yüz felçler oluşabilir. Akut orta kulak iltihapları daha çok 5 yaşına kadar olan çocuklarda görülür.
Çocuklarda Orta Kulak İltihabı
Kronik yani akan kulağa bağlı olarak oluşan yüz felçleri ise daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkarlar ve tedavi yöntemlerinde cerrahi yöntemler gerekebilir. Bunun dışında bazı beyin rahatsızlıkları, bazı metabolik rahatsızlıklar, özellikle diyabetik rahatsızlıklarda da oluşabilmektedir. Yine ileri yaşlarda beyin tümörüne veya yüz silinin kendi tümörüne bağlı olarak da yüz felçleri görülebilir. Bunların hepsi nadir olarak görülmektedir.

Ziyaretçilerimizden Seçtiğimiz Yorumlar:

Gökhan: Arkadaşlar yaklaşık 5 sene önce yüz felci geçirdim ve 3 haftalık tedaviden sonra yüz felcini atlattım.Öncelikle kulak buruna gittim ve orada kulağımın içini güzelcene temizlediler.hatırladığım kadarıyla doktor bana beyin açıcı hap ve …. önerdi. günde 6 kez ….. içiyordum.Alaha şükürler olsun şuan gayet iyiyim.Ekstra olarak bu ilaçlarla birlikte günde yarım saat felç olan tarafımı ovalıyordum.

Aylin: 1999 yılında yüz felci geçirdim 14 yıl oldu , ve yıllardır bunun tedavisi ile ilgili gitmediğim uzman kalmadı ,döktüğüm paraların hesabı yok ama yine tam iyileşmedim , gözüm donuk bakıyor tam kapanmıyor ve kısık , yüz mimiklerim zayıf bir tarafım çökük , 2010 yılında strese bağlı olarak yüzümde istemdışı hareketler oluştu tik gibi kendi kendine hareket ediyordu izmirde bir profösöre gittim botoks yapıldı , ama yaptırmaz olaydım sol tarafımın tamamen sinirleri öldürdüler ayrı ayrı mimiklerim yok oldu gözümü kırpıkca komple kayıyor bu sefer , o yüzden botoksu tavsiye etmiyorum , herşeyin tedavisi var bu sinir liflerininde olması lazım , farklı tedavi yönteminde başarılı olan var mıdır ???

Turan: şu an yine yüz felci oldum. yine diyorum çünkü 3. kez tekrarlıyor. ilki 10 yaşındayken oldu çok hatırlamıyorum. 2. yüz felci 2 yıl önceydi kortizon ve B12 ile yaklaşık 3 hafta sonra normale dönmeye başladı. tamamen düzeldi. şu an geçirdiğim ise uzun sürdü. elektrik akımı veriliyor kortizon ve B12 vitamini devam ediyor. 3. hafta bitti 4. haftanın içindeyim şu an. ilk güne göre az da olsa düzelme var ama gülmede sorun yaşıyorum. dudağım hareket etmiyor. 1 hafta sonra düğünüm var yetiştirmeye çalışıyoruz. genel olarak okuduklarımın yanı sıra yüz felci %90 geçici bir hastalıklıktır. az da olsa kalır deniyor ama tecrübeli biri olarak şunu rahat söyleyebilirim ki karşıdan bakıldığında anlaşılacak bir kalıcılık değil bu. o nedenle erken tedavi sabır ve moral şart. Hayatınızı kendinizi zindan etmeyin. yemek yemenin ve gülmenin değerini anlatan geçici bir rahatsızlık bu…

Merve: Selam arkadaslar ben gecen sene yüz felci gecirdim sol yanagım dudaklarım segirmeye basladı en sonunda ben bunu fark ettim ve hastaneye gittik aşırı soğuk nedenıyle böle olmus yuz felcim gecmişşti tekrar basladı zonguldakta olanlar içiin söylüyorum kulakburunboğaza giderek 1 poşet ilaçla tedavi oluyo ancak ozamn gediyo ben oldum ama tekrar basladı doktora tekkrar gidecemm

Mert: Ben yaklaşık 10 gundur yuz felcıyım doktora gıttım ……. ılac yazdı gonderdı 10 gundur kullanıyorum pek bı ılerlemekaydetmedık hala gozum kapanıyor ama tam sıkamıyorum burnumun sol kısmını hıc hareket ettıremıyorum konusurkende agzımın solunda kayma oluyor %90 gececegını soyledı dr. gercekten pıskolojıkmen cokmus durumdayım bana yardımcı olun lutfn gecme olasılıgı varmı (soguk hava çarptıgını soyledıler

Burçin: Yaklaşık 5 ay önce yüz felci geçirdim sebebi ramsay hunt sendromu dediler yani kulak zonası ideopatik felce göre iyileşmesi daha zor muş öle demişlerdi ama erken tedavi ve fizik tedavinin verdigi hareketler ile yüz de 90 gibi bi düzleme oldu doktorun dedigine göre % 100 düzelen hastalarda varmış dışarıdan belli olmuyor ama kendim yüzümü eskisi gibi hareket ettiremedigimin farkındayım velasıl yüzünüz öle felçli kalmıyor düzelme oluryor buda size baglı stres vs gibi şeyler düzelnize etki eder tedavide kortizon ilaçlar b 12 vitaimini ve benimki gibi ise antiviral ilaçlar kullanılıyor. fizik tedavi doktoru sinirlerin yavaş iyileştigini en az 3 ay ile 1 seneye kdr düzlmeini devam ettigin söylemiştibirde kendizini kötü hissediyorsanız bence bin pisikologa görünün bu dönemi atlatmanızda yardımcı olacaktır. hepinmiza allah şifamızı versin

Yavuz: Merhabalar.Ben 4.kez geçiriyorum.İlki 20 sene kadar önce arabanın iki camı açtığımdan,ikincisi klimanın karşısında kalmaktan,üçüncüsü yine arabada klimadan ve şu an yaklaşık 2 haftadır geçiriyor olduğum dördüncüsü ise nedenini bilmediğim orta kulakta ödem oluşmasından dolayı sinirlere bası olmasından oldu.Kortizon kullandım ve 8.gün sonunda ise fizik tedaviye başladım Şu an halen fizik tedaviye devam etmekteyim.Aklınıza geldikçe özellikle yatmadan önce sıcak uygulayıp masaj yapın derim ve yine aklınıza geldikçe sakız çiğnemeyi ihmal etmeyin.Islık çalmaya çalışın öpücük yapmaya çalışın.Tıpta artık imkanlar çok geniş yıllar geçmiş olsada cerrahi müdahele ile sinirler eski halini alabiliyor.Herkese Allah acil şifa versin inşallah.

Nesrin: Sağ üst dudağım ve sağ kaşımı tam hareket ettiremiyorum. Fizik tedavi oldum , yüz felci tedavisi 15 gün …. ve ….. ilac kulandım tam iyileşmedim.1 Ay Fizik tedavi gördüm felç olalı aradan 4 ay geçti.Günlerim yüzüme masaj yapmakla gözüme damla damlatmakta ve dışarı çıkmamakla geçiriyorum.

Soğuk Isırması Hakkında Bilgi Almak İçin: Soğuk Isırması

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica