Kadın.Net

Saç Yaşlanması

Saç Yaşlanması

Saç Yaşlanması Nedir, Neden Olur?

Saç ve derinin birlikte yaşlanması ilerleyici bir süreçtir. Bu süreç içerisinde kronolojik olarak yaşla birlikte olan yaşlanmanın yanı sıra çevresel faktörler rol oynamaktadır. Saçın yaşlanmasında en önemli gösterge saçın beyazlamasıdır. Bu kalıtımsal olarak oluşan bir süreçtir. Ortalama 30’lu yaşların ortaları itibariyle oluşmaya başlar. 50 yaş civarındaki bireylerin %50’sinde saç beyazlaması %50 oranında izlenmektedir. Bunun dışında saçın zamanla seyrelmesi, incelmesi ve tamamen kaybıyla kendini gösteren androjenlerin ve kalıtımın rol oynadığı androgenetik saç dökülmesi dediğimiz durum erken saç yaşlanması bulgularındandır. Bu erkeklerde 25 yaş civarında başlayan, kadınlarda menopozla belirginleşen bir süreçtir. Bu durumda saçların büyüme hızı azalır, saçlar incelir, köklerinde kaybolma meydana geldiği için bir süre sonra saçlar tamamen yok olur.

SAÇ YAŞLANMASI

Saç yaşlanmasının diğer göstergeleri arasında saç telinin yapısal bozuklukları yer alır. Kuruluk, kırılganlığın artması, parlaklığın, yumuşaklığın azalması gibi belirtiler saç yaşlanması belirtileridir. Bunlar daha çok saç yapısının yani protein, su içeriğinin, saç ve saçlı derinin yağ içeriğinin azalması sonucu ortaya çıkan ve çevresel faktörlerin de rol oynadığı bir durumdur. Çevresel faktörler arasında kimyasal saç boyları, birtakım saç şekillendiricilerinin kullanılması gibi durumlar rol oynayabilir. Öte yandan güneş burada saç açısından son derece zararlı bir çevresel faktör oluşturuyor. Saç yaşlanmasını kolaylaştırıcı bir faktördür.

Saç Yaşlanmasına Karşı Neler Yapmak Gerekir?

Saçın beyazlamasını önleyecek ilaç tedavisi ne yazık ki bulunmuyor. Ama saç dökülmesiyle ilgili tedavi seçeneklerini doğru zamanda ve doğru bir şekilde alınmasını önerebiliriz. Bunun dışında çevresel faktörler örneğin saç boyaları, birtakım saç şekillendiricilerinin kullanılması, aşırı sıkı saç toplamak gibi birtakım saçın yapısal bozukluklarına neden olan faktörlerin kontrol edilmesi gerekir. Bunların çok sık maruz kalınmamasını öneriyoruz. Beslenmek saç sağlığının korunması açısından son derece önemlidir. İyi beslenmek saçın yaşlanmasını engelleyici bir faktördür. Saçtaki kuruluk ve yapısal bozuklukları gidermek için nemlendirici bakım maskeleri ve bir takım antioksidan özelliği olan yağlardan da faydalanılabilir. Ayrıca saçın güneşten korunması çok önemlidir. Bu amaçla güneşli havalarda şapka kullanılması, eşarp takılması hatta bazı saç bakım kremleri içerisinde bulunan güneş koruyucu kremlerden de faydalanabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica