DOLAR
17,7828
EURO
18,1471
ALTIN
986,46
BIST
2.516,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Salı Açık
31°C
Çarşamba Az Bulutlu
30°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Az Bulutlu
31°C
Perma

Perma, özellikle bir kaç yıl öncesine kadar saçlarında değişiklik yapmak isteyen bir çok bayanın tercih ettiği bir yöntemdi. Perma bir defa yapılan bir saç uygulaması ile kıvır kıvır saçlara sahip olmanızı sağlar. Ancak unutmayın ki perma tamamen kimyasal bir uygulamadır ve cilt üzerinde alerji yapma riskinin yanı sıra, saçları yıpratma gibi yan etkileri de olabilir. Aslında perma ilacı saça zarar vermez ama perma ilacını olması gerekenden fazla süre saç da tutarsanız saç yanabilir, saç kırılabilir, saç kopabilir. Genelde 8 ila 15 dakika perma ilacının saçta durması permalı saç görüntüsü için yeterlidir. Perma genelde 2 ila 5 ay kadar kalıcığını koruyor. Kıvırcık saç bir kaç ay sonra yavaş yavaş perma formunu kaybederek su dalgası görünümüne dönüşür ve bu şekilde bir iki ay daha kalır ve sonunda eski düz saç haline dönüşür. Perma boyalı saça, boyasız saça, düz saça, kalın telli saçlara yapılabilmektedir.

Düz saçı kıvırcık bir hâle getirmek yeni bir fikir değildir. Eski Mısır’daki kadınlar, saçlarına çamur sürdükten sonra tahtalarla sarıp kıvırcıklar ya­ratmak için güneş ışınlarından ya­rarlanırlardı.

Bozulmayan dalgalar artık daha popüler. Modern permalara, 1934’te “soğuk perma dalgası” tekniğinin mucidi olan A. F. Willat önderlik et­miştir. O günden bu yana gelişen formüller ve daha karışık teknikler permaları saç şekillendirme seçe­nekleri içinde en çok tercih edilen­lerden biri yapmıştır.

Perma

 

Perma Nedir ve Nasıl Yapılır

Perma, saçın içindeki yapının kırıl­ması ve yeniden şekillenerek kıv­rımlar hâline gelmesidir. Saç, per­madan önce yıkanmalıdır çünkü bu, saçlardaki kütiküllerin hafifçe kal­karak perma solüsyonunun saça da­ha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur. Perma solüsyonu keratine girer ve saçın iç tabakalarında, lif benzeri hücreleri bir arada tutan sülfür bağ­larını kırar. Liflerin gevşemesiyle saç sarılarak yeni bir şekil verilir.

Saçlar sarıldıktan sonra perma losyonu, yeni şeklin gelişmesi için bir kez daha uygulanır. Gelişim sü­reci saçın yapışma ve durumuna gö­re değişebilir. Süre tamamlandığın­da nötralizer adı verilen ikinci bir kimyasalla saçlardaki değişen bağ­lar yeniden oluşturulur. Bu kimya­salın içinde, kırılan bağları birleşti­ren ve dalgaları güçlendiren bir oksidasyon maddesi bulunur.

 

Spiral perma, uzun saçlarda hoş lüleler yaratır. Saç uzadığı zaman, sadece diplere perma uygulamak çok önemlidir. Aksi takdirde daha önceden perma işlemi görmüş saçlara zarar verebilirsiniz.

Üretilen kıvırcıkların tipi birçok etkene bağlıdır. En önemli etkenler­den biri kıvırcıkların boylarını etkile­yen bigudilerdir. Bigudiler ne kadar küçük olursa dalgalar da o kadar kü­çük olur. Losyonun gücü, saçın tipi ve yapısı da diğer etkenlerdir. İyi du­rumdaki bir saçta perma daha etkili olurken, ince saçlar, kaim saçlara gö­re daha güzel kıvrımlar yaratabilir. Permadan sonra, saçtaki keratinin sertleşmesi 48 saat alır. Bu süreç içinde saç hassastır ve özel bakım görmelidir. Permaların dağılmasına neden olabilecek şampuan, tarama veya fırçalama gibi işlemlerden bu süreç içinde kaçınmalısınız.

 

Doğru formüller seçildiği takdirde boyalı saça da perma uygulanabilir. Kuaförünüz, size en uygun formülleri seçmenizde yardımcı olacaktır. Saça bir kez perma uygulandık­tan sonra kıvırcıklar kalır ancak yeni saçlar düz uzar. Zamanla kıvrımlar yumuşayabilir. Eğer saç uzunsa ağırlaşarak dalgaların daha gevşek gö­rünmesine neden olabilir.

perma-yaptırmak

Eve karşı saç bakım merkezleri

Perma, kadınların deneyimli saç uz­manlarına bırakmayı tercih edecek­leri kadar hassas ve tehlikeli bir iş­lemdir. Saçınıza bir saç bakım merkezinde perma yaptırmanın sayısız avantajı vardır. Öncelikle saçın per­ma için uygun durumda olup olma­dığı incelenir. Boyalı veya nemsiz saçlar perma işlemiyle daha çok za­rar görebilir. Bir profesyonel tarafın­dan yapılan permada çok daha fazla dalga ve yapı seçeneğiniz vardır. Farklı losyon ve kıvrım teknikleri ev­de yapılan permalarda sağlanamaz.

Evde yapılan perma için kurallar

Eğer evde perma yapmayı düşü­nüyorsanız ürünle birlikte verilen talimatları okuyup dikkatlice uygu­lamanız gereklidir. Saçınızın uygun olup olmadığını anlamak için bir de­neme testi yapmayı unutmayın. Ar­kadaki saçlara ulaşmanız mümkün olmayacağı için, bir arkadaşınızdan yardım almanız gerekecektir.

Zamanlama çok önemlidir. Los­yonu asla, belirtilen zamandan daha az veya daha çok saçınızda bırak­mamalısınız.

Kuaför salonlarındaki

permalar-seçenekler Profesyonel kuaförler, evde yapıl­ması mümkün olmayan çok farklı perma çeşitleri sunabilir. Asit permalar: Bunlar oldukça ba­kımlı esnek permalar yaratır. Has­sas, ince veya zarar görmüş saçlar için bile uygundur ve saça en az za­rar verme riskini taşıyan oranda asit bulundurur.

Alkalik permalar: Normal veya dayanıklı saçlarda, güçlü ve sert per­malar elde edebilirsiniz. Egzotermik permalar: Losyonun saça sürülmesiyle ortaya çıkan kim­yasal reaksiyonun yarattığı ısı ile el­de edilen bir perma çeşididir. Isı, losyonun saça nüfuz etmesine izin verir. Losyon, saça yeni şeklini verir­ken saçı güçlendiren ve bakım ya­pan bir etkisi de vardır.

perma-aletleri

Perma Teknikleri

Yukarıda verilen perma seçenekle­rinin birçoğuyla farklı teknikler kul­lanılarak, değişik permalar elde edi­lebilir.
Genel perma: Büyük bigudiler kul­lanılarak elde edilen permalardır. Küçük kıvrımlardan çok, saça hare­ket kazandıran büyük dalgalar oluş­turur.
Dip perma: Bunlar sadece dip böl­gesine hacim veren permalardır. Düz ve kısa saçlar İçin uygundur.
Mandal permalar: Saçın küçük bö­lümlerine perma uygulanması sonu­cu elde edilen yumuşak ve doğal dalgalardır.
Yoğun perma: Bu perma, tek bir boydaki saça farklı boylarda perma­lar uygulanarak elde edilir. Saçın üst bölgelerine perma uygulanmazken uçları ve ortaları dalgalanır.
Spiral permalar: Saçı, özel uzun bigudilere sarmak kaydıyla elde edi­len romantik spiral dalgalardır. Dal­gaların hacmi, saçın daha kaim gö­rünmesini sağlar.
Nokta permalar: Bu tip perma, sa­çın uygulanan kısmına destek verir. Örneğin saçın kaldırılmaya ihtiyacı varsa perma sadece saçın tepesine uygulanır. Ayrıca yüzün çevresinde­ki saçlara dalga vermek için de kul­lanılabilir.
Dalgalı permalar: Bu işlem saçın bir kısmına perma uygulayıp diğer kısımları düz bırakarak saça karışık bir dalga kazandırmak amacıyla ya­pılır. Saça ve özellikle yüze yakın bölgelere doğal bir görüntü verebilir.

Yeni uzayan saçlar

Permalı saçlar uzadığında, uzayan yeni saçlara da perma uygulanabilir. Permalı saçları yeni işlemden etkilen­memesi için Özel bir krem veya plas­tik bir koruyucu kullanabilirsiniz. Uzayan saçların yapısına zarar vermeden permalı olmasını sağla­yan özel ürünler de bulunmaktadır. Bu karışık solüsyonlar sadece saç bakım merkezlerinde bulunur. İlginizi Çekecektir

Yorumlar

  1. blank Aysun dedi ki:

    perma yaptırdım ama tutmadı altları düm düz üstleri biraz kabarık bu ilacın etkisi ne zaman geçer tekrar yaptırmak istemiyorum eski haline gelsin istiyorum yardımcı olabilir misiniz

  2. blank Sıla D. dedi ki:

    Arkadaş perma çok zarar veriyor ya valla mega keratin setim var anca başa çıkıyorum sorunlarla yoksa işim yaştı

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica