Kadın.Net

Soğuk Havalardaki Tehlike: Soğuk Isırması

Soğuk Havalardaki Tehlike: Soğuk Isırması

Soğuk Isırması Nedir?

Soğuk ısırması, dokuların donması anlamına gelir. Özellikle derinin -2 derecede donmasıyla ortaya çıkar. Özellikle soğuk havalarda ortaya çıkar. Ancak hissedilen soğuk önemlidir. Örneğin herhangi bir nemli ve rüzgarlı havalarda diğer günlerden daha fazla soğuğa maruz kalınır. Bu durumda hissetmeden veya bu durumdan habersiz donmalar ortaya çıkar. Daha çok askerlerde bildirilmiştir. Aynı zamanda sadece askerlerde değil sivillerde de görülebilir. Bu yüzden soğuk havalarda giyinmeye dikkat edilmesi gerekir. En çok uç bölgelerde yani kalbe uzak olan bölgelerde ortaya çıkar. Çünkü soğuk havada damarlar daralmaktadır ve uç bölgelere giden kan akımı azalmaktadır. Özellikle yanma, batma şeklinde meydana gelir. Daha sonra bu bölgelerde beyazlamalar, mumsu görünüm ortaya çıkabilir ve daha ilerleyen vakalarda kangrene varan durumlar olabilmektedir.
Soğuk Isırması

Soğuk Isırmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Soğuk ısırması şüphesi olan bölge hemen yukarı kaldırılmalıdır. Bu şekilde daha fazla hasar oluşması engellenmiş olur. Donduğu şüphesi olan hasta hemen ılık bir ortama alınır. Dar ve ıslak kıyafetler, takılar çıkarılır(Dolaşımı daha fazla bozabilir).  Kişinin eğer ayağında donma varsa kesinlikle yürümesinden kaçınılmalıdır. Bu yüzden hasta yatırılır ve mümkün olduğu hızla bir doktora veya hastaneye başvurması gerekir.
Soğuk Isırması2
Eğer kişinin sıcak bir ortama alınması söz konusu değilse o bölgeyi ısıtmak da doğru bir davranış değildir. Çünkü erime-donma şeklinde tekrarlanması kangrene kadar gidebilen tablolara yol açabilir. Karla ovmak da aynı şekilde doğru değildir. En etkili yöntem o bölgeyi hızla ısıtmaktır. Bu da en iyi sıcak banyo ile yapılır. Yani hastanın 42 derecede 15-30 dakika duşa girmesi yeterlidir. Eğer su toplama gibi durumlar ortaya çıktıysa ve su berraksa tavanları açılır. Eğer kanlı ise kendi iyileşmesini sağlamak için kendi haline bırakılır, hiç dokunulmaz.

Kangren

Kangren


Ayak veya el parmakları donmuşsa aralarına steril gazlı bezler konulup sürtünmenin azaltılması sağlanmalıdır. Sonuç olarak donma durumunda acilen hastaneye ya da doktora ulaştırmak ve basamaklı ısıtmak yerine hemen sıcak bir duş almak en önemli yöntemlerden biridir.

Soğuk Isırmasından Korunmak İçin Şunları Yapın!

Soğuk ısırığından korunmak için öncelikle soğuğun bize zarar verebileceğini bilmek lazımdır. Soğuk havalarda dikkatli giyinmek gerekir. Özellikle kat kat giyinilmelidir. Eldivenlerin tek tek parmaklı olanından ziyade bütün parmakları kaplayan eldivenler tercih edilmelidir. Çünkü parmakların birbirine değmesiyle parmaklar ısınabilmektedir. Çorap giyerken de iki katlı çoraplar giymek gerekir. Alta sentetik çorap giymek gerek ve bu şekilde nemi deriden uzak tutmuş olunur.
Eldivenler
Çünkü nem ile birlikte donma riski artmaktadır. Sentetik çorabın üzerine de yün çorap giyilebilir. Çok dar kıyafetlerden  sakınılmalıdır. Soğuk ortamlarda gezerken alkol alınmamalıdır. Çünkü alkol geçici bir ısıtmanın yanı sıra dolaşımı bozmaktadır ve soğuk havanın yaratacağı hasarı artırabilmektedir. Özellikle kafein içermeyen sıcak içecekler içilmelidir. Bununla birlikte soğuk tatillerinde yalnız olmamaya dikkat edilmelidir. Sonuç olarak soğuk havalarda iyi beslenmeye dikkat edilmelidir, sıkı giyinmeye ve sigara içilmemesi tercih edilmelidir. Açıkta kalan kulak, burun, boğaz ve elleri kapalı bir şekilde tutmanız önerilir.
 

Sağlığınız Hakkında Daha Fazla Bilgi: Sağlık Bankanıza Yeni Bilgiler İster Misiniz?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica