enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Yaş İncirin Kilo Kontrolü Üzerindeki Faydaları

Yaş İncirin Kilo Kontrolü Üzerindeki Faydaları

yas incirİncir, içerdiği birçok vitamin ile sağlığı koruyucu etkiye sahip olmasının yanı sıra kilo kontrolünü destekleyen bir meyvedir.
– Yapısındaki vitamin-mineral ve antioksidan kapasitesi, sağlığı koruyucu etki sağlar, özellikle kahverengi incirin antioksidan kapasitesi daha yüksektir.
– Kalsiyum, demir ve çinko açısından zengin bir meyvedir.
– Potasyum içeriği de yüksek olduğundan, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.
– Yüksek posa içeriği sayesin de diyet yaparken tüketildiğinde enerji alımını kısıtlayarak kilo kontrolünü destekler.
Tüm bunların yanı sıra, yapılan bir çalışmanın sonucunda post menopoz dönemindeki kadınların, beslenmelerinde yüksek miktarda posaya yer verdiklerinde göğüs kanserine yakalanma risklerinin %34 azaldığı da bulunmuştur. Elma, hurma, incir, armut ve erik gibi meyveler yüksek posa içeren besinlerdir.
İncir, aynı zamanda kilo kontrolünü engelleyen bir sağlık sorunu olan kabızlığı da önler. Düzenli tuvalet alışkanlığınız yoksa ve kabızlık sorunu çekiyorsanız, sabah kahvaltıdan önce aç karnına 2-3 adet kuru incir yedikten sonra 1-2 su bardağı su içmek bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasına yardımcı olacak ve kabızlığı aşmanızı sağlayacaktır.
İncirin kendisi kadar, yaprakları da sağlığı koruyucu etkiye ve anti diyabetik özelliğe sahiptir. Örneğin, yapılan bazı çalışmalarda incir yapraklarının belirli kanser hücrelerinin gelişmesini önlediği bulunmuştur.
Tatlı kriziniz ve yeme ataklarınız olduğunda, ara öğününüzdeki meyve tercihinizi incirden yana kullanarak tatlı isteğinizi köreltebilirsiniz. Salatalarınızda kuru incir kullanmak da, öğünde aldığınız posa miktarının artmasına ve bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasına katkıda bulunacak, aynı zamanda da tatlı ihtiyacınızın karşılanmasını sağlayacaktır.
Tüm faydalarına rağmen, diğer bütün besinlerde olduğu gibi inciri de dilediğiniz kadar tüketemeyeceğinizi unutmamalısınız. Kilo kontrolünde yardımcı etkisi olsa bile, bir besin aşırı miktarda tüketildiğinde kilo alımına neden olabilir.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica