Kadın.Net

Saç Kesimi

Saç Kesimi

Saç kesimi, hem yüz şeklinize hem saçın tipine göre ayarlanarak yapılmalıdır. Örneğin hacimli kabarık saçlara sahipseniz, saçlarınızı mutlaka uzun kesim kestirin. Çünkü kısa saç kesimi kabarık, gür, kıvırcık saç kesimlerinde olduğundan daha hacimli ve şekilsiz görünür. Yine aynı şekilde fazla hacimli saçlara sahipseniz asla katlı saç kesimi kullanmayın. zira bu da saçı olduğundan daha kabarık ve hacimli gösterir. Bu tür aşırı gür ve kabarık saçlar için size ara kat kesim öneririm. Uzman bir kuaföre gidiyorsunuz ve ara kat saç kesimi istiyorum diyorsunuz saçlarınız uygun yerlerden ayırıyorlar ve hem düz fön ile hem maşalı saç modeli ile çok güzel duracak bir ara kat saç kesimi atıyorlar.

Saç, derinin farklı bölümlerinden çeşitli şekillerde uzar. Saç kesimini­zin çok kısa zamanda şeklini kay­betmesinin nedeni budur. Genel bir kural olarak kısa bir kesimin dört haftada bir, uzun bir saçın ise altı ile sekiz haftada bir düzeltilmesi gere­kir. Saçınızı uzatmak isteseniz bile düzenli olarak uçlarını kestirmeniz gerekir. En az üç ayda bir, saç uçla­rını kestirerek uçlardaki kırılmaları önlemiş olursunuz.

Saç Kesimi

Kuaförler saçların daha kalın, dolgun, düz veya kıvırcık görünme­si için çok çeşitli teknikler kullanır­lar. Bu teknikler ve gereçler aşağıda açıklanmıştır.

Düz kesim, uçlarının aynı boyda ke­sildiği kesim stilidir.

Makaslar : Yakın kesim stiller için veya son rötuşlar için kullanılır. Katlı kesim: Bu, saçlara dolgunluk vermek için, yukarılarda uzun bıra­kıp enselerde saçın kısaltıldığı katlı kesim modelidir.

Kırpma: Bu işlem saçı inceltir. Ma­kas, saçın uzunluğuna bağlı olarak aşağıya ve yana doğru kayan bir şe­kilde kullanılır. Bu teknik genellikle saç kuruyken uygulanır. Doğal şekillendirme: Saçın özgür bir biçimde hareket edebilmesi ve yumuşaması İçin kullanılan bir ke­simdir. Saçı kısaltmak için de kulla­nılabilir.

İnceltme: İnceltme makaslarıyla veya bir tıraşlı kesim ile saçın tama­mına uygulanmadan hafiflik yaratan bir modeldir.

Saça kat vermek aynı zamanda saçın boyuna ve ağırlığına da yarar­lıdır. Kısa saçlarda ağırlık, bir uzman tarafından sadece uçlarda kullanıl­mak şartıyla inceltme makaslarıyla azaltılabilir.

Saç bazen farklı yönlerde uzaya­bilir ve bu da şekil sorunlarına yol açar. Örneğin, yatmayan saçlar ge­nellikle “ön saçlarda görülür. Öne veya arkaya şekil almayan sorunlu saçlardır. Akıllı bir kesim, bu ağırlığı alarak soruna çözüm bulabilir. Baş üzerinde, saç için iki dönüş noktası olduğu takdirde normalde olanının aksine çift tepe olabilir. Tepede ka­bartılan saç modelleri özellikle bu durumlar için uygundur.

Aarskorg sendromu etkisini azalt­mak için saç, çıkış noktasının tersine kesilmelidir. Bu doğal bir dalga et­kisini yaratır.

saça kat vermek

A 1 Saçını kestirmeden önce, modelimizin uzun saçları n in doğal bir hareketi vardı. Ancak saçı n ağır­lığı âdeta başını aşağıya çekiyor ve şekli bozuyordu. Modelimiz, yeni saç stilinin kısa, daha sofistike ve koruması kolay bir stil olmasını tercih etti.

A 2 Modelin saçı öncelikle yıkandı, bakım kremi uygulandı ve karışmış saçların açılması için tarandı. Bu işlemler sonucu hazır olan kuaför, arkadaki saçları gerekli ölçüde kesebilmek için ön taraftaki saçları ayırdı.

saça kat vermek 2

A 3 Daha sonra öndeki saçlar tarandı ve belirli bir açıyla kesildi. Bu işlem, modelin saçı kurutulduğunda kolaylıkla şekle girebilmesi için yapılmıştır.

A 4 Tepedeki saçlar, hacim oluşturabilmek ve saçın kolay şekil almasını sağlayabilmek için katlı olarak kesildi. Bu kesim ile saç Öne veya geriye şekillendirilebilir.

A 5 Son işlem olarak kuaför, kıvırcıkları güçlendirecek bir saç köpüğü kullanıp fön ile kuruttuktan sonra saçı karıştırdı. Bu çeşit kurutmada fön makinesinin önüne takılacak parça, havanın daha fazla dağılarak saçın ‘hareketlenmesini sağlar.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica